Güney'de hükümet krizi

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Güney'de hükümet krizi

Hristofyas Hükümeti'nin istifası ve dün DİKO'nun AKEL ile işbirliğine son vermek kararını alması, Kıbrıs Rum siyasetinde, bir köşebaşı anlamı taşımaktadır.

Çünü Kıbrıslı Rumlar arasında siyasi ayrışma, ideoloji, sınıfsal çıkar v.s. gibi değerlere değil, deyim yerinde ise bir tür "kast sistemine" dayanıyor.

Bu bakımdan, rasyonel olduğu söylenemez!

Ülkenin en eski ve köklü partisi AKEL; 1926'da kurulup, yeraltına itilen Kıbrıs Komünist Partisi'nin, 1943'te legale çıkmış kolu olmakla beraber, geleneksel ve olması lâzım gelen rakibi kilise ile uzun bir çekişmeden sonra, 1959'kardaki EOKA kırımını yeyince, Makarios'a yaklaşarak, onu 3. Dünya kisvesi altında, Moskova etkisine sokacağını hesaplamıştı!

Kilise ile AKEL, bırakın din ile Marxizm arasındaki çelişkiyi, başpiskoposluk'un adanın en büyük toprak sahibi ve en büyük yatırımcı olması bakımından da eti ayni kazanda kaynamaması gereken bir yapı içinde oldukları halde, "antiemperyalizm"in, solcu ve milliyetçi merkezleri olarak, o zamandan beri işbirliği içindedirler.

1970'lerin başında, Yorgacis'in hükümetten atılması üzerine kurduğu ve Kliridis, Kiprianu ve Papadopulos'un da destekledikleri bir sağ parti denemesinden sonra, Makarios'un yakın arkadaşı ve Doktoru Vasos Lisaridis'e kurdurduğu EDEK gibi, Kiprianu da orta sağ/sol görünümlü bir hareketin başına geçti.

Papadopulos, kadim dostu Yorgacis'in öldürülmesi üzerine, bir süre savruldu ama en sonunda yuvaya döndü, Kiprianu'nun yanında yer aldı.

Böylece Kıbrıs Rum siyaseti, iki kanada ayrıldı: Makarios'un etrafında toplanmış AKEL; DİKO ve EDEK bir tarafta, Makarios karşıtı Kliridis, EOKA B ve daha da aşırı diğer sağ gruplar, karşı tarafta…

Öteden beri Kliridis'i "İngilizlerin adamı" diye tanımlayan AKEL, 1974 sonrası eski EOKA mensuplarının da bu çevreye toplanması üzerine, "baş düşman" yerine bu çevreyi koydu!

Özel konuşmalarımızda, "coup de'tat people" darbeciler diye anılan bu çevrenin, zamanla liberalleşen görüşleri de günahlarının bağışlanmasına yetmedi!

Ki Kliridis zaten öteden beri liberal idi…

Bundan dolayı, Makarios ölünce, cumhurbaşkanlığı makamına AKEL'in desteği ile Kiprianu geldi…

AKEL'in desteği ile Vasiliu, iki dönem Kliridis'ten sonra, gene AKEL'in desteğinde Papadopulos, ve DİKO'nun desteğinde Hristofyas!

İttifak politikasının, sınıfa, çıkara, ideolojiye değil de Makaris taraftarlığı ve karşıtlığına dayanan bu politik yapı, rasyonel değildi!

Ancak, nerdeyse elli yıl sürdü…

Şimdi önemli olan, güneyde asıl "büyük koalisyon"un, kurulup, kurulamayacağıdır. %70 oyu yönlendirebilen AKEL ve DİSİ, hem ekonomik ve hem de politik krizi aşmayı becerebilecekler mi?

Yoksa AKEL eski komünist tutuculuğunu sürdürüp, kafası kesik tavuk gibi çırpınmaya devam mı edecek?

Mesele budur…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.