Saç - sakal...

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

YARIBUÇUK

Naci BAYRAMOĞLU
naci.bayramoglu@kibrispostasi.com
Naci BAYRAMOĞLU
A- A A+

Saç - sakal...

Bir ülke düşünün ki, erkeklerin sosyal statüsünü, iş bulma potansiyelini, makam-mevki durumunu, kiminle kavga edip kiminle geçineceğini ve hatta kiminle yuva kuracağını, yüzünden çıkan kıllar belirlesin! Çember sakalsan dinci, yoğun ve karışık sakallıysan solcu ya da komünist, ucu gerisinden daha uzun derli toplu sakalın varsa okumuş-entel, çeneye sivrilerek akıp giden bıyığın varsa milliyetçi, ortada toplanan ve talihsizce en sevdiğim kuruyemişin adını alan bıyığın varsa muhafazakâr olarak adlandırılıyorsun. Kılın tüyün sosyal ağırlığının olduğu bir ülkede neyin tartışmasını yapıyoruz?

( Efdal Altun )

* Şimdi artık yeni bin yıla girdik, sırada ne var? Motreal yakınında çalışan kuaför Jacques Fontaine'in birkaç öngörüsü mevcut: Tout va – her şey gider. Etnik çok önde-dreadlock' lar, Afrolar- ve mini –mohawk'ların dönüşünü görüyoruz. Sakal bıyık açısından ise kesinlikle bıyık. Bıyık yarışmalarının düzenlendiğini duyuyorum. Göğüs kılları için de açılacak göreceksiniz, aynen yetmişlerdeki gibi sakaldansa favorinin şansı daha yüksek. Kılları çılgın renklere boyamak moda olacak, şimdiden raflarda bir sürü sakal boyası var. Şu kalem görünüşü devam edecek, ancak okullarınıza stilistlerine bire bir aynısını yaptırmalarını söyleyin. Bazı korkunç örnekler gördüm. Yeni yetme ayva tüyleri yükselişte, aynen yataktan yeni çıkmış gibi olacak… Size söylüyorum, her şey olabilir, hatta uzun sakal bile.

Toronto sokaklarında takıntıyla yüzleri izlemeye devam ettiğimden, keçi sakalın hala popüler olduğunu söylemeden edemeyeceğim, ama bu günlerde erkekler keçi sakallarını renklendiriyor. Boncuklarla örüyor, (şu eski screw beard'a benzetmek için) büküyor, jöleliyor, elastik bantlarla şeritler halinde ayırıyor, bağlıyor. Bıyığın eşlik ettiği uzun intizamsız çeşitleri (Şarklı alimler ya da Tutankamon gibi) geri geldi. Tek bir noktada bırakmak yerine çenenin iki tarafından aşağı uzatmak da yaygın.

Favorilere de olağan dışı biçimler veriliyor ve florasan renkleri, özellikle altın rengine boyanıyor. Çenenin altına göğse hatta göbeğe kadar uzayanlarını gördüm. Çalı gibi favorilerden pirzola gibi olanlara her çeşit favori yine gayet gözde. Şu alengirli kalem çizgiler, bıyıklarla ve tüm çeneyi kaplayan keçi sakallarla birleştiriliyor. Ya da ağzı gayet muntazam şekilde çevreliyor. Yanaklarda çeşitli motifler verilmiş bu bölgelere, yüze ya da dile takılan takılar ya da kesik kaşlar eşlik ediyor (şehir yabanılları arasında saça / kıla benzeyen yüz dövmeleri veya onunla birlikte Aborjin dizaynları batı kıyısında popüler: Yine kıla benzeyen küme halindeki piercing'ler de doğu kıyısında yaygın).

(Allan PETERKİN-1001 Sakal)

**********************

Kısa kes

*Saçlarınızı kazıtmak saçınızı kalınlaştırmaz.

*Saçın kısa kesilmesi dökülmeyi önlemez.

*Yumurta akları, zeytinyağı, badem yağı gibi karışımlardan mucizevi çözümler beklemeyin.

*Her saç dökülmesi için sarımsağın iyi olduğu yönündeki yaygın görüşe inanmayın.

Hasta ya da sağlıklı olmamız saçları da etkiler,

modern psikoloji ve saç konusundaki araştırmalar

kuaförler tarafından yakın takibe alınmış durumda. Kısa

ya da uzun, kumral ya da sarışın, ince ya da kalın...

önemli olan içsel armoninin saçlarımıza sağlıklı olarak

yansımasıdır. Saçların mat, kırılgan, kuru, yağlı ve

kepekli olmasının altında birçok neden yatıyor olabilir;

saç cinsine uygun olmayan ürünler, olumsuz çevre

koşulları, hormonal düzensizlik ve yanlış beslenme

bunlardan birkaçıdır. Sağlıklı bir kafa derisi, saç ve saç

köklerinin ne derece güçlü olduğunu gösterir. Sıcak su

ve aşırı sıcak fön saç tellerini zedeleyen dış etkenlerden bazılarıdır.

Ayrıca aşırı sıcak, saç derisine zarar verirken aynı

zamanda saçın yağlanmasına da yol açıyor. Fönle

kurutma sırasında ise saç telleri kolayca kırılabiliyor.

Aslında saçlara fazla zamana gerek duymadan bakım yapmak da kolay. Bunun için kozmetik endüstrisi her gün yeni

yöntemler geliştiriyor. Şampuanlar, saç kremleri,

serumlar ve özel bakımların saçları canlandırıcı

etkileri bulunuyor.

Saçın büyümesi…

Ciltten dışarı doğru itilen saç dip kısımlardan devamlı olarak yenilenir. Şöyle ki; saç telinin canlı olduğu bölge yalnız "papilla" sahasıdır ve yumuşaktır. Papilla boşluğunu dolduran kılcal damarlar buraya kadar saçın yapısında gerekli olan ''yapı malzemeleri'' taşırlar. Madde değişiklikleri de bu bölgede olur, gerekli yapı malzemesini kazanan en dipteki hücreler bölünerek çoğalırlar ve bu çoğalmada saça yukarı doğru bir itiş kazandırır. Papilla bölgesinde üreyen hücrelerden bir tanesinin 13 saat içinde tamamen bölündüğü tahmin edilmektedir.

Saçın iç yapısı…

Her saç teli, saç tomurcuğu, kök içi tabakası ve saçın gövdesinden meydana gelir. Saç tomurcuğu soğan şeklinde ve içinde saç kökünün gömülü olduğu bir boşluktan ibarettir. Bu tomurcuğun içinde tomurcuğun içini kaplayan ve saç için doğurucu bir tabaka olan saç matriksi mevcuttur. Saçın gövdesi ise medulla, korteks ve kutikula'dan meydana gelir. Saç, besinlerini kan damarları yolu ile içeriden alır. Saç kökünün dışını kaplayan tabaka tamamen saçın içinde bulunduğu cilt yuvası ile sarılıdır ve saçın gövdesini bu yuva içine sabitler. Ter ve yağ bezleri, saçı dikleştiren kaslar da bu yuva içinde bulunur. Bunlar cildin dışına doğru uzanan kanalın değişik bölümlerinde yer almaktadır. Saç yalnız kökü yoluyla beslenir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.