Fransa'ya faşizm geldi...

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.58

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Fransa'ya faşizm geldi...

Fransa'ya da faşizm geldi… Fransız cumhurbaşkanı Hollande bir diktatör…

Paris'ta oynanan Fransa- Almanya maçı esnasında stad çevresinde patlayan bombalar ve bir konser salonunda dinleyicilerin rehin alınması üzerine şimdilik gelen haberlerde 140'ın üzerinde insan öldü diye, bütün Paris'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sınırlar kapatıldı. Olağanüstü hal ilan edildi. Sokaktan polis çekildi, asker Paris'i işgal edip, olaya el koydu… Basına ölü ve yaralı resimlerini kullanma yasağı getirildi. Almanya ve Belçika da sınırlarını kapadılar.

Şimdi, bu olur mu?

Al işte… Diktatör Hollande, faşist Fransız Sosyalist Partisi…

Üç beş bomda patladı, birkaç yüz kişi öldü diye, sokağa çıkma yasakları, askersel yönetimi sokağa çıkarma, basına canının çektiği rezalet resimlerini yayınlama yasağını kim getirir? Faşistler tabii… Diktatörler… Demokrat adam, hükmedenin sağa sola bomba atma, şehirlerin belli bölgelerini devlete yasaklayıp, kendi egemenliğine alma, polis-asker ne bulursa vurup öldürme hakkını da tanır ve saygı gösterir. Kaatiller kaçamasın diye sokağa çıkma yasakları koymaz, soruşturmanın hangi aşamada olduğunu suçluların da anlamasına fırsat verecek haberler yazılmasını basın özgürlüğünün bir gereği sayar, terörün asıl amacı olan infial yaratıp halkı korkutma hakkına hürmet ederek, basının parçalanmış insan bedenleri, can çekişen yaralı görüntüleri yayınlamasına, hiç itiraz etmez… Öyle bombacıdır, keskin nişancıdır, bir iki polis boğazladı; birkaç asker kurşunladı diye, kimsenin üstüne ateş açtırmaz. Adam, isyan etme, istediğini öldürme, halka hayatı zindan etme özgürlüklerini kullandı diye bir de yakalayıp cezalandırılmasını sağlamaya kalkar mı demokrat yönetici?

Olabilir mi? Olabilemez… Ancak, diktatörler ve faşistler bu gibi işler yaparlar… Fransa faşistleşiyor… Bir takım özgürlük savaşçıları, Paris'in göbeğinde 140 vatandaşını öldürdü diye, adam, sınırları kapatır, sokağa çıkma yasağı koyar, aşk ve sanatın başkentinde polisi sokaktan çekip, askeri salar; 100 kişiyi rehine aldı diye, iki adet kahramanı, hayvan vurur gibi kurşunlatır mı? Ne kadar yazık?

Fransızlar faşistleşti… Almanya ve Belçika da… Yakında bütün AB de aynısını yaparsa, bundan sonra kabak doğrarken demokrasi ve insan hakları için nereyi örnek göstereceyik ya anam? Bize de yazık değil mi?

Birkaç sene önce, bulvar basınının dolduruşuna gelip, Arap Baharı diye zil takıp oynayanlara, "Bu işin sonu kabile savaşlarına döner, nerenin Batı demokrasisi, burası 'batı' mı? Bunlar 'batı' toplumları mı? Saçmalamayın… 1. Dünya savaşı sonunda bir İngiliz, bir de Fransız memurun, ellerine cetveli alıp da sınır çizdikleri topraklar, ne zaman ulus devlet oldu, ulus oldu da demokrasiye de geçecekler?" dediğimizde çok kızanlar; eminim şimdi de Sycess ile Picott'ya değil, Hollande'a çok kızacaklardır.

Bizim bildiğimiz bir diktatör, Cizre'de, Nusaybin'de, Diyarbakır'ın bazı mahallelerinde sokağa çıkma yasağı koyar, amenna… Diktatördür, faşisttir zaten… Onu anladık da Fransız Sosyalist Partisi'nin adayı koskoca Hollande, koskoca Paris'in bütününe sokağa çıkma yasağı, basına kısıtlama, tahkikatın yürütülmesini askere havale etme gibi işleri nasıl yapabilir? Birkaç yüz vatandaş öldü diye, özgürlükler mi ortadan kaldırılacak?

Diktatör herif… Faşist… Utanmadan bir de Elize Sarayı'nda kalır… Kralcı mıdır nedir? Kendini kral ilan etmeye kalkmasın bu Hollande!! Bir iki yüz oy veren öldürüldü diye bu kadar diktatörleştiğine göre, ben korkarım… Bilmem kaçıncı Francois… Tüh yüzüne… Tayyip'e döndü bu, nasıl sosyalistse!!

Ne yapacayık ya anam? Şimdi AB'de şöyledir, böyledir deme lüksü de gitti… Daha neler göreceyik bakalım?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.