Matematik diliyle konuşalım...

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Matematik diliyle konuşalım...

Küçük bir şirket de yönetseniz, bir devlet de ekonominin yasaları aynıdır! Size göre değişmez! Yani, siyasi inançlarınız farklı da olsa, ekonomi aynı yasalarla yaşam sürer. Bunun en güzel örneği, kendisi dört fabrika sahibi olan F. Engels'in; fikirsel karşıtı Eugene Duhring'e verdiği bir cevaptır:

" Bu akılla dilerdim ki bir fabrikası olsun ve nasıl batacağını görsün!"

Artı Değer Teorisi'ni bir yana bırakıyorum, çünkü Marx'ın modası geçti(!).

Geçen akşam felsefe doçenti olan bir dostla sohbet ediyorduk. Çok doğru olarak, dedi ki: "Bir şeyin 'bilimsel' olabilmesi için, üç şarta ihtiyaç vardır: 1) Gözleme dayalı olacak, 2) Evrensel olabilmesi için, matematik diliyle izah edilebilecek, 3) Bir kural oluşturacak."!

Şimdi; bir işletmenin ölmemesi için, ürettiği şeyin maliyetinden fazlasına satması gerekir. Maliyet nedir? Personel giderleri, buna "a" diyelim… Diğer giderler, bu da "b"… İddia odur ki bunun da üstüne makul da bir kâr haddi konulur! Bu da "c"… Fiat da olur: "a+b+c"! Öyle mi? Evet…

Bir adım daha gidip, soralım: Bizde genel olarak, devlet olarak "a+b+c"yi, neyin karşılaması bekleniyor? Ücretlerin! Değil mi? Bunun matematiksel ifadesi nedir?

Ya, a=a+b+c; veya a> a+b+c… Lise 1'de bu denklemi yazan çocuk, matematikten çakar; ebedi de geçemez… Bu olabilecek bir denklem, değildir! İşte bu noktada, ortaya başka bir "bileşen" çıkıyor: Kredi… Ona da "k"" diyelim… Denklemimiz dönüyor, "a+k=a+b+c" oluyor! Ya da "a+k>a+b+c"! Matematiksel olarak, bu denklem, olur!

Ama bir tek ögeye bağımlı olarak eşitlik sağlanabilir: "k"… "a" tek başına "a+b+c"ye eşit ya da daha büyük olamayacağından, ancak "k" nın büyüklüğüne bağımlı olarak eşitlenebilir ya da daha büyük olabilir! Eğer "k" hepsinden büyük bir değer ifade eder hale gelirse?

Merkez Bankası, GSYH'nın %93'ü düzeyindedir, diyor! Bütün Mevduatın da %70'i! Hani 10 milyar'a çıktıydı ya bir ara Toplam Mevduat? Demek ki k=7 milyar TL… Bütçe? 4 milyar TL… "a+b" 4 milyar yani… Bunlar resmi rakamlar, özel sektörde ne döndüğünün kesin rakamları yok!

Şimdi, dönelim yukarıdaki denklemi rakamsal olarak ifade edelim: 4+7= 4+7+"c"? (Toplam Kârı bilmiyoruz ya? "c" meşkuk!) Ya da 4+7> 4+7+"c"… Sistem, budur… Bu hesap doğru mudur? Olabilir midir? Sürdürülebilir midir? Dengeyi kurmak, doğrudan doğruya "k"nın eski deyimle, "namütenahi" büyümesine bağımlıdır! Onun için de sistem, "k"ya bağımlı hale gelmiştir! Ekonomi, kendi kurallarına değil, "k"nın koyduğu kurallara göre gelişiyor…

Çare?

"a+b"yi büyütmek elimizde değildir! "c" yi aşağı çekmek ise zaten "yandım Allah" diye bağıran özel sektörün, canına okumak ve toplumun %40'ını sokakta bırakmak demektir! Ve zaten o da elimizde değildir! Mesele, "k"nın kontrol edilmesidir… Eşitliği "k" değil, "c" sağlar halde olmalıdır!

Bu da "üretim arttırılmalıdır" anlamına gelir… İşte tam da onun için, Paranın Dolaşımı süratlendirilmeli, üretim maliyetleri düşürülmelidir. %6 enflasyon olan bir memlekette, %30 reel faizle üretim olmaz… "c" hiç büyümez, herkes batar; başlangıçta "k" sektörü kâr ettiğini sanır ama sonra verdiğini geri alamayacağı kesin olduğundan, "güm" diye o da batar! Herkesi de beraber çekerek…

Bu memlekette allâme çoktur! Bir tanesi de çıksın bu hesap yanlıştır desin!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.