Ahmet Uzun Hani Dünyayı Yedi

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ahmet Uzun Hani Dünyayı Yedi

Hep Kemal Tahir'den deyim çalacak değiliz ya! Bugün de Orhan Kemal'den apartalım… Rahmetli, huysuz, aksi, nalet orta yaşın birazcık üstlerinde adamları tanımlamak için, "o…uğu cinli…" derdi… Üzerinize afiyet, ben gözümü açar açmaz, önce bilgisayarı "on" yapar, nete girip, yüzümü suratımı ondan sonra yıkarım… Muradım, sabah sabah gazete haberlerini okuyup, güne öyle başlamak!

Güne başlar başlamaz, Serhat'ın "Ferdi Sabit'i desteklerim" yazısını okudum… Sonra, arabanın oturmuş lâstiğine baktırmak için karşı lastikçiye geçtim… O da sanki beni bekliyormuş gibi, hayatı boyunca CTP'ye oy verdiğini, ama bir daha da vermeyeceğini söyledi. Sebep?

"Ahmet Uzun, dünyayı yedi…" İşte öyle oldum… Orhan Kemal'in dediğinden…

Giyinmeye falan boş verip, ev kıyafetiyle partiye gittim. Genel Başkan'la, Eşref Vaiz oturuyorlar. "Yahu" dedim," ben bu lâfları duymaktan usandım. Siz sokağa çıkmaz, meyhaneye uğramaz, bir sandüviççide sandviç yemez, çorbacıda çorba içmez, bakkaldan bir ekmek almaya girmez misiniz?

Bu iddialar doğruysa, bu parti gereğini yapmalıdır. Değilse, gene gereğini yapmalıdır!" Gerçi bu konular partide defalarca tartışılıp araştırıldı ama Ahmet'i aradık, geldi… Sordum:

"Ayoğlum Ahmet, senin çocuğun Ferrarisi var mı?"

"Yahu bu memlekete Ferrari girse, motor numarasından şasi numarasına kadar, her arabanın kaydı tutulmaz? Hani? Bunu kim çıkardı biliyor musun? Vergi'sini düşürmem için bana yüz defa gelen ve reddettiğim bir gece kulübü patronu! Mahkemeye versen, üç sene sürer mahkeme…"

"Ver, sürsün… Pia Bella mıdır nedir? Ona kumarhane izni vermek için 200 bin Euro rüşvet yedin?"

"Bakanlar kurulunda o iznin verilmesine karşı çıkan tek bakan bendim, aha suratları başbakanla sayın bakanın. Ne yüzünü gördüm, ne tanırım, ne merhabam var… Güvenemediğimden 200bin EURO Teminat Akçesi koydurdum ben… DEM dairesine yatırdı… Bu rezaleti o zaman avukatı olan ama şimdi kavgalaştıkları eskiden damadı olan biri çıkardı… Polis soruşturma yapınca, adını vermişler polise… Dava edeceğim…" (Dün itibarıyla etti…)

"Et… Peki be bay Ahmet, Çangar'ın sattığı her BMW'den sen 10bin dolar rüşvet yermişin?"

"Bu iddiayı çıkaranı da biliyorum, dava ettim… Polise, 'sarhoştum, söyledim' demiş… "

"Templos köyünde bir iş hanı yaptırırmışsın?"
"Vallahi gardaccığım, ben sosyal konutta otururum! Sadrazam köyde da bir yazlığım var o gadar… Yıllarca üst düzeyde memurluk yaptım, müsteşarlık'tan emekliyim… İki konut aldım işte! Bir de arsa… Taksitle…"

"Oğlana bir trilyona açtığın dükkân?"

"Orası Diyarbakır'dan gelme bir garibanın idi… Oğlumuzu devlette işe almadık, biraz borçlanıp, o dükkânı devren aldık… Bir garip açınca kimsenin gözüne batmaz, biz oğlana alınca, trilyonluk oldu…"

"Ya o köşedeki inşaat?"

"Ha bak, o benimdir! Hatırlan mecliste arsayı nasıl aldığımı kürsüden anlattıydım?"

"Evet… Tutanaklarda var! Banka borcu ve taksitle… 100 bin sterline…"
"Ha, işte arsa o… Metin Hakkı'dan aldıydım, başhakim… Müteahhidle anlaştım, yarısı onun, yarısı benim yapıyor işte inşaatı…"

"Belgen var mı oğlum Amed? Mal beyanında bunlar yazılıdır?"

"Tabii, yazılıdır… Müteahhidle yaptığım sözleşme de var…"

"Lamburgchini'n de yok? E hani be da dünyayı yedin?"

Yememiş… Sosyal Konut'ta oturur… Ama aç karnına, bir bardak suyu içmiş… Gelen vurur, giden vurur! " Allah kimseyi Maliye bakanı yapmasın, seni da tez vakitte kurtarsın" derdim de beddua ederim sanırdı…

Vurun da korkmayın… Sahipsizdir… "AS TV bunundur" deyin, "BP'ye, Shell'e ortaktır" deyin… "Hitler'in gaz odalarına gazı bu satardı" deyin… Vurun gannasına…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.