İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Fikri Toros: “İstikrarsızlık nedeniyle mali politikalar da rota dışında”

Fikri Toros: “İstikrarsızlık nedeniyle mali politikalar da rota dışında”

Meclis Bütçe Komitesi Başkan Vekili, CTP milletvekili Fikri Toros, bir süredir devam eden siyasi istikrarsızlık nedeniyle maliye politikalarından dahi yoksun olduğumuzu ifade etti.

Yayın Tarihi: 21/01/21 12:46
Güncelleme Tarihi: 21/01/21 19:06
okuma süresi: 4 dak.
Fikri Toros: “İstikrarsızlık nedeniyle mali politikalar da rota dışında”
VATAN Mehmet
A- A A+

Mecliste Genel Kurulunda bütçe görüşülüyor.

Meclis Bütçe Komitesi Başkan Vekili, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Fikri Toros, mali politikalardan da yoksun olduğumuza dikkat çekerek, bütçenin de ekonominin de ratodan çıkmış olduğunu anlattı. 

Toros, konuşmasının başında “Para politikaları kontrolümüz dışındadır. Ticaretimizin de ithalat yoğunluklu olması nedeniyle sürekli olarak çarpan etkisi ile enflasyon ithal ediyoruz.. Bu özel durum nedeniyle ekonomimizin üzerine yaslanabileceği yegane enstrüman maliye politikaları… Bu kendi çerçevesindeki araçlarla ekonomi yönetimine imkân sağlıyor… Bir süredir süren siyasi istikrarsızlık nedeniyle olmayan bu politikalar büyük boşluk yaratıyor. Bu da hedeflenen rotadan sapmamıza ve kontrol dışı bir yöne gidiyor… Bütçe açıklarını finanse etmek için iç borçlanmaya gidildiği malum…” ifadelerini kullandı. 

Toros, ulaşmamız gereken en önemli hedefin mahalli gelirlerle cari giderleri karşılamak olduğunu da kaydetti. Vergi zamlarının “etkisizliğine” de değinen Toros, bu yıl ekonomimizin çift haneli olarak daralmasından endişe duyduğunu da belirtti.

Toros, bütçe olgusunun sadece rakamlarla değil performans ve bir takım siyasi hedeflerinin temel unsurları doğrultusunda anlatılması gerektiğini kaydetti.

Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Toros, bütçe üzerinde ayrılmış kaynağın sürdürülebilir alana hizmet etmesinin şart olduğunu dile getirerek, bütçenin mali alanların yanında politikalara da yön vermekte olduğunu belirtti. 

Kıbrıs sorununun devam etmesi ve Türk Lirası’nın kullanılıyor olmasından dolayı para politikalarının yapılmasının mümkün olmadığını söyleyen Toros, ekonominin üzerine yaslanabileceği yegane enstrümanın maliye politikaları olduğunu kaydetti.

Toros, siyasi istikrarsızlıktan dolayı para politikası olmayan ülkede çok büyük boşluk yaratılmakta olduğunu dile getirerek, bütçe açıklarından dolayı da devletin iç borçlanmaya gittiğini kaydetti. 

Mali disiplin elde edilebildiği kadar harcama ve borçlanmanın gerekli miktarda yapılmasının önemine vurgu yapan Toros, mali disiplinin korunarak ekonomik hedeflere ulaşılmasının gerekliliğini kaydetti.

Toros, süre gelen koşullar üzerinde inşa edilen sistemin sürdürülebilir olmadığını ve bütçe rakamlarının objektif bir durumda tartışılması gerektiğini kaydetti.

Toros, yatırımcı, sanayici, ithalatçı, esnaf ve tüccarın içinde bulunduğu zorlukları da dile getirdi.

Bütçe açığına da değinin Toros, kamu borçlarının daha önce ödenmeye başlandığını ve faiz taksitlerinin düzenli olarak ödendiğini söyleyerek, bu iç borç ödeme rakımının artırılması gerektiğini söyledi.

Mahalli gelirlerle cari harcamaların kaşılanamadığını dile getiren Toros, geçen yıl ile bu yıl arasındaki farklılıkları ve artışları karşılaştırdı.

Kobilere ve esnafa özel hibe desteği sağlanması gerektiğini ve devletin katma değeri yüksek yatırımlarla reel sektörle gelirlerin normalleşmesini sağlaması gerektiğini kaydeden Toros, 2021’de mali sürdürülebilir kamu finasman desteği kurabileceği, harcama disiplini sağlanacağı kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması ve adil gelir dağılımı sağlanabilmesi gerektiğini kaydetti. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör