Sayın Toptan'a Teşekkürlerle

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

TOROS

Rauf R. DENKTAŞ
rdenktas@kibrispostasi.com
Rauf R. DENKTAŞ
A- A A+

Sayın Toptan'a Teşekkürlerle

Sayın Toptan'a Teşekkürlerle

Sn. Dışişleri Bakanı Babacan'ın KKTC'ni ziyaret ettiği gün TBMM Başkanı Sn. Toptan'ın Kıbrıs'la ilgili, içimizi ferahlatan beyanatı yayınlandı. Sn. Toptan şunları söylüyordu:

1- KKTC'NİN ÖNEMİ HERKES TARAFINDAN BİLİNMEKTEDİR.
2- KKTC'NİN KALKINMASI, ÖZGÜRLÜĞÜ, ADADA İKİ HALKLI, İKİ DEVLETLİ BİR YAPININ OLUŞMASI,
3- KKTC'NİN HAKLARININ TESLİM EDİLMEDEN, VARLIĞI KABUL EDİLMEDEN, NİHAİ ÇÖZÜM SAĞLANAMAZ !

KKTC'nin halkımız için önemi Rumlarla yapılacak bir anlaşmanın KALICI OLMASI VE RUM TARAFININ "bu anlaşma da işlemiyor" yalanı ile, varılacak anlaşmayı yeniden yırtıp atamamasıdır. KKTC güvenliğimizin ve özgürlüğümüzün temelini teşkil etmektedir. Bundan vazgeçerek bir anlaşma yapmak akıl almaz bir şekilde geçmişi unutmak, Rum'u bilmemek ve 1963-74 olaylarına çanak tutmak anlamına gelecektir. KKTC'nin Garantör Anavatanımız Türkiye açısından önemini Atatürk, İnönü, Korutürk de açıklamış bulunmaktadır. Annan Planı öncesi TBMM'de oybirliği ile alınmış olan karar bu önemin bilinci içinde alınmıştır. Sn. Toptan'ın üzerinde durduğu formül TBMM'de oybirliği alınmış olan milli kararın tekrarından ibarettir. Sn. Çiçek de bu milli formülü KKTC'nin 25. Yıldönümünde açıkça tekrarlamıştır.

Milli çizgimizin "kendi kaderini tayin hakkı olan, iki eşit egemen HALKIN iki devletine dayalı ve Türkiye'nin garantisini içeren bir çizgide olduğunu" görüyor ve buna inanıyoruz. Halkımızın %70'e yakın bir bölümü "tek halk, tek egemenlik, tek devlet, tek vatandaşlık" formülüne dayalı Talat-Hristofyas görüşmelerinin bizi teslimiyete götüreceği ve Türk-Yunan dengesinin de ortadan kalkacağı endişesi içindedir.

Bu nedenle de TC Hükümetinin Talat-Hristofyas görüşmelerini desteklemesindeki "inceliği" anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu görüşmeler KKTC'ni ortadan kaldırıyor, egemenliğimizi kabul etmiyor, Kıbrıs'ı, Türkiye AB üyesi olmadan, AB üyesi yaparak Türk-Yunan dengesini Yunanistan'ın lehine bozuyor, Garanti Anlaşmasının etkinliğini sıfırlıyor; AB normları diyerek Türklere verilmiş görülen hakları da AİHM kanalı ile ortadan kaldırmayı öngörüyor, TEK HALK esasına dayanan bir hal çaresinde Kıbrıs Rumlarına istedikleri yerde yerleşme ve mal mülk edinme hakkını tanımak suretiyle de iki kesimliliğin öngördüğü ne varsa bunları da ortadan kaldırıyor.

Sn.Toptan "iki halk, iki devlet" çizgisini vurgularken TC Hükümetinin KKTC'ni ve halkımızın egemenliğini ortadan kaldıran tek devlet, tek egemenlik çizgisindeki Talat-Hristofyas görüşmelerini nasıl ve niye desteklediğini anlamak mümkün değildir. TC Hükümetinin de hiç çekinmeden TBMM'de oybirliği ile alınmış olan milli kararın çizgisine gelmesini beklemeğe devam ediyoruz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.