Kasım’da yine seçim var

Yayın Tarihi: 09/08/22 08:30
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Kamu maliyemiz ve yönetimi açısından, siyasi-ekonomik yapımız, yerel ve merkezi hükümet olarak ikiye ayrılabilir.

KKTC’de şu anda mevcut 28 belediye bulunmaktadır. Reform adı altında bu sayının 18’e düşürülmesi beklenmektedir. Optimal sayı ne olur bu konunun uzmanlarının işi ama 3354 Km2’lik bir yüz ölçümü olan bir ülke için 28 sayısı çok fazla.

Belediyeleri birleştirmenin siyasi sonuçları mutlaka olacaktır. Sucuoğlu tarafından başlatılan ve Üstel tarafından bu konunun devam ettirilmesi önemli.

Bu karar tek başına hükümetin, ben yaptım olur mantığı ile yapması doğru değil ve hükümet doğru olanı yapıp muhalefetin de desteğini alma çabasında. Toplumsal uzlaşı açından gerekli ve önemli.

Belediyelerden artık beklenti son derece düştü, çöp toplansın maaşlar ödensin yeter. Bu bakış açısı bizi bir noktaya götürmez.

Yasa gereği devletin kamu maaşlarına yaptığı artış belediye çalışanlarına da yansıtılmalı, eğer merkezi hükümetin, yerel yönetimlere sağladığı finansmanda ki artış bu oranın altında ise yandı gülüm keten helvam!

28 belediyeminin görülen en önemli sorunlularının başında personel giderlerinin fazlalığı gelmektedir ama ilginç ve üzücü olanı ise özellikle temizlik için dışardan hizmet alımları da son derece fazla olmasıdır.

Bu bize belediyelerdeki kadrolu elemanların yani generallerinin fazla ama askerlerinin az olduğunu göstermektedir.

Ulaşabildiğim belediye bilançoları resmen bakkal defteri gibi çocukluğumuzdaki gibi olsa sigorta kartonuna yazılacak!

Aslında bazı küçük dokunuşlar ile çok fazla finansman istemeyen konular çözülebilir. Yeter ki niyet olsun, plan proje olsun.

Muhtarlar yerel yönetimlerin temel taşı, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlar ile devamlı toplantı yapmakta. Bundan feyz alan önceki Cumhurbaşkanı Akıncı da, birkaç defa muhtarlar ile toplantı yapmıştı. Cumhurbaşkanı Tatar ise sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarı ile muhtarlar ile görüşmekte ama seçimden sonra yeni seçilecek olanlar ile toplantı yapması yararlı olacaktır.

Muhtarlık demişken eskiden adaylar partili olurdu, artık yasa gereği bağımsız olmak zorundalar. Son iki seçimde bağımsız muhtar adayı diye reklam yapan adayları hiç anlamadım zaten başka şansları yok. Umarım muhtar adaylarımız bu seçimde aynı hatayı yapmazlar.

Yarın belki kaç belediye ile seçime gireceğimiz belli olur bir kısım vatandaşımız X belediyeye mi oy verecek, Y belediyeye mi yoksa birleştirilmiş X+Y belediyesine mi oy verecek belli değil. Muhalefet popülizmden uzak durarak rasyonel bir karar alınmasına yardımcı olmalıdır.

Belki de yarın Ana muhalefet partisi çok değişik bir öneri ile hükümetin kapısını çalar ve öneri kabul edilir.  

UBP ve CTP dışında kalan siyasi partilerimizin kaç belediye de aday gösterecekleri ise şahsi merak konum.

KKTC’de altı ilçe var artı onlar kadar önemli Gönyeli belediyesi, benim beklentim eğer seçim 27 Kasım’da olacaksa 28 Kasım sabahı gençleşerek, bahsettiğim yedi belediyenin, en az üçünde yeni belediye başkanları ile yeni döneme başlayacağız,

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları