EkoFin

Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ
sukruumarbeyli@hotmail.com
Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizleri düşürdü!

Yayın Tarihi: 10/06/24 07:00
okuma süresi: 4 dak.

Avrupa Merkez Bankası'nın kararı, dokuz aydır sabit tutulan faiz oranlarının düşürülmesi ile para politikalarında gevşemenin başlangıcı oldu.

AMB, 12 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ana finansman oranını yüzde 4,25'e, marjinal borç verme oranını yüzde 4,50'ye ve gösterge faiz olan mevduat oranını da yüzde 3,75'e indirdi.

Bu politika faizi için Eylül 2019'dan bu yana ilk indirim oldu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), beş yıl sonra bir ilke imza atarak faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda çeyrek baz puan düşürdü.

ECB, böylece İsveç, İsviçre ve Kanada’nın ardından faiz indirimine başlayan diğer bir merkez bankası olarak Fed’in önünde hareket etti. Böylece Euro Bölgesi’nde faiz oranı %4,5’ten %4,25’e çekilirken marjinal borçlanma oranı %4,75’ten %4,5’e ve mevduat hesap oranı %4’ten %3,75’e düşürüldü.

Piyasa, ECB’nin faiz indirimine kesin gözüyle bakıyordu. Banka, böylece Eylül 2019’dan bu yana ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu.

Euro Bölgesi’nde yaklaşık 2 yıl önce %10’un üzerine çıkan enflasyonla mücadelede başarılı şekilde ilerleyen ECB yetkilileri, TÜFE’nin geçen ay %2,6’ya kadar düşüşünün ardından faiz indirim sürecinin başlayacağına dair mesajlar vermişti. Euro Bölgesi enflasyonu, şu an en son Temmuz 2021’deki %2’lik seviyesine en yakın noktada bulunuyor.

Faiz kararı metninde ECB, Eylül 2023'teki ECB Yönetim Konseyi toplantısından beri enflasyonun 2,5 puandan fazla düştüğü ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme görüldüğü belirtildi. ECB’nin uyguladığı para politikasının finansman koşullarını kısıtlayıcı tuttuğuna yer verilen açıklamada, “Bu durum, talebi azaltarak ve enflasyon beklentilerinin iyi bir şekilde çıpalanmasını sağlayarak enflasyonun tekrar aşağı çekilmesine önemli bir katkıda bulunmuştur” ifadesi yer aldı. Çalışan ücretlerindeki artış nedeniyle yurt içi fiyat baskılarının güçlü kalmaya devam ettiğine yer verilen açıklamada, enflasyonun gelecek yıl da ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin üzerinde seyredebileceği aktarıldı.

Karar metninde Bankanın yeni makroekonomik tahminlerine de yer verildi. Buna göre, ECB bu yıl ve gelecek yıl için enflasyon tahminlerini 0,2 puan yükseltti. ECB tarafından 2024 yılı için beklenen enflasyon oranı (manşet) 0,2 puanlık yükselişle yüzde 2,5’e, 2025 yılı için ise 0,2 puanlık artışla yüzde 2,2’ye çıkarken, 2026 yılı için beklenti yüzde 1,9’da kaldı.

Bankanın Euro Bölgesi büyüme tahmini ise 2024 için yüzde 0,6’dan 0,9’a yükseltilirken, 2025 için yüzde 1,5’den yüzde 1,4’e indirildi. 2026 yılı için de yüzde 1,6'lık büyüme tahmini korundu.

ECB’nin Euro Bölgesi'nin gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon oranı tahmini 2024 için yüzde 2,7’den 2,8’e; 2025 için de yüzde 2,1’den 2,2’ye yükseltildi. 2026 yılı için de yüzde 2’lik çekirdek enflasyon tahmini sabit kaldı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Yrd. Doç. Dr. Şükrü UMARBEYLİ yazıları