Bu işte bir tuhaflık var

Yayın Tarihi: 21/07/22 08:30
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

KKTC’de iki algı, çok fazla kamu çalışanı var. İlk bakışta doğru mu? Doğru ama her kurumda da çalışan eksikliği var. Doğru mu? Kısmen doğru.

Başta eğitimcilerimiz ve sağlıkçılarımız, öğretmen, hademe, hekim ve hemşire eksikliğinden şikâyet ediyor. Bazı bölgelerde boş geçen dersler, örneğin Cengiz Topel Hastanesi ve bazı sağlık ocaklarındaki hekim ve hemşire eksikliği.

Mahkemeler, başka bir dünya, Kemal Sunal’ın 1986 yılındaki Davacı filmine dönmüş durumda.

Gerçekten düşürmesin, eski bir söz ne hekime ne hâkime.

Ülkemizdeki enerji maliyetleri artıran önemli unsurlardan biri KIB-TEK’deki personel giderleri, ama EL-SEN personel eksikliğinden bahsediyor.

Pazar günü, Kıbrıs Postası haberine göre, Bostancı Sınır Kapısı’nda oluşan kuyruk ve sadece 2 sivil hizmet görevlisi. Rum tarafı zaten geçişleri zorlaştırmak için elinden geleni bari biz üstümüze düşeni yapalım. Anlaşılan orada da eksiklik var.

Nüfusumuz artarken polis sayımız düşüyor!

Belediyelerimizin çoğu neden finansal sıkıntıda? El cevap: Personel giderleri çok fazla, çalışan sayısı çok fazla ama hizmet alımları gırla. Kadrolular masa başında, sözleşmeliler ve hizmet alımı yapılanlar sahada. Ama çevredeki çöpler de ortada.

Gümrük çalışanları da uzun bir süreden beri çalışan eksikliğinden bahsetmekte.

Bu örnekler çoğaltılabilir, kamu çalışanımız fazla ama nerdeyse her kurumda çalışan eksikliği var. Başta, her açıklamasında ağızları dolu dolu AB diyen, medeniyet diyen sendikalarımız AB, OECD gibi birliklerdeki rasyolara bakmalı. Örneğin oralarda, her MW elektrik üretimi için kaç çalışan var biz de kaç tane var. Oralarda her öğretmen kaç saat ders veriyor, kaç öğrencisi var biz de durum ne? Her hastaya kaç doktor ve hemşire düşüyor?

YAGA, DPÖ, İstatistik Kurumu, YÖDAK, Rekabet Kurulu bunlar ülkemizdeki en önemli kurumların başında gelmekte ama gittikçe tabela kurumu halini almaktadırlar. Sadece generallerden oluşan ama er eksikliği olan kurumlar. Karar vericiler çok ama alınan kararlar doğrultusunda iş yapacak saha elemanı yok.

Düşünün bugün 21 Temmuz 2022 ve hala daha 2021 milli gelirini bilmiyoruz!

Dış yatırım diyoruz bırakın dış yatırımcıyı yerel yatırımcı ile ilgilenebilecek yeterli personel yok.

Uzun zamandır Rekabet Kurulu’nun aldığı bir karar duydunuz mu? Orada çalışan eksikliği dışında uzun zamandır Yönetim Kurulu’nda da eksiklik var.

Kısacası mikro bazda kurum kurum, makro bazda da kamu çalışanlarının profili çıkarılmalı ve verimlilik nasıl artar onun üzerinde çalışılmalı ve bu kadar kamu çalışanına rağmen işler nasıl dönmüyor sorgulanmalıdır!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları