İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Eroğlu: "Güven arttırıcı önlemlerin karşılıklı olması gerek"

Eroğlu: "Güven arttırıcı önlemlerin karşılıklı olması gerek"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının da Türk tarafı kadar anlaşma arzusunu, aradan geçen kırk yıllık değişiklikleri samimi olarak masaya yansıtabilirse bir anlaşma olabileceğini söyledi.

Yayın Tarihi: 07/04/14 13:21
okuma süresi: 5 dak.
Eroğlu: "Güven arttırıcı önlemlerin karşılıklı olması gerek"
A- A A+

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

TOROS

KTTO Başkanı Fikri Toros, kendilerine zaman ayırdığı için Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na teşekkür ederek, KTTO 51. çalışma döneminin yeni ekibi olduklarını söyledi.

Kıbrıs'ta yaşanan kritik dönemde KTTO'nun aktif rol üstlendiğini belirten Toros, bu süreçte Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile işbirliği içinde ve tek ses oluşturma yönünde yapıcı çalışmalarla, Kıbrıs Türk toplumunun çıkarlarını takip edeceklerini belirtti.

Oda'nın yeni ekibini Cumhurbaşkanı Eroğlu'na tanıtan Toros, KTTO'nun KKTC'nin "en büyük" ekonomik örgütü olduğuna dikkat çekti.

KTTO hakkında Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ayrıntılı bilgi veren Toros, KTTO'nun uluslararası alanda resmi tanınmışlığa sahip olduğunu vurguladı.

AB uyum çalışmaları döneminde bürokrasiyle çalışılması gerekeceğini, bu amaçla da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile sık sık görüşeceklerini ifade eden Fikri Toros, ivedilikle AB uyum çalışmalarına başlanması gerektiğini; Kıbrıs Türk iş camiasının olası bir çözümde rekabet edebilirliğinin, ürün kalitesinin uluslararası standartlara gelmesinin elzem olduğunu kaydetti.

"GÜVEN KARŞILIKLI YAPILACAK AÇILIMLARLA MÜMKÜN"

Güven arttırıcı önlemler tartışıldığı safhada, esas güvenin karşılıklı olarak yapılacak bir takım açılımlarla mümkün olabileceğine inanç belirten Toros, havaalanı, Maraş ve limanların açılmasına karşı olmadıklarını, ancak bunları çözümün elemanları olarak nitelendirdiklerini söyledi.

Fikri Toros, rasyonel bir sonuç için çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, KTTO'nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Toros ve ekibinin önemli bir görevi üstlendiğini söyledi.

Siyasi hayatı boyunca KTTO ile sıkı diyalog içinde olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC'nin yapması gereken hamlelerin başında, ekonomik hamleler olduğunu, bunun da ekonomik kuruluşlarla hükümetlerin işbirliğiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

KTTO'nun ortaya koyduğu görüşlerin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, güven arttırıcı önlemler denilince Rum tarafının sadece Maraş'ı dikkate aldığını belirtti.

"Halbuki o kadar çok güven arttırıcı önlem var ki" diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, geçen gün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades ile yaptıkları görüşmede mayınların temizlenmesi önerisini sunduklarını anımsattı.

Mayınların temizlenmesinin her iki taraf için de güven arttırıcı bir önlem olacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu konuda geniş bir liste hazırladıklarını kaydetti.

"GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLERİN KARŞILIKLI OLMASI GEREK"

Güven arttırıcı önlemlerin karşılıklı olması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "ben de diyorum ki gelin Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nü geçirelim, benim halkımın size güveni artsın. Rumlar da bunun anlaşmadan sonra olabileceğini söylüyor. Peki neden Maraş anlaşmadan sonra olamıyor" dedi.

"SADECE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLERLE KIBRIS KONUSU ÇÖZÜLEMEZ"

Maraş'ın verilmesiyle olayın bitmediğini, Rumların 160 bin kişiyi yerleştirecek toprak da istediğini anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunların müzakere masasında çözümlenecek konular olduğunu, sadece güven arttırıcı önlemlerle Kıbrıs konusunun çözümlenemeyeceğini vurguladı.

"Mühim olan anlaşmaya varabilmek ve anlaşmaya varma aruzumuzu samimi olarak müzakere masasına taşıyabilmektir" şeklinde devam eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının da, Türk tarafı kadar anlaşma arzusunu, aradan geçen kırk yıllık değişiklikleri samimi olarak masaya yansıtabilirse bir anlaşma olabileceğini söyledi.

Son müzakereleri bir anlaşma umuduyla yürüttüklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, her türlü diyaloğa açık olduğunu belirtti.

"ÇÖZÜMÜ SİYASETE MALZEME YAPMAMAK LAZIM"

"Çözümü siyasete malzeme yapmamak lazım" diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, söyle devam etti: "KKTC'de bugün herkes bir anlaşma olsun istiyor. Ancak altını da çiziyor, nasıl olursa olsun bir anlaşma değil, haklarımızı masada bırakmayacak bir anlaşma."

AB uyum konusundaki çalışmaların devam ettiğini de anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, KTTO gibi önemli kuruluşlarla diyaloğa ve önerilerine her zaman açık olduğunu sözlerine ekledi.

TAK

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.