TATLISU
okuma süresi: 5 dak.

Cenk Mutluyakalı: Ormanlık arazi içindeki dağ evine izni kim verdi?

Cenk Mutluyakalı: Ormanlık arazi içindeki dağ evine izni kim verdi?

Mersinlik bölgesinde bir dağ evi çevresinde meydana gelen ve dört gün boyunca etkisini sürdüren yangında 16 bin dönümden fazla alan zarar gördü. Yenidüzen Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı bugünkü köşe yazısında ormanlık arazi içerisinde bulunan dağ evine dikkat çekerek, dağ evi ile ilgili gerekli soruşturmanın başlatılmamasına dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 25/06/22 13:50
Güncelleme Tarihi: 25/06/22 15:03
okuma süresi: 5 dak.
Cenk Mutluyakalı: Ormanlık arazi içindeki dağ evine izni kim verdi?

Yenidüzen Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı, "Orman Dairesi Müdürüne sordum, özel mülk dediler" başlıklı köşe yazısında, yangının başladığı vadinin orta yerindeki gizemli evi sorguladı; Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un açıklamasına yer vererek, “Orman Dairesi Müdürü’ne sordum; özel mülk dediler. Böyle bir yerde özel mülk nasıl olur, ben de şaşırdım” yanıtını aldığını belirtti.

Bakan Oğuz’un Mutluyakalı’ya yaptığı açıklamada ise dağ evi sahibinin 1975 göçmeni olduğunu söylediğini ve ‘muhtemelen birinden satın aldığını' açıkladığını yazdı.

DAĞ EVİ SAHİBİ VE KEPÇE OPERATÖRÜ TUTUKLU

Mersinlik bölgesinde çıkan yangınla ilgili şüpheli görülen dağ evi sahibi H.K. ve kepçe operatörü A.Ş. yangının başlamasıyla birlikte yürütülen soruşturma sonucu tutuklanmıştı...

“YANGIN SÜRESİNCE DAĞ EVİ SORUŞTURULMADI”

Yangın söndürme çalışmalarının sürdüğü süreçte dağ evinin soruşturulamadığına vurgu yapan Bakan Oğuz, dağ evinin yerleşim izninin mutlaka sorgulanacağını belirterek, dağ evinin özel mülk olduğuna dair bilgi edindiğini söyledi.

OĞUZ: DAĞ EVİNDEN BİLGİM VE HABERİM YOKTU

Mutluyakalı’nın "bu bölgede yerleşim izni verilebilir mi?" sorusuna yanıt veren Oğuz, “Bilgim yoktu, haberim yoktu, ben de şaşırdım, böyle bir yerde nasıl özel mülk oluyor. İnşaat ya da yerleşim izni eğer varsa kimin verdiği mutlaka sorgulanacaktır. İlgili kişi de zaten tutukludur” ifadelerini kullandı.

“YANGINA SEBEP OLAN KEPÇE KAYITSIZ VE PLAKASIZ”

Mahkemeden verilen bilgide, yangının çıkmasına sebep olan kepçenin kayıtsız ve plakasız olduğu belirtildi; konuyla ilgili bağlantılı evin ise mahkemede belirtilmediğine değinildi.

“DAĞ EVİ 2015 YILINDA KİRALANDI”

Yangının başladığı alanla ilgili 2015 yılında ‘Bakanlık Onayı’ ile Orman Dairesi’nden kiralanan bir ev ve tapulu bir bahçe olduğunu iddia eden Orman Dairesi yetkilisi, “1960’dan beri orası ormanlık araziydi. 'Özel mülk' deniyor ama sanmıyorum. İngiliz zamanında orman içinde ormancı evleri yapılırdı. O evlerin amacı ormanların korunması için görevlilerin gözetim maksatlı ikamet etmesiydi. Bu evler devriyeler için kullanılırdı, keyif için değil” sözlerine yer verdi.

“ORMAN ARAZİLERİ İÇERİSİNDE GELİŞİGÜZEL HAYAT OLAMAZ”

Mersinlik yakınlarındaki ormanlık arazinin H.K. adlı kişiye kiralanması konusu 2015 yılında 'bakan onayı ile kiralandığı' iddia edildi. Mutluyakalı’nın Orman Dairesi eski görevlilerinden edindiği bilgiye göre, orman arazileri içerisinde denetimsiz yapılaşma, gelişigüzel hayat ve iş araçları olamaz...

“H.K’YA ORMANLIK ARAZİSİNİN KİRALANMASI HAKAN DİNÇYÜREK DÖNEMİ OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR”

Mersinlik yakınlarındaki ormanlık arazinin H.K adlı kişiye kiralanmasının, dönemin Çevre Bakanı Hakan Dinçyürek döneminde olduğu iddia ediliyor.

Mutluyakalı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hakan Dinçyürek’e ulaştığını ve "7 yıl önce yapılan bir işlemi hatırlamasına imkan olmadığı" cevabını aldığını aktardı; Dinçyürek'in“Binlerce orman arazisi kiralanıyor, her bakan döneminde kiralanıyor ve benim bakanlığım dönemimde de çok sayıda kiralama oluyor. Bu orman evi hakkında bilgim yoktur ve hatırlamıyorum. Kendi dönemimde yasa dışı bir işlemim olmamıştır” ifadelerini kullandığını belirtti.

“SORUMLULAR KİM?”

Mutluyakalı açık çağrıda bulunarak, “Şimdi çok açık soruyorum; o kayıtsız, plakasız araç, o kepçe, Mersinlik – Ağıllar arasındaki ormanlık alanda olmasaydı… O ev kiralanmasaydı… Bu yangın çıkacak mıydı? Bir ihmal, yasa dışılık, ayrıcalık, görmezden gelme, yandaşlık, hatır varsa ve bunun hesabı sorulmazsa eğer 'cinayet' mahallinde ağlamanın da hiçbir anlamı yoktur. Ağaçlar, canlılar, doğa, bitki örtüsü bedel ödedi. Ya sorumlular?" ifadelerini kullanarak süreçle ilgili bütün sorumlulardan hesap sorulması gerektiğine vurgu yaptı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.