Şangay Beşlisi ve Kıbrıs

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Şangay Beşlisi ve Kıbrıs

TC başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AB'ne "çaresiz değilim, ona göre" diyerek bir blöf yapmak üzere, "Şanghay Beşlisi'ne de katılabilirim ha!" demesini, bir grup hevesle karşıladı… Avrasyacı'lar… Ya da son dönem çok seslendirilmeyen: Kızıl Elma Koalisyonu… AB'yerine, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Çin ve Tacikistan ile halvet olmanın kültürel ve demokratik sonuçları, bu çevrenin aklına gelmiyor değil! Asıl onun için istiyorlar zaten! Ancak dış ticaretinin %65'ini Avrupa ile yapan, askeri teknolojisinin bütününü, lokomotif sektörü turizm gelirinin %60'ını oradan ithal eden bir ülkenin, bu dönüşümü nasıl gerçekleştirebileceği da ayrı bir tartışma konusu! Sermaye yatırımlarının, finansal yapısının da en az yarısı, Avrupa'ya bağlıyken!

Söz konusu olan, "ulusal bağımsızlık ise hepsine katlanılır" denilebilir tabii! Da acaba, Avrasya Projesi böyle bir şey mi?

Bu lâf, Büyük Pedro'dan beri, Rusya dış politikasında, Akdeniz'e inme stratejisinin temelini oluşturuyor! Arada Kazakistan cumhurbaşkanı Nazarbayev de terennüm etti ama deyimin güncel sahibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başdanışmanı, Alexandr Dugin! Adam fikrini de açıkca söylüyor:

"Aleksandır Dugin, Avrasya doktrininin Rusya'nın yeni resmi ideolojisi olduğunu belirterek, bu doktrinin 1920'li ve 1930'lu yıllarda bazı Rus düşünürlerin ilgi gösterdiği bir doktrin olduğunu ve halen bu hususta ciddi tartışmaların devam ettiğini belirtti. Dugin, Avrasya'nın sadece coğrafi bir alan olmadığını bunun kültürel, iktisadi ve toplumsal bir proje olduğunu kaydetti. Dugin, büyük Ortadoğu projesine de dikkat çekerek, Amerikanın bu proje ile Ortadoğuda bazı değişiklikler yaparak, bölgeyi daha rahat bir şekilde kontrol etmeyi amaçladığı Avrasya projesinin "BOP"un alternativi olabileceğini belirtti. Dugin ayrıca Türkiyenin Avrasya projesinde, Rusya'nın asıl ortaklarından biri olduğunu kaydetti."1

"Dugin'e göre, Avrasyacılık'ın uygulanabilmesi için, "Tüm Türk topraklarında yerel, özerk, kültürel eğilimleri ayrıştırmak ve klanlar, boylar, uluslar arasında geçimsizliği şiddetlendirmek için, elden geleni yapmak lâzım"!2

Neymiş? Herifçioğlu, Büyük Petro'dan beri uyguladığı, Orta Asya ve Orta Doğu'yu yönetme çekişmesinde batılıların önüne geçme politikasını, günün şartlarına uydurmaya çalışıyormuş! Avrasyacılık, Rusya'nın yeni yayılmacılık planıdır. Dugin, AB'a Franko-Germen İmparatorluğu diyor ve kendi Avrasya İmparatorluğu'nu alternativ gösteriyor.

İnternette "Dugin" deyin ve "ara" düğmesine basın, Avrasyacılık'ın Manifestosu adını taşıyan kitabının İngilizce'sine ulaşmanız çok kolay...

Dünyanın bu bölgesinde, ABD ve AB'ni bölgeden kovarak, bir ucu Almanya'da, öteki ucu Japonya'da bir dev olan Rusya ile bir olarak, onların hali hazırda kendi kontrollerinde olan Orta Asya bölgesindeki Türki halkları, kendi kontrolünüze alıp; ABD ile AB'a ve bu arada tabii ki Rusya'nın kendisine de meydan okunabilineceğini sanan bir strateji üzerinde politika yapmak, ya zırcahillerin, ya da tekmilden delilerin savunabileceği bir görüş değilse nedir, allahaşkınıza? Demokrasi ve şeffaflık istiyor diye AB'a karşı çıkıp, gidip Rusya'nın kucağına mı oturulur?

Kıbrıs'ta sorulacak, bir de ek soru var tabii:

Bu Rusya ayni zamanda Elenler'in de tarihsel hamisi değil midir? Örneğin İngiliz'i buradan kovup, kendi elimizle Rusya'yı getirirsek, bunun kimin işine yarayacağını bilmek için, şu dilinizden düşürmediğiniz Girit'in tarihine de bir göz atamaz mıyız?

Bkz- http://www.irib.ir/worldservice/turkishRADIO/siasi/aralik/9%20aralik.htm

-Yeni Aktüel Dergisi S18. s.36 Ayşe Hür ile söyleşi

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.