Daha zekilerine şeytan deniyor

Yayın Tarihi: 30/03/23 07:00
okuma süresi: 3 dak.

Hep söylerim, ekonomiden ve paradan anlamam. Ama bunca yıldır bu kazanın içinde kaynadıkça siyasetten ve siyasetin sağ gösterip sola meyil etme hamlelerini okuyabilecek bir noktaya geldik yavaş yavaş.

Şimdi maaş kesintisi gündemiyle bir aydan fazla zamandır cebelleşiyoruz.

Saçma sapan bile demekte zorlandığım demeçler, çıkışlar kavgalar ve iletişim oyunları yorgunuyuz resmen.

Maaş kesintisi ile başlandı. Bu konuda bir yasa gücünde karar name ile yola çıkıldı. Vurun kırın yapın madem.

Yok.

Tasarı geri çekilir, AD- HOC Komite kurulur. Komitenin yol çıkış noktası sözüm ona toplumsal mutabakat ile dayanışma ruhuyla bu maaş kesintisi işini halletmekti. Yapın yıkın bitirin o aman.

Ona da yok.

Şimdi öyle değişiklik böyle değişiklik, tartışma, aytışma, müzakere, kavga, gönüllülük esası. İstemeyen dilekçe verecek.

Bir sendika başkanı ‘Kıbrıs Türk halkı dayatmaları sevmez’, bir diğeri, ‘Halkın dayanışma ruhunu öldürdüler’ dedi. Hepsi de dilekçe konusunu gündeme getirerek 15 gün içinde kesintiye razı gelmeyenlerin dilekçe sunması gerektiğini söylediler.

Sonucu ben bugünden söyleyeyim.

Düşünülen kaynak dilekçeler nedeniyle bulunamayacak. Zaten amaç maaş kesintisinden bu kaynağı oluşturmak değildi.

Özdemir Berova bir demecinde, kesintileri kaynağın yüzde 30’unu oluşturacak’ demiş. O da dilekçeler benim tahmin ettiğim yoğunlukta yapılmazsa.  

Peki geriye kalan yüzde 70?

Asıl arzu edilen noktaya böylelikle varılıyor işte.

Şu vergiye bir dokunuş. Şu stopaja bir elleme, şu ürüne bir foncuk, bu harca bir zamcık.

Böyle böyle, ‘Maaşlardan da kestik’ diyerek, nereye harcayacaklarından hala daha emin olmadığımız kaynağı, zaten halihazırda hiç çıkarmadıkları ellerini, vatandaşın cebinin daha da derinlerine daldırmaktan başka bir şey değil dert.

Hem de ‘maaşlardan kestik, yeteri kadar kesemedik çünkü sendikalar kestirtmedi’ diyerek yapacaklar bunu.

Bir de bizi yönetenlerin zekaları konusunda alay ediyorsunuz.

Böyle bir zeka nerde görüldü.

Hem maaştan kesmek konusunda top yekün girişim yapacaksın. Sonra yasayı geri çekeceksin. Sonra AD HOC Komite kurup, zekice onu da dinamitleyeceksin. Kesintiye gönüllük esası ekleyeceksin. Sendikalarla mutabakat yapacaksın. Sendikalar üyelerini örgütleyip dilekçe kampanyası başlatacak. Sen de elinden geleni yapmış, çaresizlikten zamlar yapmak zorunda kalan hükümet olacaksın.

Zekaya bak.

Daha zekisine şeytan deniyor artık.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları