Cengiz Topel Hastanesi 1

loading
2 Haziran, Salı
£

8.46

7.54

$

6.73

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Cengiz Topel Hastanesi 1

Lefke'liler, kasabalarına hiçbir siyasetçiyi sokmak istemiyorlar… Çok da iyi yapıyorlar! Çünkü 1974'ten beri Lefke'de ne varsa sökülüp götürülerek, ta Lüzinyan zamanından beri ilçe merkezi olan kasabayı, zorla köy yapmaya çalışıyoruz. Dün onun kısa bir hikâyesini aktardım.

Bugün "zurnanın zırt dediği yere" dokunacağım. Bu Cengiz Topel Hastanesi'ni kapatma hevesi, bugünün işi değil. 1976'dan beri her önüne gelen sağlık bakanı, ilk lâf olarak, bu hastaneyi kapatmaktan bahseder. İnsan bunu duyunca, diyebiir ki: " Hepsi de böyle düşündüğüne göre, demek ki doğrusu da bu!" Oysa değil… Bilerek ve isteyerek, önce çalışamaz hale sokuluyor, sonra da "kapasitenin altında çalışıyor" diye, yalan söyleniyor… Çünkü niyet üzüm yemek değil, bağcı dövmek.

Aşağıda benim Lefke Sevgilim kitabımdan, bazı pasajlar aktararak, durumu açacağım. Bu metin, bir konuşmanın metniydi. Kendisine karşı bu konuşmanın yapıldığı bakan da Dr. Gülsen Bozkurt idi… Kimse yeşillenmesin yani… Hepsi de aynı şeyi yapıyorlar!

Niçin? Onu da yarın konuşuruz… Yıl, 2001 olmalı… Sayın bakan gene coştu, ötekiler gibi… İlle hastaneyi kapatacak… Bir de Master Plan hazırlattı… "Hastane" diyor kurban olduğum Master Plancı, "kapasitesinin altında çalışıyor!" Yalan… İşte o metinden cevabı:

"Taslak metinde, Cengiz Topel Hastanesi'nin Doluluk oranı konusu, açık değildir. 54. Sayfada % 10'dur denilirken 31.sayfada %10 ile % 30 arasındadır denilmektedir… Bunu görünce hangi yılın istatikleri diye baktım ve 1998'in esas alındığını gördüm. O zaman tutup bakanlığın bir başka resmi evrağına, 1998 Faaliyet Raporu'na baktım. Orada da sayfa 43'te % 26.24 deniliyor. Hangisi doğru sayın arkadaşlar? … Ayni yıl için bakanlığın faaliyet raporunda, % 26.24 diye kayıt düşüyor! Doğru, hangisi? … Faaliyet Raporu ile hastane kayıtları, uyuşmamaktadır. Örneğin Raporda 1998 yılında hastanede 64 küçük ameliyat yapıldığı yazılıdır. Oysa hastane kayıtlarında bu rakam, 130'dur. Ayni yıl rapora göre hastanedeki büyük ameliyat sayısı 122, hastane kayıtlarına göre, yine 130''ur... Ve dikkatinizi çekerim: 1998 yılında, Cengiz Topel Hastanesi tam dört ay Anestezi Uzmanından yoksun çalışmıştır. Yılın yalnızca sekiz ayı ameliyat yapıp, dört ayı da idare tarafından fiilen tatil edilmiş bir hastanenin doluluk oranı eksik rakamlara karşın % 30'a yaklaşıyorsa, ona nasıl kapasitenin altında çalıştı diyebilirsiniz? …

…Cengiz Topel Hastanesinin verebileceği hizmetin tümünü veremediği doğrudur. Zira bu hastane, 1974'ten beri bir Anestezi Uzmanı çalışmamaktadır. Bu hastane, 1974'de var olan kan bankası savaş esnasında bozulmuş ve bugüne kadar tamir edilememiştir. Bu hastanenin Laboratuarında, 1974'den beri sadece kan sayımı, rutin idrar, AKŞ ve Üre bakılabilmektedir. Bu hastanede 1974'den beri röntgen teknisyeni bulunmamaktadır. Bu hastanenin Çocuk Servisi'nde, 1974'ten beri Yeni Doğan Hemşiresi bulunmamaktadır. Bu hastanede, 1974'ten beri kardiyak monitör bulunduğu halde, Koroner Hemşiresi yoktur. Bu hastanede, 1974'ten beri her dönem için sadece üç ameliyathane hemşiresi ve iki büyük ameliyat seti olduğundan, ameliyat kapasitesi sınırlıdır. Bu hastanede, 1974'den beri postoperatif yoğun bakım ünitesi de bulunmamaktadır. Hastanede iki göz hekimi vardır ama biomikroskop, yoktur. Bu hastanenin laboratuarı, röntgeni, ameliyathanesi, çocuk servisi, suretten vardırlar. Son dört aydır, ultrasonu tamirdedir. Bozulan bir Doppler Cihazı, üç sene sonra gelmiştir. Koca hastanede bir tek Otoskop, vardır. Hastaları kendi şahsi araçlarımızla muayene etmek zorunda kalıyoruz, Dr. Rose'un kullandığı steteskop halâ kullanılmaktadır. Bundan dolayı, bu hastane, göğsü ağrıyan ve EKG bulgusu vermeyenler hastayı enzim bakılsın diye, EKG bulgusu pozitif olanlar da takip edilsin diye; her karnı ağrıyan ve defansı olmayan hastayı enzim bakılsın diye, defansı olanlar da yılın en az dört ayı ameliyat edilsin diye, Lefkoşa'ya sevketmektedir. Asfikside doğan her bebek, küvete konulsun diye, yılın en az dört ayı bütün primipar anne adayları, sectio gerekebilir diye Lefkoşa'ya sevk edilmektedir. Bütün üroloji vakaları bütün nöroloji vakaları, haftanın yarısında ortopedi vakaları, Lefkoşa'ya sevk edilmektedir. "

Manzara budur… Bakanlık önce kendi hastanesini sakatlıyor, gereken hiçbir hizmeti vermiyor; sonra da "kapasitesinin altında çalışıyor, kapatacam" diyor… Sürekli… Yıllardır…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.