İmar Planı eylemi: "Seçim sonrasını bekleyemeyiz, diyaloğa açığız"

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.63

7.83

$

6.86

İmar Planı eylemi: "Seçim sonrasını bekleyemeyiz, diyaloğa açığız"

İmar Planı eylemi: "Seçim sonrasını bekleyemeyiz, diyaloğa açığız"

İnşaat Müteahhitleri Birliği bugün Lefkoşa’da İmar Planı eylemi düzenliyor...

İmar Planı eylemi: "Seçim sonrasını bekleyemeyiz, diyaloğa açığız"
A- A A+

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi / Ertuğrul Senova

18.45 - BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞMEYE BAŞLADIKLARINI BELİRTEN GÜRCAFER: “BİZ BU SORUNU ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Lefkoşa’da bugün araçlı eylem yapan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, hükümetle görüşme sürecinin başladığını bildirdi.

Başbakan Ersin Tatar’ın bugün kendilerini kabul ettiğini ve sorunu görüştüklerini ifade eden Gürcafer, yarın da saat 14.00’te Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın da katılacağı bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Gürcafer, Gazimağusa – İskele – Yeniboğaziçi İmar Planı’nın yayınlanmamış olmasından dolayı bugün yaptıkları araçlı eylem kapsamında araçların Başbakanlık önünde kalacağını ve yarın da eyleme devam edeceklerini aktardı.

Gürcafer, “Hükümet ile görüşme süreci başladı. Yarın yapılacak toplantıda gidişat belli olacak. Biz sorunu çözmek istiyoruz, hükümet de bu bakış açısındaysa sorunu çözeriz. Aklın yolu birdir. Yarın yapılacak toplantıda soruna çözüm üretip üretemeyeceğimiz belli olacak” diye konuştu.

18.00 - BAŞBAKAN, EYLEMCİLERİ GÖRÜŞMEYE ÇAĞIRDI

KTİMB'in Başbakanlık önündeki eylemi devam ederken, Başbakan Ersin Tatar'ın, birlik yönetimini toplantıya çağırdı.

16.15 – “BU SORUN ÇÖZÜLMEDEN BAŞBAKAN ADADAN GİDERSE, 3 BİN ARACI BURAYA YIĞARIZ”

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, Başbakan Ersin Tatar'ın Pazartesi günü İngiltere'ye gideceğini anımsatarak, "Eğer bu sorunu çözmeden giderse 3 bin aracı Lefkoşa'ya yığacağız" dedi.

Gürcafer, geceyi eylem alanında geçireceklerini ifade etti.

Öte yandan diyalog çalışmalarının sürdüğü de öğrenildi.

14.35 - BAŞBAKAN ARKA KAPIDAN 'KAÇTI', GÜRCAFER ÖFKELENDİ

Eylemciler Başbakanlık binası önünde Başbakan ile görüşmeyi beklerken Başbakan Tatar arka kapıdan 'kaçtı'. Öfkelenen Başkan Gürcafer açıklama yaptı.

"Yanında bin kişi istihdam eden firmalar buradadır, Başbakanın yaptığı saygısızlık sadece bana değil, tüm bu insanlara karşı yapılmıştır" diyen Gürcafer, "ilk defa arka kapıdan kaçan bir başbakana tanık olduk, yazıklar olsun" dedi.

“BU SAATTEN SONRA LEFKOŞA’DA YÜRÜYECEK YER BULAMAYACAKLAR”

"Bu saatten sonra bu tansiyonu nasıl düşüreceklerini kendisi düşünsün" şeklinde konuşan Gürcafer, "bu sorun yalnızca bizim değil ülke ekonomisinin sorunudur. Birazdan yetkili kurulu toplayıp eylemlerimizi nasıl artıracağımızı konuşacağız. Lefkoşa'ya gelirken vatandaşı mağdur etmemek için çabaladık bu saatten sonra Lefkoşa'da yürüyecek yer bulamayacaklar. Biz mücadelemize devam edeceğiz" şekline konuştu.

Arka kapıdan Özel Harekat ekipleri eşliğinde giden Tatar, kısa süre sonra geri döndü.

14.15 - EYLEMCİLER DE ÇADIR KURUYOR

Eylemciler, hem yağmurun başlaması hem de kararlılıklarını göstermek adına, Başbakanlık önüne çadır kuruyor.

KTİMB'in de çadır kurmasıyla Başbakanlık önündeki eylem çadırı sayısı 3'e çıkmış oldu.

Bilindiği üzere eski CAS şirketi çalışanları ile HÜR-İŞ de Başbakanlık önüne çadır kurmuştu.

