İÇ HABERLER
okuma süresi: 10 dak.

Kudret Özersay, HP’nin Genel Başkanlığı’na seçildi

Kudret Özersay, HP’nin Genel Başkanlığı’na seçildi

HP’nin 2’nci Olağan Kurultay’ı bugün gerçekleştirildi. Tek aday olan Kudret Özersay, Genel Başkan olarak seçildi.

Yayın Tarihi: 17/01/21 12:25
Güncelleme Tarihi: 17/01/21 14:53
okuma süresi: 10 dak.
Kudret Özersay, HP’nin Genel Başkanlığı’na seçildi
A- A A+

Halkın Partisi (HP) Genel Kongresi’ni Elysium Park’ta gerçekleştirdi. Genel Başkanlık için tek aday olan Kudret Özersay, yeniden partinin Genel Başkanı oldu. Kongrede yeni parti meclisi ve tüzük yenilemesi de yapılıyor.  Organizasyon pandemi nedeniyle; Sağlık Bakanlığı’ndan alınan izin çerçevesinde hijyen ve mesafe kurallarına uyularak yapıldı.

“HALK İÇİN BEDEL ÖDEMEK ÜZÜLECEK DEĞİL GURUR DUYULACAK ŞEYDİR”

Yeniden Halkın Partisi Genel Başkanı olan Kudret Özersay yaptığı konuşmada, partisinin halka hizmet amacıyla çıktığı yolu aynı kararlılıkla yürümeye devam ettiğini belirtti ve ekledi: “Bu yola bir sonraki seçimi değil, bir sonraki nesli düşünerek çıktık diyen bir partinin zaman zaman bedel ödemesi üzülecek değil, gurur duyulacak bir şeydir.”

“HP 5 YILDA DEĞİŞİMİ TETİKLEYEN BİR PARTİ OLDUĞUNU KANITLADI“

Halkın Partisi’nin KKTC siyasetinde değişimi tetikleyen bir parti olduğuna işaret eden Özersay, “HP, bize yakışan çağdaş bir devlet mekanizması için sisteme çomak sokmayı başarmıştır” dedi. Özersay sözlerini şöyle sürdürdü:

Halkın Partisi, başka partilerden vekil transferiyle, vekil ayartmasıyla ya da geçici bir heves üzerine kurulmadı. Partimiz geçen 5 yıl içinde KKTC’de değişimi tetikleyen bir parti olduğunu net şekilde kanıtlamıştır. Halkın Partisi’nin tek derdi yanlışları engellemek olmamıştır. Hukuk kurallarına uyulan, demokrasi ve laiklik temelinde çağdaş ve güçlü bir KKTC yaratmak için kurulmuştur. Hesap verebilir ve şeffaf bir siyaset anlayışıyla, halka hizmet için bedel ödemeye hazır bir siyaset anlayışıyla kurulmuştur. Temiz siyaset ilkesinden ödün vermeden halk odaklı, vatandaş odaklı siyaseti öne çıkaracağız.”

“ÜLKEMİZDEN, İLKEMİZDEN, MÜCADELEMİZDEN, ÖZELLİKLE DE HALKIMIZDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Yeni dönemde halk odaklı siyaset anlayışıyla daha adil, daha şeffaf, daha çağdaş bir devlet için yılmadan mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen HP Genel Başkanı Özersay, 5 yıldır başı dik, alnı açık yürüyen Halkın Partisi’nin bundan sonra da aynı kararlılıkla yürüyeceğini, partinin gücünü bu topraklardan ve Kıbrıs Türk halkından aldığını, bununla da gurur duyduklarını ifade etti: “Ülkemizden, ilkemizden, mücadelemizden, özellikle de halkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

“KAMU KAYNAKLARININ KULLANIMINDA ADİL, DÜŞÜNCEDE VE ÜLKE YÖNETİMİNDE ÇAĞDAŞ VE ÖZGÜR, FIRSATLARDA EŞİT BİR YAPIYI HEDEFLEYECEĞİZ”

Özersay, Halkın Partisi’nin seçim sonrası hükümete gelmesi durumunda yapacaklarını da anlattı: “Yeni dönemde Halkın Partisi olarak kamu kaynaklarının kullanımında adil, düşüncede ve ülke yönetiminde çağdaş ve özgür, fırsatlarda eşit ama özellikle ekonomide güçlü bir yapıyı hedefleyeceğiz. Bu çerçevede devlet dairesine gitmeye gerek kalmayacak, online hizmetleri artıracağız. Bakanlıklarda halka yardımcı olacak, yol gösterecek, başvurusuna hızlı dönüş yapacak güçlü halkla ilişkiler birimlerinin kurulacağı yeni bir dönem başlatacağız. Halkın devletteki işlerini eziyet çekmeden çözebileceği, devletin halkı için var olduğu yeni politikalar geliştireceğiz.

Altyapısı olan kırsal kesim arazilerini adil ve hakkaniyete uygun olarak kullanımını sağlayacağız. Örneğin tarımda doğru teşvik politikası ve genel tarım sigortasında yapılacak iyileştirmelerle kamu kaynaklarının adil kullanımını hayata geçireceğiz.

Eğitimde, sağlıkta yasaların güncellenmesinde çağdaşlık ilkesi yol haritamız olacak.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da halkın tüm kesimlerini kucaklayacağız. Her türlü ayrımcılığın ve ötekileştirmenin karşısında duracağız. Gelir düzeyi, doğduğu yer, geldiği yer, dini, dili, cinsiyeti, cinsel yönelimi ne olursa olsun halkın tüm kesimlerinin sesini duyan, halka hizmet sunan bir anlayışla çalışmaya devam edeceğiz. Sözümüzdür.”

“İŞ BİRLİĞİ ÖNERİMİZİ AKTÖRLER DE GERÇEKÇİ BULMAYA BAŞLADI, HOŞGELDİLER”

Halkın Partisi olarak bugüne kadar Kıbrıs’ta ve bölgede barışa ve istikrara hizmet eden, ezber bozan, proaktif bir dış politika ortaya koyduklarını söyleyen Özersay, Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’de çözümü destekleyen, barış ve istikrarın, iş birliği, karşılıklı güven ve karşılıklı bağımlılık sonucunda zamanla ortaya çıkacağına inandıklarını belirtti. Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde yeni ve farklı bir model ortaya koyduklarını sözlerine ekleyen Özersay, “Çözümden önce iki devletin iş birliği yapmasını ve zamanla oluşacak karşılıklı güvenle bir ortaklık olabileceğini savunduk. Şimdi görüyoruz ki hem bölgesel hem uluslararası aktörler hem de Kıbrıs Rum liderliği iş birliği önerisinin ne kadar doğru ve gerçekçi olduğunu kabul etmeye başladı. Hoş geldiler diyorum” diye konuştu.

“KAPALI MARAŞ KONUSUNDA İLERİYE BAKACAĞIZ, DOĞRU ZEMİNE OTURTACAĞIZ”

Kıbrıs Türkü’nün denizlerdeki hakkına sahip çıkarak yeni ve yaratıcı politikalar ortaya koyduklarını aktaran HP Genel Başkanı, “Halkın Partisi, Kapalı Maraş’ın açılması projesini hükümette ortaya koyan, altını dolduran, Bakanlar Kurulu’na getirip hükümet politikası haline dönüşmesini sağlayan partidir. HP, Kapalı Maraş konusunda doğru politikanın ne olduğunu, bunun nasıl yapılması gerektiğini hem Kıbrıs Türk kamuoyunda hem de dünyada kabul görecek şekilde şekillendirmiş olan bir siyasi partidir. Maalesef uygulamada Maraş’ın açılması olması gerektiği gibi değil, altı doldurulmamış bir seçim malzemesine dönüştürülmüştür. HP olarak Kapalı Maraş konusunda da geçmişe değil, ileriye bakacağız. Maraş açılımının doğru zemine çekilmesi sadece bir söylem olmaktan çıkarılıp halkımızın da yararına olacak bir şekle dönüştürülmesi için parti olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. İddia ediyorum bu açılımı da dünyada kabul görecek doğru zemine oturtacak da yine Halkın Partisi olacak” ifadesini kullandı. 

