Hedeflere Bakalım

loading
2 Haziran, Salı
£

8.45

7.53

$

6.73

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Hedeflere Bakalım

Kıbrıs meselesini halletmek için meseleyi Enosis adına gündeme getirmiş olan Rum tarafı ile Rum-Yunan tahakkümünü asla kabul etmemek kararlılığını şehitler vererek kanıtlamış olan Türk tarafı arasında müşterek bir vizyon varmış havası verilmektedir. "Her iki taraf da tek halk, tek egemenlik, tek devlet formülünde anlaşmıştır; her iki taraf da iki kesimli, iki toplumlu federasyon istemektedir, o halde uzlaşmama için bir neden kalmamıştır" diyor dıştan bakanlar ve kendi çıkarları için, her ne pahasına olursa olsun, "Kıbrıs Hükümeti" dedikleri eli kanlı, sabıkalı Rum idaresini başımıza buyruk yapmak isteyenler! ABD'nin yeni Başkanı bu adaletsizliğe "dur" diyecek mi, yakında göreceğiz.

Geçmişte de "iki kesimli, iki toplumlu federasyon" formülü üzerinde anlaşmıştık. 1977'den 2004'e kadar bu sonuca varmak için görüşmeler üzerine görüşmeler yaptık. Odalar dolduracak kadar karşılıklı belgeler verdik birbirimize. Genel Sekreterler rapor üzerine rapor sundular Güvenlik Konseyine. Niye uzlaşma olmadı? Bu soruya çok kez yanıt verdik. Yine verelim. "Taraflar arasında eşitlik korunmadığı; taraflara eşit muamele yapılmadığı; suçlu taraf meşru hükümet olarak tanındığı için Rum tarafı görüşmelere taviz verip uzlaşma için değil, Kleridis'in deyimi ile taktik icabı katıldığı için uzlaşma olmadı". Makarios'a göre yaptıkları ile Kıbrıs'ı Enosise en yakın noktaya getirmişti. "Meşru Kıbrıs Hükümeti" unvanından taviz vermemek ve iki taraf arasındaki bu dengesizliği korumak milli davalarının temeli haline getirilmişti.

Bugün Sayın Talat "taraflar arasında dengesizlik var" diyor. Evet, ta başlangıçtan ABD ile İngiltere'nin kendi çıkarları için kasıtlı olarak başlattıkları dengesizlik AB üyeliği ile artan bir şekilde Talat-Hristofyas görüşmelerinde de varlığını korumaktadır. Bu dengesizliği gidermenin yolu masaya oturmadan önce BM ile yapılacak kesin pazarlıktaydı. Bu dengesizliğe rağmen devam eden görüşmelerden Türk tarafına bir hayır gelmez. Teslim olmazsak, bu "yanlış ve maksatlı ABD çizgisinde" başlayan görüşmelerden lehimize bir sonuç beklenemez. Niye? Çünkü vizyondaki benzerliğe, kelimelerin uyumuna rağmen milli hedefler yüz seksen derece farklıdır da ondan! Bunu ben söylemiyorum, Glafkos Klerides "Hatıratım" dediği eserinin üçüncü cildinin 105. sayfasında bu konuyu vurgulayarak şöyle ifade etmektedir:

"KIBRIS RUMLARININ HEDEFİ, KIBRIS'IN, KIBRIS TÜRKLERİNİN KORUNMUŞ BİR AZINLIK STATÜSÜNE SAHİP OLACAĞI BİR RUM DEVLETİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İKEN, TÜRKLERİN HEDEFİ DE BU YÖNDEKİ ÇABALARI BAŞARISIZ KILARAK KENDİ ANLAYIŞLARINA GÖRE ZURİH ANLAŞMASININ YARATTIĞI ORTAKLIK KAVRAMINI DEVAM ETTİRMEKTİ. BU BAKIMDAN MEVCUT İHTİLAF BİR PRENSİP İHTİLAFIYDI VE İKİ TARAF DA TAVİZ VERMEK YERİNE BU PRENSİP İÇİN TARTIŞMAYA DEVAM ETMEYİ VE HATTA GEREKİRSE SAVAŞMAYI YEĞLİYORDU. Bugün, federal çözüm kabul edilmiş olmasına ve bir federasyondan çıkan anlamın, federasyonu oluşturan kurucu devletlerin, eyalet veya kantonların, belli bir anayasa çerçevesinde ortaklık oluşturmaları olmasına karşın, ayni prensipler halâ İHTİLAF KONUSU OLMAYA DEVAM ETMEKTEDİR."

Görüşme masasına karşı tarafın hedefini bilerek oturmak şarttır. Bu hedefi paylaşmıyorsanız, ya masaya oturmazsınız ya da, karşı tarafın hedefine varmasını önleyecek öneriler hazırlarsınız. Bu, geçmişte, hep böyle olmuştur. Rum tarafı gasp ettiği "meşru hükümet" olgusunu güçlendirdiği ölçüde, biz de karşısına eşit egemenliğimizin gaspını önlemek ve bir Rum Cumhuriyetinde korunmaya alınmış azınlık olmamak için kendi önerilerimiz ile çıktık. Bu nedenle Rum tarafı uzlaşmaya razı olmadı. En sonunda dengeyi bozmamak için KKTC ilân edildi. Rum tarafının şimdi devam eden görüşmelerden elde etmek istediği "milli hedefe" varmasını engelleyen ne varsa bunları ortadan kaldırmaktır. Bunlar KKTC'dir, Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğidir, Türkiye'nin garantörlüğüdür. Sn. Talat bunlardan taviz verirse halkını Rum'a satmış olacaktır. Bu konularda taviz verilmez ve Rumların milli hedeflerine varış yolları tıkanmaya devam ederse, yine, suçu bize atarak görüşmeler son bulacaktır. Bir Rum Cumhuriyetinde "korunmaya alınmış azınlık" olmak istemiyorsak aklımızı başımıza alalım ve devletimizle Garantilere sahip çıkalım. Sahte gülücüklere, "Türkiye'den vazgeçin, AB'ye girince hiç bir derdiniz kalmayacak" gibi yalanlara kanmayalım. Gülücüklerin maksadı bizi devletimizden, egemenliğimizden vazgeçirmektir. İçimizdeki paralı ajanlara kulak vermeyelim.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.