13.05 - GÜRCAFER: "İMAR PLANI İÇİN SEÇİM SONRASINI BEKLEYEMEYİZ, DİYALOĞA AÇIĞIZ"

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, eylem bölgesinde basın açıklamasında bulundu.

"Bu kadar iş insanı, işini gücünü bırakıp buraya geldiyse, konu ciddidir" diyen Gürcafer, "Bu konu basit bir rant meselesi değil" ifadelerini kullandı.

"Bölgede 25 yıldır faaliyet gösteren firmaların gelecekleri tehlike altında" diyen Gürcafer, "Talebimiz, bölgeye istikrar getirilmesidir.

Seçimden sonra değil, bugün ya da yarın bölgeye istikrar getirilecek. Biz seçimin sonlanmasini bekleyemeyiz.

Görüşme yapmaya hazırız. Bu iş istenirse 4 günde çözülür. Ama bu olmadığı sürece eylemlerimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

12.40 - "BAŞBAKAN VE DİĞER YETKİLİLERİ BEKLİYORUZ... SORUN, ÇÖZÜME KAVUŞANA KADAR EYLEMİMİZ SÜRECEK"

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer bir süre sonra komite üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Gürcafer, açıklamasında Başbakan Ersin Tatar'ı Başbakanlığa davet edip İçişleri Bakanı ve Şehir Planlama Dairesi yetkilileri ile soruna çözüm bulmaları yönünde görüşmeye çağıracaklarını belirtirken, sorunun çözüme kavuşmasına değin eylemin devam edeceğini kaydetti.

12.15 - "EYLEME KATILAN ARAÇ SAYISI BİN OLDU"

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Kıbrıs Postası'na yaptığı açıklamada, eyleme katılan araç sayısının 600'den 1000'e yükseldiğini ifade etti.

Farklı bölgelerde toplanan iş araçları, gruplar halinde bölgeye akın etmeye devam ediyor.

11.45 - Eylemcilerin bir kısmı Başbakanlık önüne ulaştı...

Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı önü itfaiye araçları ile kapatıldı. Ağır iş araçları da eylem alanına geldi...

Edinilen bilgilere göre eylemciler; Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın da bulunduğu 'Bakanlıklar bölgesi' çevresine araçlarını park ederek kontak kapatacak.

Araçlar, İmar Planı konusundaki belirsizlik sona erene kadar bölgeden ayrılmayacak.

11.15 - Başbakan Ersin Tatar, eylemciler araçlarıyla toplanmadan önce Başbakanlık binasından ayrıldı. Edinilen bilgilere göre Tatar, BRTK'da bir programa katılacak.

10.00 - GÜRCAFER: "EYLEME KATILAN ARAÇ SAYISI ŞİMDİDEN 600'U GEÇTİ"

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, eylem öncesi Kıbrıs Postası'na açıklamalarda bulundu.

"Elimizden geldiğince vatandaşı rahatsız etmemeye çalışacağız" diyen Gürcafer, Başbakanlık ve çevresinin, araçlı eylem nedeniyle trafiğe kapanacağını söyledi.

Eylemcilerin belli başlı bölgelerde toplanarak Başbakanlığa hareket edeceğini söyleyen Gürcafer, "Şuan toplanmaya devam ediyoruz, normalde eylemlerimiz 250 araba ile gerçekleşirdi, ama şimdiden 600 aracı geçtik" dedi.

Hükümet ortaklarının biran evvel bu konuyu görüşüp ortak paydada buluşarak sorunu çözmesi gerektiğini söyleyen Gürcafer, "Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşacağız" dedi.

Araçları Başbakanlık önünde bırakıp gitme planları olup olmadığına dair yönlendirilen soru üzerine Gürcafer Hür-İş’in ‘asgari ücret çadırı’na dönerek, “arkadaşlarımızla buralarda sabahlayacağız” dedi.

09.20 - Polis, uzunluğu yaklaşık 10 kilometre olacağı açıklanan eylemcilere ait konvoy için Başbakanlık çevresinde, özellikle trafik konusunda geniş güvenlik önlemleri aldı.

Öte yandan eski CAS şirketi çalışanları ile HÜR-İŞ'in Başbakanlık önündeki eylemleri de devam ediyor.

Eylemciler henüz alana gelmedi.

08.40 - Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği'nin bugün Başbakanlık önünde gerçekleştireceği eylem hazırlıkları başladı.

Eyleme Mağusa'dan katılacak olanlar Güvercinlik Kavşağı'nda toplanıyor. Eylemciler konvoy halinde Başkent Lefkosa'ya hareket edecek.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER