Ankara halen Tatar’ın arkasında...

Yayın Tarihi: 21/06/24 07:00
okuma süresi: 5 dak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık bir yıl var. Bizim memlekette konu siyaset oldu mu konu seçimler oldu mu birçok dedikodu ve söylenti dahi duyarsınız. Açık konuşmak gerekirse Cumhurbaşkanı Ersin Tatar hakkında da bazı dedikodular duydum. Ankara Tatar’ın kazanamayacağını gördüğü için yeni bir Cumhurbaşkanı adayı arıyor diye son bir haftaya kadar yüksek sesle konuşulan dedikodular duymuştum. Hatta bir kabineden bir bakana bu yönde bir teklif götürüldüğü ve söz konusu bakanın bu teklifi reddettiğini de duydum.

Bayram haftası öncesinde Maliye Bakanı Özdemir Berova’yı konuk almıştım. Bakan Berova program öncesinde bizimle bir kahve içti. Konu haliyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de geldi ve Bakan önemli bir şey söyledi; “Yaptığım tüm Türkiye ziyaretlerinde ilk önce Cumhurbaşkanı Tatar’a destek açıklaması geliyor sonra kendi konularımızı konuşuyoruz” dedi. Programa girdiğimiz de de Ankara Hükümetinin Tatar’a ciddi desteği olduğunu canlı yayında tekrarlamıştı.

Zaman zaman Ankara Hükümeti kabinesinden hem Kıbrıs meselesinin gidişatı ile hem de Tatar’ın pozisyonu ile ilgili Tatar’a ve Tatar’ın Kıbrıs politikasına ciddi destek açıklamaları geliyor. Bu durumda bize bizim ülke de duyduğumuz dedikoduların aslında gerçeği yansıtmadığını ve Ankara Hükümetinin halen hem Tatar’ı desteklediğini hem de Tatar’ın Kıbrıs politikasını desteklediğini gösteriyor. Tabii Tatar’ın son seçimdeki rakibi son derece güçlü olan Mustafa Akıncı’ydı ve bu seçimlere Ankara hükümeti topuyla tüfeğiyle girmiş Yüzde ikilik bir farkla Tatar bu seçimleri ikinci turda kazanmıştı. Yine aynısı olur mu bilmiyorum. Aynısı olsa da aynı etkiyi yaratır mı o da ayrı bir soru.

Çünkü Akıncı-Tatar yarışında Akıncı’dan ciddi anlamda rahatsız olan bir Türkiye kamuoyu vardı. Buna rağmen seçim çok ciddi bir farkla kazanılmadı.

Tufan Erhürman’a gelecek olursak. Sokak Tufan hocayı konuşuyor ve kesinlikle bu seçimi Tufan hocanın kazanacağına işaret ediyor. Kamuoyunda bu yönde ciddi bir algı var. Ancak burada tecrübelerime dayanarak söylemem gerekirse son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Tatar’ın değil ikinci tura kalmak dördüncü çıkacağı yönünde ciddi bir algı vardı. Ben bunu gayet iyi hatırlıyorum. Seçimlerin arifesinde hangi UBP’li ile konuşursam konuşayım Tatar’a kesinlikle oy vermeyeceklerini ve Akıncı’ya oy vereceklerini anlatılıyordu bana. Bu o kadar yüksek sesle anlatılıyordu ki seçim gecesi sandıklar açıldığında Tatar’ın %34 oyla birinci sırada olmasına net bir şekilde şaşırmış ve garipsemiştim.

Niye yazıyorum bunu; bizim seçmen yalancıdır demek istiyorum da ondan. Söver ve gider sövdüğü adaya oy verir. Tabii yılında gerçekleşecek seçimlerde Tufan Erhürman’ın Mustafa Akıncı’ya oranla ciddi bir farklılığı var. Tufan Erhürman’ın Türkiye kamuoyuyla ilgili bir sıkıntısı yok. Federasyonu savunan kişiliği dışında Ankara Hükümetiyle bir farklılığı da yok. Yanılmıyorsam Eylül ayında gerçekleşecek olan New York Zirvesi ve sonrasında Türkiye'nin Kıbrıs politikasında bir değişiklik olup olmayacağını da bekleyip göreceğiz. Bu son derece önemli.

Bir gerek var ki Tufan Hoca Kıbrıs Türk Halkı tarafından sevilen ve değer verilen bir siyasetçi. Bu nedenle seçimleri kazanma şansı var ancak Tatar, Kıbrıs Türk seçmeninin güvenini kaybetmiş durumda bir siyasetçi de değil. Bu nedenle seçimler ciddi bir yarış havasında geçecek. Bu nedenle seçimi filan kazanacak demek son derece zor bir meseledir. Her şey Türkiye’nin ilerleyen süreçte Kıbrıs politikasında bir yumuşama olup olmayacağına bağlı.

Şu an için Kıbrıs meselesinde bir yumuşama yok ancak Birleşmiş Milletler Kıbrıs sorununda Müzakere anlamında yeni bir süreç başlatma noktasında hayli kararlı. Bekleyip göreceğiz. Her şey bu yılki New York zirvesine bağlı.

Zaman zaman dedikodular çıkarılıyor. Başbakan Ünal Üstel UBP kurultayından güçlü çıkarsa Cumhurbaşkanı adayı olacak diye. Bunlarında yalan olduğu ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Üstel’in Tatar’ı destekleyeceğini hepimiz biliyoruz. Bazı çevreler Üstel ile Tatar’ın arasını da açmaya çalışmıyor değil.

Ben bu konuyu Tatar’ı konuk almamın öncesinde Tatar’a sordum ve Tatar bana Ünal beyin kendisini desteklediğini bildiğini ve aralarında hiçbir sorun olmadığını söyledi.

Hayırlısı bakalım. Bekleyip göreceğiz, Kıbrıs meselesinde ilerleyen süreçte bazı değişiklikler olacak mı?

********************

Günün Sözü

“Bir toplumu tahrip etmenin en etkili yolu, o toplumun parasını tahrip etmektir.”

Lenin

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları