Online eğitimde çocukları nasıl takip etmeli/nasıl desteklemeli

Yayın Tarihi: 01/09/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Küresel olarak her anlamda krize neden olan pandemi ekonomiden sonra en fazla eğitim alanına olan etkisi ile gündemde. Birçok çocuğun eğitimi açısından kayıplara neden olan bu süreç yeni eğitim döneminde nasıl telafi edilecek tartışmaları ile hem aileleri hem de biz uzmanları endişelendirmekte.

Yetişkinler online üzerinden işleri sürdürmek ve eğitim almak konusunda oldukça hızlı uyum sağladı diye düşünmekteyim. Ben kendi adıma seanslarımı online olarak da başarılı bir şekilde sürdürebilmenin konforunu yaşadım açıkcası. Peki eğitim online devam ederse çocukları nasıl desteklemeli ve nasıl takip etmeliyiz?

Özellikle Kıbrıs için yıllardır hala çözülemeyen elektrik kesintileri sorunu ve internet bağlantısının kalitesi sorununu nasıl aşacaklarına ilişkin yetkililer biz çözüm düşünmüşlerdir. Belki bu noktada tüm derslerin sonradan izlenebilecek şekilde kayıt alınarak yapılması etkili olacaktır. Öte yandan her çocuğun eşit olanaklara sahip olmadığı da göz önünde bulundurulmalı. Belki her evde bir tablet veya bilgisayar vardır. Ancak ev içerisinde iki veya daha fazla kardeşin eğitim alacağını düşünecek olursak her çocuğa bireysel teknolojik olanak sağlamak güç olacaktır. Yine bu konu yetkililerin açıklama getirmesi gereken önceliklerden.

Sağlıklı gelişim gösteren çocuğun online eğitimini takip etmek konusuna geçmeden benim hala kafamı kurcalayan diğer konuları da aktarmak istiyorum.Özel eğitim desteği ihtiyacı duyan çocukların eğitimi nasıl planlanmakta? Bununla ilgili ayrı bir komisyon oluşturuldu mu? Öğrenme Güçlüğü, Zihinsel Gerilik, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların takibi konusunda ailelerin ayrıca desteklenmesi şart. Ailelerin destekleyeceğini varsayarak yazıyorum ancak ebeveynlerin çalışması durumunda çocukları kim takip edecek o da insanları sıkıntıya sürükleyen diğer bir konu.

Gelelim evde online eğitime. Yaş gruplarına göre sürecin farklılık göstereceği nokta dikkar süresi olacaktır. Çocukların özellikle de küçük yaş çocukların dikkat sürelerini sınıftaki kadar toplamak mümkün olacak mı emin değilim. Buna neden olacak unsurlardan biri de evdeki otorite algısı ile sınıftaki otorite algısının farklı olması.

İşte size dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta:

  • Evde çocuğun ders yapacağı ortamın özel olarak düzenlenmesi, sakin, yeterli ışık alan, temiz olması.
  • Çocuğun boyuna uygun olan ve postürünü olumsuz etkilemeyecek şekilde oturabileceği masa ve sandalye ayarlanması; ayrıca takip edeceği ekranın göz sağlığını bozmaması açısından belirli bir mesafede durabileceği şekilde ayarlamalar yapılması.
  • Günlük ders akışı için gerekli malzemenin (kitap, defter, araç gereç veya bilgisayar programı) öncesinde hazır hale getirilmesi.
  • Çocuğun molalarını nasıl değerlendireceği ile ilgili önceden planlama yapılması.
  • Çocuğun bu organizasyonu kendi başına takip edebilmesi ve uygulayabilmesi için ona bu stratejilerin aktarılması.
  • Çocuğun dikkatinin dağıldığı gözlemlendiği zaman bunun nedeninin anlaşılması için dersi arka tarafından sessizce takip edilmeli. Öğretmenin ses veya görüntüsü ile ilgili mi sıkıntı var, konu zor mu geldi, dikkatini dağıtan başka bir unsur var mı? Buna göre gerekli müdahaleler yapılmalı.
  • Ebeveynler evde çocuğun öğretmeni olmaya çalışmamalı, bu onların ilişkisini bozabileceği gibi ebeveynin de öğretmen olmadığını hatırlatarak gerekli sabrı göstermekte zorlanabileceklerini belirtmek isterim. Çünkü her çocuğun gelişimi farklı seyretmektedir ve öğrenme süreci her çocukta farklı ilerleyebilir. Çocuğun öğrenmekte ya da anlamakta zorlandığını gören ebeveyn bu durumla ilgili olarak öfke duyabilir veya sabırsızlık gösterebilir. Bu durum da çocuğun öğrenme motivasyonunu olumsuz etkileyebilir.

Konuyla ilgili merak edilenleri yorum yaparak sorabilirsiniz. Böylece bir sonraki yazıda sorularınıza da yanıt verebiliriz. Tüm çocuklara başarılı bir eğitim yılı diliyorum.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Uzm. Psk. Hasra AVCI yazıları