“KIBRIS TÜRK HALKININ KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKI KİMLİĞİMİZİN EN KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİDİR”

“Kıbrıs Türk halkı olarak bu topraklarda onurumuzla yaşadık, kendi kendimizi yönetme mücadelesi verdik. Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetmesi ve kendi kaderini tayin hakkı kimliğimizin en karakteristik özelliğidir” diyen Özersay,  bu nedenle Kıbrıs Türk halkının kendini yönetecek olanları hür iradesiyle seçebilmesinin, KKTC demokrasisinin son derece önemli olduğuna işaret etti. Aynı zamanda dünya nezdinde itibar görüp muhatap alınması açısından da önemli olduğunun altını çizen Özersay, “Her zorlukta yanımızda duran stratejik ortağımız, müttefikimiz ve kardeşimiz Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkıyla ilişkilerimizin karşılıklı saygı temelinde, sağlıklı bir zeminde ilerlemesini Halkın Partisi olarak önemsiyoruz, bu ilişkilerin gelişmesinde olumlu ve yapıcı bir görev üstleneceğiz” dedi.

SENİN: “GAİLEMİZ DÜN DE MEMLEKETTİ, BUGÜN DE MEMLEKET VE YARIN DA MEMLEKET OLACAK”

Bir süredir Genel Başkan Vekili olarak görev yapan Yenal Senin kongrede yaptığı konuşmada birlikte çalıştığı herkese teşekkür etti, “Ortak acılarımız ve ortak mutluluklarımız daha güçlü bir birliktelik yarattı ve bu birliktelik yeni dönemde de toplumun umudunu taşımaya ve yükseltmeye devam edecek” dedi. 2018 yılından itibaren yer alınan tüm koalisyon hükümetlerinde, var güçleriyle ülkeye hizmet etmeye çalıştıklarını söyleyen Senin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gailemiz dün de memleketti, bugün de memleket ve yarın da memleket olacak. Siyaset arenasına yeni bir soluk getirdiğimiz, iyi yönetim ve sosyal adaletin önemine dönük olarak toplumsal bir farkındalık yarattığımız gerçeğin ta kendisidir. Halkın Partisi bir umut olarak doğdu, bir umut olarak desteklendi ve yeni dönemde de bir umut olarak yükselecek, kök salacak ve ülkenin yarınlarında söz sahibi olacaktır. Yaptıklarımız ve yapamadıklarımızdan dersler çıkarak, yolumuza bu derslerin rehberliğinde devam etmek toplumsal ödevimizdir.”

Kudret Özersay KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

“Parti olarak asla sicilimize yüz kızartıcı suç işlenmesine neden olacak bir kırılma yaşamadık, bu topluma bunu yaşatmadık ve yaşatmayacağız. Yaptıklarımız kadar yapamadıklarımızdan da öğrendik. Biriktirdiğimiz tecrübeyle artık daha güçlü ve daha kararlıyız” diyen Yenal Senin, hatalardan ders çıkararak, tecrübelerden yararlanarak yeni bir başlangıç yaptıklarını belirtti.

Sosyal adalet, hukukun üstünlüğü, partizanlıktan arınmış iyi yönetim vurgusu yapan Yenal Senin, bu anlayışın bu topraklarda kök salmasını sağlayacaklarını, demokrasisi ve kurumlarıyla güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için eşitlikten, özgürlükten ve adil olmaktan vazgeçmeyeceklerini belirtti. Senin ayrıca; “Bu davanın kurucusu ve yılmaz neferi, liderimiz Kudret Özersay, yakın siyasal geçmişimizde eşi benzeri görülmemiş, organize ve planlı saldırılara maruz kalmıştır. Elbette Özersay’ın da hataları olmuştur. Bu hataların hiçbiri ahlaki bir çöküşü ya da ilkelerimizden sapmayı içermemektedir. Bilinmelidir ki Kudret Özersay; kırmızı çizgimizdir” ifadesini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör