İÇ HABERLER
okuma süresi: 21 dak.

Akıncı Türkiye’yi kızdırmayı yine başardı

Akıncı Türkiye’yi kızdırmayı yine başardı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘The Guardian’a röportaj verdi. Mustafa Akıncı’nın röportajı gündemde birinci sıraya otururken, Türkiye ve KKTC’den de birçok tepkiye neden oldu

Yayın Tarihi: 09/02/20 09:00
Güncelleme Tarihi: 09/02/20 09:52
okuma süresi: 21 dak.
Akıncı Türkiye’yi kızdırmayı yine başardı
A- A A+
  • Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz gazetesinin  ‘Kırım tarzı ilhak ihtimali’ sorusunu “korkunç” diyerek içişlerinde bağımsız, dış ilişkilerde Suriye’deki Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti’nin 1939’da referandumla Türkiye’ye bağlanmasını kabul eden Cumhurbaşkanı Sökmen’e atıfla “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” sözleri özellikle Türkiye’de sert tepkilere neden oldu.
  • İlk tepki Devlet Bahçeli’den gelirken, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten, Genel Başkan vekili Numan Kurtulmuş’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan çeşitli vekillere, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Danışmanları’na, hatta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a değin Akıncı’nın açıklamalarına karşı sert açıklamalar geldi.
  • Tepkiler sonrası dün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ise daha ziyade Bahçeli’ye yönelik yaptığı açıklamada, “Devlet Bahçeli’nin ağır hakaretlerinin tümünü öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kıbrıs Postası

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘The Guardian’a röportaj verdi. Mustafa Akıncı’nın röportajı gündemde birinci sıraya otururken, Türkiye ve KKTC’den de birçok tepkiye neden oldu. Akıncı verdiği röportajda, federal çözüme erken zamanda varılmazsa bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceği uyarısında bulundu. Türkiye’ye bağlanma ihtimalini ‘korkunç’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, federal çözüme ulaşılamazsa Kıbrıs’ın kuzeyinin daha fazla bağımlı hale geleceğini ve Türkiye’nin iline dönüşebileceğini belirtti.  AB içinde birleşik Kıbrıs’tan söz eden Akıncı, içişlerinde bağımsız, dış ilişkilerde Suriye’deki Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti’nin 1939’da referandumla Türkiye’ye bağlanmasını kabul eden Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e atıfla “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” şeklinde de konuştu.

İlk tepki Bahçeli’den geldi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz The Guardian Gazetesi’ne verdiği röportajda söylediklerinin ardından ilk tepki Türkiye’den Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Akıncı’nın ‘ENOSİS’ yörüngesine girdiğini dile getiren Bahçeli, Mustafa Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı makamına yakışmadığını söyledi.  Bahçeli, "Anavatan-yavru vatan ayrımına karşı çıkan, Türkiye’ye ekonomik bağımlılığı azaltmak için Güney Kıbrıs’ın desteğine ihtiyaç duyduğunu küstahça seslendiren ve gizli niyetlerini itiraf eden Akıncı ENOSİS’in yörüngesine çoktan girmiştir” dedi.

Bahçeli: “Akıncı ve yandaşları unutmasın: Kıbrıs Türk’tür Türk kalacak”

Bahçeli, “Kıbrıs Türklüğü’nü Rum planlarına zincirleyip tutsak etmek maksadıyla elinden geleni ardına koymayan Mustafa Akıncı Türkiye’ye ve Türk milletine şükran duyması gerekirken sırtını dönmüş, yüzünü de zalimlere çevirmiştir. Bu ayıp ve ahlaksızlığın hiçbir vicdanda, hiçbir siyasi anlayışta yeri olamayacaktır. Mustafa Akıncı’nın işgal ettiği koltuğa layık olmadığı açıktır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığından derhal istifa ederek emaneti Kıbrıs Türklüğü’nün iradesine tevdi etmesi kaçınılmaz ve hayati bir sorumluluktur. Akıncı ve yandaşları unutmamalıdır ki, Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır. Beşparmak Dağları’na dökülen şehit kanları hiçbir şart altında silinmeyecek, kutlu ceddimizin emanetleri çiğnetilmeyecektir" diyerek sözlerine son verdi.

Oktay: “TC’nin seçim malzemesi yapılmasına müsaade edilmeyecek”

Akıncı’nın açıklamalarına ilişkin son tepki, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi.

Twitter hesabından paylaşımlar yapan Oktay, “KKTC'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin seçim malzemesi yapılmasına asla müsaade edilmeyecektir” dedi.

Fuat Oktay’ın paylaşımı şöyle:

Mustafa Akıncı'nın yapmış olduğu açıklamalar oturduğu makama yakışmayacak ifadelerdir.

Her şartta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanında olan, hak ve menfaatlerini koruyan Türkiye Cumhuriyeti için kullanılan ifadeleri kınıyorum.

Küçük hesaplar ve vizyonsuz siyasi yaklaşımlarla KKTC'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin seçim malzemesi yapılmasına asla müsaade edilmeyecektir.”

Altun: “Türk milleti Mustafa Akıncı'ya haddini bildirecek”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Akıncı'nın açıklamalarına ilişkin, "Şehitlerin aziz ruhlarını incitecek bu tür açıklamalar Türk milleti nezdinde kredisini tüketmiş bir siyasetçinin bireysel beka kaygısının yansıması olarak görülebilir." değerlendirmesinde bulundu. Altun, “Türk milleti, Mustafa Akıncı‘ya haddini bildirecek, bu hadsizliğin cezasını en ağır biçimde sandıkta verecektir" dedi.

AK Parti Sözücüs Çelik: “Akıncı özür dilemelidir

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya Türkiye’den bir tepki de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Cumhurbaşkanı Akıncı’yı sert bir dille eleştiren Çelik, Akıncı’nın özür dilemesi gerektiğini söyledi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanlığı makamı son derece saygın ve onurlu bir makamdır. Fakat bu makamda oturan Sayın Akıncı'nın yaptığı açıklamalar Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Kıbrıs Türkü'nün haklı davasına karşı saygısız ifadelerle doludur. KKTC Cumhurbaşkanlığı" makamının temsil ettiği davanın tam zıddı açıklamalarına bir yenisini eklemiştir.”

“Akıncı, düşmanların söylemlerine benzer açıklamalar yapıyor”

Çelik sözlerine şu şekilde devam etti: “Kıbrıs Türkü'nün davasına düşman olanların söylemlerine benzer açıklamalar yapmaktadır. Akıncı, yaptığı açıklamalarla Türkiye Cumhuriyeti'ne ve milletimize karşı yaptığı saygısızlıktan dolayı özür dilemelidir. Tarihimizin milli kazanımlarına ve saygın şahsiyetlerine dil uzatan bu açıklamaları kınıyoruz. Akıncı'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kıbrıs Türkü'nün kazanımlarına karşı saldırgan olan üslubu, sadece KKTC'ye karşı kötü niyet besleyen odakları sevindirmektedir. Akıncı, KKTC Cumhurbaşkanlığı makamının temsil ettiği değerleri de rencide etmektedir.”

Kutrulmuş: “KKTC, Türkiye'nin her bakımdan uzantısıdır”

Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamalarına tepki gösterdi.

Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Sayın Akıncı'nın The Guardian gazetesinde yer alan açıklamaları hiçbir şekilde kabul edilebilir cinsten değildir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye'nin her bakımdan uzantısıdır ve parçasıdır"

Arıklı: "Akıncı'nın tuzağına düşmemeliyiz"

YDP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Erhan Arıklı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın açıklamalarını tuzak olarak niteledi ve partililerine çağrıda bulundu. Arıklı’nın açıklaması şu şekilde: “Cumhurbaşkanlığı koltuğunda son günlerini yaşayan Cumhurbaşkanı adayı Akıncı, seçilebilmek için yine Türkiye aleyhtarlığını kışkırtacak açıklamalar yapıyor. Ne Türkiye'deki ne de buradaki çevreler Sayın Akıncı'nın tuzağına düşmemelidir. Milletvekilimiz Sayın Zaroğlu, Tayfur Sökmen ve Hatay konusunda gerekli açıklamayı yapmıştır. Bunun dışında Sayın Akıncı ve propagandistlerine mağdur edebiyatı yaptıracak açıklamalar yapılmamasını, tüm dava arkadaşlarımdan rica ediyorum."

Zaroğlu: “Tayfur Sökmen bir kahramandır”

Yeniden Doğuş Milletvekili Bertan Zaroğlu, Mustafa Akıncı’nın İngiltere’nin The Guardian Gazetesi’ne verdiği röportajda söylediği “İkinci Bir Tayfun Sökmen Olmayacağım” açıklamasının ardından kişisel sosyal medya hesabından yorumda bulundu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya eleştirilerde bulunan YDP Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, “Tayfur Sökmen, Hataylıların ve Yüce Türk Milletinin her daim şerefle yad ettiği bir kahramandır...” şeklinde konuştu.

Tatar: “Akıncı yarar yerine zarar veriyor”

Başbakan Ersin Tatar ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın verdiği demecin ‘Rumların çok hoşuna’ gittiğini kaydetti ve Akıncı’nın seçimi kazanma niyetinde olduğunu söyledi. Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Anavatan Türkiye her zaman kardeşçe, samimi bir işbirliği içinde olmalı, Kıbrıs konusunu birlikte yürütmelidir. Bunun başka türlüsü, ulusumuzun, halkımızın zararınadır. Ne yazık ki Sayın Akıncı bu çizgiden çok uzaklardadır ve bize göre halkımızın güvenliğine, geleceğine yarar sağlamak yerine zarar vermektedir. Bunun en son örneği, Sayın Akıncı’nın İngiliz The Guardian gazetesine verdiği, Rumların çok hoşuna giden demeçtir” dedi.

“Akıncı’nın açıklamalarında seçim kazanma niyeti var”

Tatar açıklamasına şu şekilde devam etti: “Sayın Akıncı maalesef Kıbrıs sorunun çözümü konusunda Türkiye tarafından gösterilen anlayış ve çabaları göz ardı etmekte ve nerdeyse Türkiye’yi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni vilayet haline getirmeye çalışmakla suçlamaktadır. Sayın Akıncı’nın olmayan bir şeyi ileri sürerek Türkiye’ye yönelik eleştireler yöneltmesinin seçimleri kazanma niyetli olsa da son derece yanlıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıslı Türklerin iradesi ile yaşasın ve yücelsin diye kuruldu. Sayın Akıncı’nın buna rağmen Türkiye’nin KKTC’yi vilayet yapacağı gibi bir iddia ileri sürmesi temelsizdir. Biz eminiz ki halkımız kendisine hiçbir yararı olmayan bu tutuma gereken yanıtı Sayın Akıncı’yı seçmeyerek sandıkta gösterecektir.”

Erhürman’dan üstü kapalı destek mesajı

Cumhurbaşkanı adayı ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya üstü kapalı bir destek mesajı verdi. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Erhürman, “Doğru değerlendirme için herhangi bir yönlendirmeye asla ihtiyaç duymayan halkımız, hangi amaçla yapılmış olursa olsun dışarıdan gelecek herhangi bir müdahaleye kapalı olduğunu da her fırsatta kanıtlamıştır” şeklinde konuştu.

“Her türlü manipülasyondan uzak durulmalı”

Erhürman, "Seçim sürecindeyiz. Herkes düşüncelerini, görüşlerini açıklayacak, sonuçta seçmenlerimiz karar verecektir. Kıbrıs Türk halkı, düşünce özgürlüğü ve demokratik tartışma kültürü açısından engin bir hoşgörüye ve açıklanan tüm düşünce ve görüşleri rasyonel bir biçimde değerlendirmek konusunda tam bir olgunluğa sahiptir. Doğru değerlendirme için herhangi bir yönlendirmeye asla ihtiyaç duymayan halkımız, hangi amaçla yapılmış olursa olsun dışarıdan gelecek herhangi bir müdahaleye kapalı olduğunu da her fırsatta kanıtlamıştır. Bu süreçte herkesin sağduyu ve sorumluluk duygusuyla davranması ve her türlü manipülasyondan uzak durulması Kıbrıs Türk halkının varlığına, kültürüne, kimliğine ve iradesine saygının gereğidir."

Çeler’den Bahçeli’ye: “Koltuk değneği” benzetmesi

Mustafa Akıncı’ya destek açıklamalarında bulunan TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye tepki gösterdi ve Bahçeli’yi ‘koltuk değneği’ne bürünmekle suçladı. Zeki Çeler açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Hem koltuk değneği rolüne bürünecen, hem da demokrasiyi içselleştirmiş bir topluma ve liderine bilmeden etmeden, okumadan anlamadan hakaret edecen, liderini istifaya çağıracan... Ve bu toplum sana cevap vermeycek? 2020 de da #cevap bellidir!Bakayım o zaman ne deycen!”

Derya’dan da Akıncı’ya destek

CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya da Cumhurbaşkanı Akıncı’ya gelen tepkilerin karşısında duran bir açıklama yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama Derya, “Esas saygısızlık Kıbrıs Türk halkının iradesini ve kurumlarını her fırsatta yok saymak ve aşağılamaktır. Kıbrıs Türk toplumu demokrasi kültüründen, çoğulcu bakışından ve ifade özgürlüğünden vazgeçen bir toplum olmadı, olmayacak da!” ifadelerine yer verdi.

