Bilimsel olduğunu iddia eden söylemler ile kendimizi ne güzel ifade ediyoruz!

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

TRİYAJ

Op. Dr. Harun GÜLMEZ
harun.gulmez@kibrispostasi.com
Op. Dr. Harun GÜLMEZ
A- A A+

Bilimsel olduğunu iddia eden söylemler ile kendimizi ne güzel ifade ediyoruz!

COVID-19 pandemisi döneminde edindiğimiz tavır ve davranışlar aslında bizim kim olduğumuzu anlamamızı sağladı.

Daha enfeksiyonun ülkemizde görülmeye başladığı ilk günlerde ihtiyacımızdan fazla olan, hatta ihtiyacımız olmayan malzemeleri bile stoklamaya başladık. Bizim olmayan bir virüsü birileri ülkemize getirmişti. Bize bu hastalığı getirdiğini düşündüklerimize öfke duyuyorduk. Duyduğumuz her habere, ‘’doğruluğuna bakmaksızın’’ aşırı duyarlılık gösterir olduk.

Duyduğumuz her haberi hızla etrafımıza yaymayı, şikayet etmeyi ve eleştirmeyi başarı saydık. Bilimsellik kisvesi içerisinde EGO’larımızı mutlu etmeyi sürdürdük ve sürdürüyoruz.

Oysa; yaşadığımız durumun insanlık tarihi boyunca yaşanmış ve gelecekte de yaşanılması muhtemel süreç olduğunun farkına varsak daha iyi olmaz mı? Mevcut durum karşısında nasıl davranmamız gerektiğini biliyor ama uyguluyor olsak mesela.

Duygularımızı kontrol etmeyi öğrensek…

Kin ve öfke yerine empati yapsak mesela. Etrafımızdakilerin farkına varsak. Uzattığımız yardım eline umutla bakanlara destek olsak. Kontrol edemeyeceğimiz şeylerden şikayet etmeyi bıraksak. Onun yerine kontrol edebileceğimiz davranış kalıplarımıza odaklansak. Bize zarar veren şeylerden (olumsuz haberlerden, sigaradan, alkolden, aşırı yemekten, stresten...) uzaklaşsak…

Duyduğumuz haberleri paylaşmadan önce; doğruluğunu ve ne amaca hizmet ettiğini değerlendirsek. İşte o zaman elimizden gelenin en iyisini yapmış oluruz.

Daha iyi olmaz mı?

Sahip olduğumuz değerler sadece maddi değildir. Dostluklar, arkadaşlıklar, toplum içerisinde size verilen değerler hep zor zamanlarda anlaşılır.

‘’Düşenin dostu olmaz’’ değil; makam, para, popülerlik uğruna etrafında yalancı dostlar biriktirenin dostu olmaz. Gerçek dostu ve arkadaşı olanların düşmesine zaten dostları ve arkadaşları engel olur.

Bugünkü sorunlarımızı aşmak ve güçlü bir toplum olabilmenin bazı gerekleri var:

Toplumsal değerlere önem vermek,

İhtiyacı olanlara yardım etmek,

Yaşam şartlarına adapte olmak,

Yaratıcı ve uygulanabilir çözümler üretmek,

Sabırlı olmak,

Geleceğe odaklanıp bugünü yaşamak,

Umut ışığını hiç söndürmemek

Sağlıcakla kalın…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.