İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Liderler çevrim içi görüştü

Liderler çevrim içi görüştü

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum lider Nikos Anastasiadis, sabah saatlerinde çevrim içi olarak görüştü. Yarın açılacak olan kapılar hakkında yapılan görüşmede Tatar, ayrım yapılmaksızın herkese geçiş hakkının tanınması gerektiğini vurguladı.

Yayın Tarihi: 03/06/21 14:24
okuma süresi: 3 dak.
Liderler çevrim içi görüştü
A- A A+

Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar bugün saat 10.15’te BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışman Vekili ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın daveti üzerine Rum lider Anastasiadis ile çevirim içi bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin başında Spehar iki taraf arasında sınır geçişleriyle ilgili olarak Koronavirüs önlemlerinin senkronize edilmesinden ve tüm geçiş noktalarının yeniden açılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek iki lidere gösterdikleri siyasi irade için teşekkür etti.

İlk sözü alan Cumhurbaşkanı Tatar eşgüdümün sağlanmasından ve tüm geçiş kapılarının operasyonel hale getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki taraf arasında iş birliğine yönelik bu ilk adımın bundan sonra geliştirilmesi muhtemel farklı işbirliği alanlarına bir emsal teşkil etmesini temenni ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs adası ve bölgemizin refah ve istikrarı için iki taraf arasında iş birliğine yönelik arayışlarımızı iyi niyet ve yapıcı bir tutum ile sürdüreceğimizi ifade ederek, aynı olumlu yaklaşımı Kıbrıs adasında yaşayan iki halkın çıkar ve menfaatlerini korumak için muhatabından da beklediğini belirtti.

Tatar ayrıca, ayrım yapılmaksızın tüm KKTC vatandaşlarının ve üçüncü ülke vatandaşlarının da serbest dolaşım hakkı altında sınır kapılarından geçebilmelerinin önemine vurgu yaptı.

Rum Lider Anastasiades de tüm geçiş kapılarının eşgüdümlü şekilde operasyonel hale getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip bunun gerçekleşmesinde tüm emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra Cenevre’de masaya getirdiği ve güven yaratıcı önlemler olarak tanımladığı konulara değindi. Anastasides iş birliği alanlarının geliştirilmesini ve güven yaratıcı önlemler üzerinde de çalışılmasını destekleyeceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs meselesinde uzlaşının eşitlik ilkesine mutlak saygı ile sağlanabileceğini, bu gün iki taraf arasında işbirliğine yönelik önemli bir adımın atıldığını, eşitlik ilkesine saygılı olarak benzeri alanlarda işbirliğinin geliştirilebileceğini ve bunun iki taraf arasında güveni tesis etmede yardımcı olabileceğini ifade ederek, bu yönde Özel Temsilci ve Müzakereci düzeyinde temasların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör