Türkiye ile imzalanan 4 protokol-I

Yayın Tarihi: 14/02/21 10:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay’ın geniş katılım ile ülkemizi ziyareti sonrasında, Türkiye ile 4 protokol imzalandı. Bunu değerlendirmeye geçmeden önce dikkatimi çeken bir konuyu sizler ile paylaşmak istiyorum.

Kıbrıs sorunu herkesin malumu üzerine 1963’de başladı, 1968’den beri görüşmeler devam ediyor ve 77-79 Denktaş- Makarios ve Denktaş- Kiprianu, Doruk Anlaşmaları çerçevesinde sorunun çözümü, Türk tezi olan federasyona doğru evirildi. Geçen süre zarfında Eroğlu ve Anastasiades tarafından imzalanan 11 Şubat belgesi(2014), Federasyon açısından son derece önemlidir. Crans Montana süreci sonrasında Rum tarafının uzun yıllardır süren tavrı üzerine, Türk tarafında yeni politikalar Türkiye ve KKTC’nin en yüksek makamları tarafından dillendirilmektedir. Oktay’ın, Kıbrıs’ta bulunduğu sırada ve eşzamanlı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki devletlilik vurgusu ve KKTC’nin geliştirileceği açıklamalarının tarihi 11 Şubat Belgesinin yıldönümüne denk geldi. Tesadüf mü bilmiyorum.

Daha önce imzalanan Mali İşbirliği Protokollerin de yapılacak olan maddeler ekte birkaç cümle ile bahsedilirken bu sefer her konu ile ilgili ayrı bir protokol imzalandı.

Gelelim imzalanan protokollere;

1- Ulaştırma altyapısının güçlendirilmesi: KKTC’nin 2021 bütçesine baktığımızda, mevcut yapıdan dolayı kamu yatırımları için sınırlı kaynak ayrılmıştır. Yerel gelirlerden 323 milyon TL, protokol ile birlikte 600 milyon TL’nin aktarılması öngörülmekte ve 923 milyon TL olarak tahmin edilmektedir. Benim beklentim, 2021 yılında kamu yatırımlarının milli gelire oranının % 4 civarında gerçekleşeceği yönündedir. OECD ülkelerinde bu oran % 3’dür. Bu protokol ile 2022 yılı sonuna kadar toplam 322 Km’lik yolun inşası ve tadilatı öngörülmektedir. Yıllardır yarım kalan Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu ve Güzelyurt- Lefke Yolu gibi projelerinin tamamlanması son derece önemlidir. Köy yollarımızın durumu ortada, uzun bir süreden sonra bu yolların tadilatının yapılması köylerimiz için son derece sevindirici bir gelişme olacaktır. 322 Km ciddi bir yatırım, Google Map’a göre Zafer Burnu- Baf arası 284 Km!!! Umarım altyapı çalışmaları planlanan sürede tamamlanarak ülkemize kazandırılır.

2- Yüksek Öğretim: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin KKTC’de de hizmet vermesi için bir protokol imzalandı, muhalefetin bu konu hakkında eleştirilerine  Saner, bunun ODTÜ ve İTÜ Kampüslerinden farkı olmadığı ifade etti. Protokol detayları ortaya çıkınca bunu daha net değerlendirebileceğiz.

Üniversitelerin temel üç amacı bulunmaktadır. Nitelikli mezunlar yetiştirme, bilime katkı koyma ve bulundukları bölgeye sosyo-ekonomik katkı sağlama. DAÜ Mağusa’nın, LAÜ Lefke’nin, ODTÜ KKK ve Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Güzelyurt’un sosyo-ekonomik hayatında önemli yer tutan kurumlarımızdır. Pandemi ile birlikte ayrılan öğrencilerimiz ile birlikte bu etkinin boyutu daha net anlaşılmıştır.

Pandemi süreci mutlaka bir gün bitecek, o noktada gerek Türkiye ile yapılacak protokol  veya Hükümetin girişimleri ile Kıbrıs’ın incisi Karpaz bölgesine bir üniversite kazandırılmalıdır.

Bu yazımda 11 Şubat tarihinde imzalanan dört protokolün ikisi hakkındaki görüşlerimi paylaştım. Diğer iki protokol ile görüşlerimi bir sonraki yazımda sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

Kaynak aktarımını sağlayacak olan Mali İşbirliği Protokolü’nün hazırlıkları bir an önce sona ermeli ve imzalanmalıdır. Hükümetin, dün aldığı kapanma kararının uzatılması sağlık açısından doğru bir karar olarak görmekteyim, ama kapanma ile mağdur olan kesimin sesi duyulmalı, empati yapılmalı ve bu işletmeler ve kişilerin mağduriyetini bir nebzede olsa giderecek radikal önlemler zaman kaybetmeden alınmalıdır.

Bu gelişmelerin dışında 40.000 doz aşını gelmesi ve süreçte herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağının garantisinin verilmesi, en az bu protokoller kadar önemlidir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları