Lefke ve Güzelyurt parlıyor

Yayın Tarihi: 19/03/16 09:14
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Bölgenin bundan kısa sayılabilecek bir zaman önceki halini hatırlıyor musunuz?

Bölge, bir mahrumiyet bölgesi olarak, hele ki Karpaz gibi bir sürgün yeri gibi nitelendirildi yıllarca.

Ancak artık bu silüet değişiyor.

Kolay değil ama değişiyor.

***

Adamızın bir üniversiteler adası oluşu, büyük bir avantaj.

Ağır sanayinin olmadığı, üretimin düşük seviyelerde kaldığı bir coğrafyada, üniversiteler üzerinden sürdürülen bir gelişme ve ekonomik canlılığın önemi tartışılmaz.

Lefke Avrupa Üniversitesi de bu dinamolardan bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Lefke ve Güzelyurt bölgesinin mahrumiyet bölgesi olarak adlandırıldığı günler artık geride kalıyor.

Üniversite o kadar hızlı bir büyüme ivmesi yaşadı ki, bu süreci yürütenleri alkışlamamak için hiçbir neden olmasa gerek.

Çölün ortasına bir Las Vegas kuran zeka ile geri kalmış bir bölgeyi onun ruhuna ve dokusuna zarar vermeden çağın koşullarını yakalamış bir yaşam alanı haline getirmek kolay değil.

Ve bu sürecin, başarının son yıllardaki gizli mimarı, aslen bu toprakların yerlisi Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen'in hakkını teslim etmemek mümkün değil.

Salt bir bilim yuvasının büyümesi de değil, üniversite çevresinde yurt binalarının hızla yükselmesi de bölgeye yeni bir yaşam alanı, yeni bir hava ve değişimin hoş rüzgarını getiriyor.

Bu süreçte, ikinci üniversite olarak Türkiye merkezli Nişantaşı Üniversitesi'nin Lefke'deki faaliyet kararı da elbette etkili.

***

Bakın, söz konusu gelişmeler hem büyük bir başarı hem de cesaret örneğidir.

Zira bu bölge, bir anlaşma durumunda Rum tarafına verileceği inancıyla geri kalmış, taş üstüne taş konulmamış bir bölgedir.

Tüm spekülasyonlara, önyargılara ve moral bozucu, şevk kırıcı telkinlere rağmen yurt yatırımı yapan işadamlarının başarısı ile cesareti çok önemli.

Hem bölgenin gelişmesi, hem de dışa büyük bir göç veren bu bölgenin topraklarına tutunabilmesi adına çok önemli...

Bu tür girişimlerin artması en temel dileğimiz elbette.

Yakın geçmişte Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olası bir anlaşmada Güzelyurt bölgesinin pazarlık masasında olmayacağını teyit etmesi güvence olarak görülmüş ve bölgeye yatırım hızını artırmıştır.

Dolayısıyla Rum tarafının da artık Güzelyurt'u çantada keklik göremediği gerçeğini dikkatlere getirmek zorundayız.

Zira Rum tarafı bu opsiyonunu 2004 referandumunda hayır diyerek masadan kaldırmış durumdadır.

Sayın Erdoğan'ın son açıklamaları tesadüfi değil, bütün sürecin gözlemine dayanmaktadır.

***

Tüm bu gelişmeler, yatırımcıların bölgeye yönelmesi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları bölge için olumlu gelişmeler.

Bölgedeki yatırımlar ve istihdam, dışa verilen göçü durduracağı gibi yıllardır terk edilmiş hisseden bölgeye tekrar bir motivasyon ve yaşam enerjisi getirmiş durumdadır.

Devlet bunun devamını getirmeli ve hem bölgeye yatırımı hem de bölgenin göçünü durdurmak adına daha fazla önlemler almalı.

İyi bir ivme yakalandı, bu heba edilmemeli.

***

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen'e başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

O, her halükarda ne yapılması gerekiyorsa büyük bir sorumluluk, ciddiyet ve aşkla kendini bölgeye, üniversitesine ve insanlara adamış bir şekilde çalışıyor.

Teşbihte hata olmaz.

Çölün ortasında yükselen bir Las Vegas neyse, yıllardır mahrumiyet bölgesine çevrilmiş, üvey evlat muamelesi görmüş Lefke ve Güzelyurt'un yükselişi de buna benziyor.

Devamını ve daha fazlasını diliyoruz.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.