Seçim hesapları

Yayın Tarihi: 24/05/23 13:40
okuma süresi: 3 dak.

Kudret Özersay’ın sine-i millet serüveni, Nasreddin Hoca’nın Timur’un filleri hikayesine dönüşünce, yaşanan anti demokratik süreçle ilgili bir siyasi partinin tetiklediği bir isyan yerine, 30 milyon TL ödeyip 1 milletvekili seçeceğimiz bir seçim elde ettik.

50 milletvekili seçmek ile 1 milletvekili seçmek arasında mali açıdan çok dramatik bir fark olmadığından, genel seçime gidilse, her bir milletvekilinin seçilme maliyeti 600 bin TL olacakken, tek vekil 30 milyon.

Seçeceğimiz kişi birim maliyeti parlamentonun en pahalı vekili olacak. Ona göre.

Yani seçim bitince ve o bir kişi yemin edip göreve başlayınca, onun bir ayrıcalığı olacak. Hem diğerlerine göre daha pahalı, hem de diğerlerine oranla daha az süre ile görev yapacak.

Halbuki bir yasa değişikliği ile istifa ya da başka göreve seçilme, ya da geçinden versin ölüm gibi durumlarda, seçimde, kıl payı dışarıda kalan vekilin ertesi günü yemin edip göreve başlaması hem maliyetsiz hem de daha demokratik olur bence. Kudret Hoca istifa ettiği zaman, anında Gülşah Sanver Manavoğlu yemin edip göreve başlardı. Bu iş de biterdi.

Şimdi seçim yasaklarında hayat duracak. Milletvekili adayları, tek kişi seçimi anomalisi içerisinde oy isteyecek. Partilerde hali hazırda vekil olanlar, bölgelerinde yeni bir rakip istemedikleri için tedirgin ve gergin olacaklar.

UBP 1 vekil arttırarak 25 milletvekilini yakalayıp ortaklarından birinden kurtulmak isteyecek.

CTP hükümetle ilgili aritmetikle ile ilgili bir değişiklik yaratmasa da, iktidarın artık halk desteğini yitirdiğini belgeleyecek bir seçim sonucuna ihtiyacı var.

TDP, Belediye seçiminde Lefkoşa’nın Harmancı sihrini kullanarak, parlamentoda geçtiğimiz seçimde yok olan temsiliyetini yeniden sağlayıp, TDP’yi hayata döndürmek isteyecek.

Demokrat Parti, UBP’nin 25’i değil, kendisinin 4’üncü vekili bulması ile koalisyondaki pozisyonunu garantilemek, eğer üçüncü ortaktan kurtulacaksa da, boşa çıkacak bakanlığı almayı isteyecek.

Yeniden Doğuş Partisi nasıl bir hesap içindedir kestiremedim. Ama sürekli bir hesap durumları olduğu için elbet vardır bir dildikleri.

Anlayacağınız memleket duracak.

Son derece pahalı bir vekil seçmek için sandığa gidilmesi istenecek. Çok partizan olmayanlar, ya da kişisel ilişkileri olmayanlar sandığa gitmek konusunda umursuz davranacak.

Demokrasi kazansız diyeceğiz ve bu süreci de atlatacağız.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erdoğan Fidan24/05/23 19:55
Rasıh Bey, "...ölüm gibi durumlarda, seçimde, kıl payı dışarıda kalan vekilin ertesi günü yemin edip göreve başlaması ..." fikriniz geçerli olsa, bizimkiler birbirini öldürür bence.. Onun için bu iyi bir fikir değil gibi görünüyor.

Diğer Rasıh REŞAT yazıları