Harmancı: “Özgür iradenin önünde değil kurt, fil olsan duramazsın”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik tepkilerin ardından Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla MHP Başkanı Devlet Bahçeli’ye mesaj gönderdi. Harmancı, “Kıt ve faşist zihinler ne derse desin, eninde sonunda anlayacaklar ki özgür iradenin önünde değil kurt, fil olsan duramazsın” diye yorum yaptı.  Yorumunu “Biat değil özgürlük” cümlesiyle bitiren Harmancı, Devlet Bahçeli’yi isim vermeden sert bir dille eleştirdi.

CTP: “Çatışmaya değil, uzlaşıya ihtiyacımız var!”

Cumhuriyetçi Türk Partisi de konuyla ilgili açıklama yaparak çatışmaya değil uzlaşıya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. CTP’den yapılan açıklama şu şekilde: “Kıbrıs Türk halkının kimliğine, demokrasisine, iradesine kimden ve nereden gelirse gelsin tüm müdahaleleri reddederiz. Kıbrıslı Türkler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendi gelecekleri için toplumsal varoluş mücadelesini sürdürecek, bunun için diyalog ve haysiyetle yolunu yürüyecektir. Kıbrıslı Türklerin hedefi, ilhak ya da entegrasyon değil, siyasi eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde sağlanacak bir barış ile dünyaya bağlanmaktır. Bir kez daha yineliyoruz ki, çatışmaya değil uzlaşıya, tüm dünya ile doğru zeminde iyi ilişkilere ihtiyacımız vardır.”

Burcu: “Bahçeli’nin ağır hakaretleri öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz”

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın verdiği mülakatın ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den gelen tepkilere yanıt verdi ve  “Devlet Bahçeli’nin ağır hakaretlerinin tümünü öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz” dedi.  Barış Burcu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın Guardian Gazetesi’ne verdiği mülakatı fırsat bilerek kendisine ve onun şahsında Kıbrıs Türk Halkı’na hakaret etme alışkanlığına bugün de devam etmiştir. Cumhurbaşkanımız, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi gibi, KKTC’nin Türkiye’ye ilhakı olasılığını soran gazeteciye bunun yanlışlığını vurgulamış, Kıbrıslı Türklerin böyle bir talebi bulunmadığını, bunu kabul edilemez korkunç bir senaryo olarak nitelediğini ve bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek çıkarlarına da uygun olmadığını izah etmiştir. Devlet Bahçeli bunun üzerine, çağ dışı kalmış ırkçı ve faşizan anlayışla ve Türkiye’de sıklıkla kullandığı çatışmacı bir dil ile Cumhurbaşkanımıza ağır hakarette bulunmuştur” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın hedefi Rum’a azınlık olmak ya da Türkiye’ye ilhak olmak değil”

Cumhurbaşkanımızın açıkça vurguladığı gibi Kıbrıslı Türklerin hedefi Rum tarafının azınlığı olmak, ya da Türkiye’ye ilhak olmak değildir.  Çabamız, Kıbrıs Türk Halkı olarak özgün karakter ve kimliğimizi koruyarak, Dünayadaki saygın yerimizi eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde elde etmektir. Kimsenin Kıbrıs Türk halkının bu haklı ve demokratik talebinden rahatsızlık duymasına gerek olmadığı gibi, bu meşru talebe hakaretle yanıt  verme hakkı da yoktur. Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımız Akıncı’nın Enosis’in yörüngesine girdiğini söyleyebilecek kadar da kendini bilmemektedir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli siyasi yaşamı boyunca her fırsatta şehitlerin kanı üzerinden siyaset yaparken, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı amaçlayan Enosis’e karşı Kıbrıs Türkü’nün verdiği haklı mücadelede Cumhurbaşkanımız her Kıbrıs Türkü gibi 1974 Harekatı’nda görev üstlenmiş, yanında silah arkadaşları şehit düşen, kendi de yaralanan şerefli bir gazidir. Bundan dolayıdır ki savaşın ne demek olduğunu bizzat yaşamış biri olarak, barışın değerini MHP Başkanından çok daha fazla takdir edebilecek bir konumdadır. Devlet Bahçeli’nin ağır hakaretlerinin tümünü öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör