Alevileri "işaret" etmek!

loading
4 Temmuz, Cumartesi
£

8.57

7.72

$

6.86

A- A A+

Alevileri "işaret" etmek!

İnanç farklılıklarını hoşgörü ile karşılayamayanlar, cahildir, kökten dincidir, sorunludur. İzmir gibi aydın bir kentte Alevi bir ailenin evinin duvarlarına işaretleme yapılması, her çağda korkacağımız bir meseledir. Bu işaret etme olayı, her an bir barbara dönüşebilen insanı da işaret eder. Bunu yapanlar belki de bu tepkiyi özellikle görmek istediler. Ancak titizlikle bulunup yargılanmalıdırlar. Kamu vicdanı bunu ister.

Her birey, kendi inançları ile yaşamak hakkına sahiptir. Bu en temel insan hakkıdır. Bir başkasının inanç tercihine hoşgörü göstermemek hastalıktır. Irkçı bir tavırdır, faşizmdir.

*

Türkiye’de, elbette gizliden gizliye Alevi inancına sahip insanlara karşı bir ötekileştirme mevcuttur. Bunu anlamak için “cübbeli” diye sıfatlandıranlar gibi, sapkın insanlara bakmak yeterlidir. Ancak bunu düşünen hastalıklı beyinlere, bu hadiseyi cezasız bırakarak fırsat verilmemelidir. Alacakları fırsatı, geri dönülmez barbarlıklar yapacak kadar hastalıklı olan bu zihniyetin İslam’la da ilgisi yoktur.

Bugün Alevi’dir diye bir insanı ötekileştirenlerle, Allah’ın adını anarak terör eylemi yapanların birbirlerinden farklar yoktur.

Bu tür, özellikle inanç temelinde oluşacak ötekileştirme bir ülkenin sonunu getirecek kadar tehlikelidir ki tarihte bunu tonla örneği vardır. Türkiye bu yapılan karşısında gereken hukuki müdahaleyi yapmak zorundadır. Aksi halde bu ayrıştırmanın tarafı durumuna düşecek olası bir sonraki eylemin sebeplerinden olacaklardır. 

Kaldı ki bu hastalıklı düşünce sahipleri de bilmelidirler ki, Alevi inancına sahip insanların içlerindeki hoşgörü ve aydınlık, ne onlarda, ne de kendine dindar diyen bir çok art niyetli insanda vardır.

*

Dinlerin ve her dinin içindeki farklı akımların tümü; insanın mutluluğu ve huzuru içindir. Bu mutluluğu ve huzuru tersine çevirecek her bir olay, acilen önlem alınarak ortadan kaldırılmalıdır. Göz yummak yapılacak büyük bir hata olur.

Bu konuda aynı ayrıştırıcılığı medya eli ile de yapmamak gerektiğini ayrıca vurgulamak isterim. Bu da ayrı bir tehlikedir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.