İşsizlik oranı düşmüş!

Yayın Tarihi: 08/03/22 08:15
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

İşsizlik ve enflasyon en temel iki makroekonomik sorundur. Benim açımdan son döneme kadar işsizlik daha önemli bir sorundu fakat son bir yılda TL’nin değer kaybı yanı sıra dünyada artan enerji ve gıda fiyatlarından dolayı enflasyon son dönemin en yüksek seviyesine çıkmıştır ve işsizliğin önüne geçmiştir.

Alım gücümüzün bu derece azaldığı dönemde Cuma günü İstatistik Kurumu 2021 Hane Halkı İşgücü Anket Sonuçlarını açıkladı.

2020 yılına göre işsizlik oranı %23 azalarak  % 10.1’den %7.8’e geriledi. İlk başta olumlu bir gelişme olarak algılanabilir fakat alt rakamlara bakınca bunun böyle olmadığı görülmektedir.

Rakamları analiz etmeden önce kime “işsiz” denir ona bakmakta yarar vardır. İşsizliğin en temel tanımı “16-64 yaş arası iş arayıp bulamayan kişilerdir”. Yani ev hanımlığını seçen, emekli veya öğrenci, asker olan kişiler işsiz değildir. Eğer bir kişi iş aramaktan vazgeçmişse o kişi de işsiz olarak sayılmamaktadır.

İşsizlik oranı işsiz sayısının işgücüne bölünmesi ile hesaplanır. İşgücü ise çalışanları ve işsizlerin toplamı ile ortaya çıkar. Kısacası iş aramaktan vazgeçen insan sayısı artıkça işgücü azalmakta bunun sonucunda ise işsizlik oranı azalmaktadır. İşgücüne katılım oranının %51.1’den, %43.8’e düşmesi bunun önemli göstergelerinden biridir.

2020 yılında 141.513 olan işgücü 2021’de %3.62 düşerek 136.385 olarak gerçekleşmiştir. 14.950 olan işsiz sayısı da %28.79 azalarak 10.646 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısındaki bu düşüş işsizlerin iş bulmasından dolayı mı yoksa iş bulma ümidini kaybetmelerinden dolayı mı azaldığını anlamak için istihdam yani çalışan sayısına bakmak gerekmektedir.

2020’de 132.885 olan çalışan sayısı 2021’de %5.38 azalarak 125.739 olarak gerçekleşmiştir. Bu azalmanın temel nedenlerinde biri, 2022 yılında seçim olmasına rağmen 2020 yılında 40.623 olan kamu sektöründeki istihdam, %12.01 azalarak 35.712 olarak gerçekleşmiştir. Umarım önümüzdeki süreçte bu şekilde devam edilir.

İstihdam oranındaki düşüş yine emek piyasasında işlerin iyi gitmediğini göstermektedir.

Genç nüfustaki işsizlik oranının %29.3’den %21.4’e düşmesi, gençlerimizin iş aramaktan vazgeçtiğini göstermektedir. Tekrar etmekte fayda bir kişi eğer işi yok ve iş aramıyor ise işsiz olarak kabul edilmez!

Kadın istihdamının % 34.9, erkek istihdamının ise %65.1 olması ayrıca düşündürücüdür.

Veriler çalışanların %6’sının herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı olmadığını göstermektedir. Kısacası emek piyasasında ölçülebilen kayıtdışılık %6’dır.

Anket  göre 2020 yılında Güney Kıbrıs’ta çalışan sayısı 1.406, 2021 yılında 1401 kişi olarak gerçekleşmiştir.

İstihdam verilerinde, en kötü bölgemiz Lefke, yerel yönetimlerinde artık istihdam yaratıcı projeler hazırlayıp merkezi hükümet ile birlikte hareket etmelidir. Kırsal kesim arazisi, sosyal konut gibi projeler ile gençlerin göçü önlenmelidir.

Ekonomide çarklar döndükçe, ekonomi büyüdükçe işsizlik azalır. Evet, veriler işsizlik oranının düştüğünü göstermekte ama bu düşüşün nedeni ekonominin iyileşmesinden değil insanların iş bulma ümidini kesmesindendir.

Yeni kurulan hükümet, yatırımın önündeki bürokrasiyi kaldıracak düzenlemeleri biran önce yapmalıdır. Yeni yatırım yeni istihdam demektir.

Yerel yatırımcıların, başka ülkede yaşayan Kıbrıslı Türk yatırımcıların, Türkiye’deki ve 3. Dünya ülkelerindeki yatırımcıların önü gereksiz engeller ile kapatılmamalıdır.

İç savaş yaşamış Ruanda’da şirket kurmak için 8 saat yeterli fakat ülkemizde şanslı iseniz ve tanıdıklarınız var ise 2-3 haftada belki kurabilirsiniz!

Bunun için yatırımlar ile ilgilenen kurumlarımız tabela örgütü olmaktan çıkıp acilen güçlendirilmeli ve tek bir çatı altında toplanmalıdır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları