Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Turgay Avcı istifa etmeli !

Yayın Tarihi: 19/07/22 08:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

YÖDAK Başkanı, Yükseköğretim Yasası gereğince, cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, YÖDAK Başkanı’nın cumhurbaşkanına karşı sorumlu olduğu kabul edilmelidir. Diğer bir deyişle, Cumhurbaşkanı Sn. Tatar, YÖDAK Başkanı Sn. Avcı’nın amiridir.

Yine Yükseköğretim Yasası gereğince, YÖDAK Başkanı olarak atanacak kişi, meslek onuru ile bağdaşmayacak herhangi bir görevi kabul etmeyeceğini yazılı olarak taahhüt etmelidir. Diğer bir deyişle, YÖDAK Başkanı, meslek onuru ile bağdaşmayacak işler yapamaz. Yaparsa ne mi olur ? Yasa gereğince, Cumhurbaşkanı, Yüksek Adliye Kurulu’na şikeyette bulunarak, görevden alınması prosedürünün başlatılmasını talep edebilir.

Ne var ki, YÖDAK Başkanını atarken Cumhurbaşkanı’nın sahip olduğu yetkiler, YÖDAK Başkanının görevden alınması halinde Yüksek Adliye Kurulu’na geçiyor. Böylelikle, YÖDAK Başkanı’na yasa eli ile görevden alma bakımından yüksek mahkeme yargıçlarının sahip olduğu bir dokunulmazlığa sahip oluyor.

***

Ülkemizde, daha ziyade Nijeryalı öğrencilerin çoğunlukta olduğu güya bir “sivil toplum örgütü” bulunmaktadır. Kısa adı “VOİS” olan Voices International Students in Cyprus olan bu örgütün, vitrini çok güzel, hedefleri çok ideal gibi görünse de, devletin emniyet makamlarının, bu örgütün veya başkanının devlete zararı dokunabilecek misyonerlik faaliyetleri içerisinde olduğu yönünde kanaat sahibi olduğu çok ciddi bir iddia olarak karşımızda duruyor.

Öyle görülüyor ki, bu örgütün çalışmalarına, ülkemizdeki bazı sivil toplum örgütlerinin destek vermekte olmasının yanısıra, Güney Kıbrıs’ta bulunan pek çok yabancı diplomatik misyonların ve misyon şeflerinin ve hatta Avrupa Birliği’nin dahi, çok önemli destekleri var. Ben şahsen incelemedim, ama, bizim dernekler mevzuatımız altında kurulması ya da faaliyet göstermesi ve hatta yurt dışından mali katkı veya destek alması yasal değil.

Bu örgüt yasal olarak kurulmuş ve yasal olarak izin alarak yardım veya bağış veya yurt dışından katkı alan bir örgüt değilse, bu örgüt ile devlet kurumlarının kuracağı yasal ya da meşru bir münasebet olamaz.

Gelin görün ki, YÖDAK Başkanı Sn. Avcı, aleyhinde bu denli iddia bulunan ve yasallığı bile bellimayan bu örgüt ile temas kurmakla kalmıyor, bir de bu örgütün başkanını alıp Sn. Cumhurbaşkanı’na götürüyor ve adeta örgüte mihmandarlık yapıyor.

***

Ülkemizde ismi lazım değil, YÖDAK’tan herhangi bir izni olmadığı halde, güya online eğitim veren bir “tabela üniversitesi” var. Bu duruma dur demek YÖDAK Başkanının değil de kimin görevidir ?

KKTC ile Türkiye’nin ulusal çıkarlarına aykırı olduğu ilgili makamlarca belirtildiği iddia edilmekte olan ve ülkemizde bulunan bir başka “tabela üniversitesinin” mihmandarlığının da bizzat YÖDAK Başkanınca yapıldığı ortada dolaşan çok ciddi iddialardan bir diğeridir.

***

Devlet idaresinde memur, amirine doğru bilgi vermekle yükümlüdür. Devlet geleneği olan her ülkede memurun amiri konumundaki kişiyi yanıltması ve yalan arzda bulunması en azından idari soruşturmaya konu edilir ve idari ceza uygulanır.

Son dönemde yaşanan gelişmelerden YÖDAK Başkanı Avcı’nın da Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a, bilinçli bir şekilde yanıltmaya dönük olarak “yalan arzda” bulunduğu anlaşılmaktadır. Avcı’nın, Balcıoğlu’nun diplomasının sahte olduğunu bilmemesi mümkün değildir. Çünkü amiri konumunda olan Cumhurbaşkanı Sayın Tatar’a konuyu arz etmeden önce ayrıntılı olarak diplomanın varlığını teyit etmiş olması gerekmektedir. Diplomanın varlığını teyit etmek de son derece kolaydır. YÖDAK Başkanı olarak ilgili üniversiteye başvurarak bile kısa sürede diplomanın varlığına dair sorular yanıtlanabilirdi.

Sn. Avcı, diploma skandalı konusunda sessizliğini hiç bozmayan ve sessiz sedasız da istifa eden Hasret Balcıoğlu lehine kefil olduğuna göre, Hasret Balcıoğlu’nun diplomasının sahte olduğunun anlaşılmasını gizlemeye çalışmıştır. Diğer bir deyişle, sebebi ne olursa olsun, amiri pozisyonundaki Cumhurbaşkanına yalan arzda bulunmuştur.

Hasret Balcıoğlu’nun diploma konusunu örtmek, kendisi açısından da bir avantaj sağlar mıydı ? Yoksa, bir yerden diploma araştırması yapılmaya başlanırsa sıra başka yerlere başka kişilere de gider korkusu ile mi Balcıoğlu Krizi savuşturulmayı çalışıldı bilemem.

***

Bildiğim tek şey, Sn. Cumhurbaşkanı’nın çok hızlı bir şekilde, Yüksek Adliye Kurulu’nun devreye girmesini talep edip de Sn. YÖDAK Başkanı aleyhinde görevden alınma prosedürünü başlatması gerektiğidir. Ya da, Sn. Avcı Cumhurbaşkanı’nın da yükünü hafifletip derhal YÖDAK Başkanlığı’ndan istifa edebilir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları