İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Ahmet Sözen'den Kıbrıs Postası'na "Maraş'ta 2. aşama" değerlendirmesi

Ahmet Sözen'den Kıbrıs Postası'na "Maraş'ta 2. aşama" değerlendirmesi

DAÜ Uluslararası ilişkiler Bölüm Başkanı Ahmet Sözen, Kıbrıs Postası’nın Erdoğan’ın “Maraş’ta yeni mağduriyetler olmayacak. Mülkiyet haklarına riayet edilerek pilot bölgeden başlanacak” şeklindeki sözlerinin anlamını sorması üzerine "Bu biraz da Rumları adım atmaya zorlayacak aşamalı bir plana benziyor; Biraz da oyun bozan, doğrusu oyunu değiştirebilecek bir adım" dedi.

Yayın Tarihi: 21/07/21 11:30
okuma süresi: 4 dak.
Ahmet Sözen'den Kıbrıs Postası'na "Maraş'ta 2. aşama" değerlendirmesi
VATAN Mehmet
A- A A+

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Uluslararası ilişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, 20 Temmuz törenleri ve etkinlikler kapsamında gündeme gelen “Maraş’ta yeni açılım ve açıklamaları” Kıbrıs Postası için değerlendirdi.

Gelişme ve açıklamalar Maraş'taki açılımın "2. aşaması" olarak değerlendiriliyor. 

Ahmet Sözen, Kıbrıs Postası’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Maraş’ta yeni mağduriyetler olmayacak. Mülkiyet haklarına riayet edilerek pilot bölgeden başlanacak” şeklindeki sözlerinin anlamını sorması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı;

“Türkiye Maraş konusunda öteden beridir adım atmaya zorlanacaktır diyoruz… Çünkü Türkiye’nin önünde AİHM’de açılacak bu konuda binlerce dava potansiyeli vardır. Bunu insanlar yeni keşfediyor ama biz burada biliyoruz ve sık sık öteden beri dillendiriyoruz. TMK’da 300 kusur Rum’un başvurusu var. Onların bu davaları burada ilerletilemediği için -ki neden ilerlemiyor?- çünkü Maraş TMK’nın yetki alanında değil…  Orada ilerletilemeyince de önümüzdeki zamanlarda davaların bir kısmı oraya, AİHM’e taşınacak ve pilot davalar görülecek. Ve Türkiye aleyhine sonuçlanacak. Bu pilotlardan sonra da binlercesi önünde olacak AİHM’in…”

“ÇÖZMEK İÇİN 3 ALTERNATİF VAR…”

“Türkiye’nin önünde bunu çözmek için 3 alternatif var. Birincisi: Kapsamlı Çözüm. Annan Planında olduğu gibi, belirtildiği gibi… Bu mümkün değilse 2’nci seçenek: O da BMGK kararları ve bugüne kadar ki Kıbrıs müktesebatı ışığında bir paket şeklinde… Yani içinde hem Maraş’ın olduğu, hem doğrudan uçuşların, belki bölgedeki hidrokarbonların ve belki limanların açılması gibi BM kontöründe olacak bir paket seçenek…  Bu da değilse 3. seçenek: Bu davaları AİHM’den düşürmek için ya da (bu davaların) olmaması için TMK yetkisine sokarak Maraş’ı buralara kaydırmak... Yani (dosyaları) TMK da ilerletmek.”

“TMK, EKİN KARAR VERECEK BİR MERCİ OLARAK ÇALIŞMALI”

Sözen, sürecin başında olduğumuzu, TMK’nın bu konuda etkin kılınması gerektiğini şu sözlerle dile getirdi;

“Bunların, bu sürecin daha başındayız… Türkiye ucunu gösterdi. Daha önce Maraş’ın içinde küçük bir sahil şeridi açıldı, kamu malı idi. Yani özel mülkiyete dokunulmadı. 2. aşamada KKTC hükümeti kararı ile sadece yüzde 3.4 lük bir kısmı -ki ne kadarı özel mülkiyet bu bilinmeli tam olarak- Bu açılıyor şimdi… Sadece oradaki özel mülk sahibi Kıbrıslı Rumlar başvurup iade/takas/tazminatla alabilecekler. Geriye kalan yüzde 96’da, yani özel mülkiyet alanında bir çözüm yok şimdilik… Sadece askeri statüden çıkarıp TMK’nın yetkisinde olması da bu işi çözmez…

Gerçekten TMK’yı ekin karar verecek bir merci olarak çalıştıracaksanız ki çok ciddi maddi kaynakların aktarımı gerekli… İşin bu kısmı da belirsiz… Bilindiği gibi milyarlarca avrodan bahsediliyor…”

“RUMLARI ADIM ATMAYA ZORLAYACAK AŞAMALI BİR PLANA BENZİYOR...”

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Uluslararası ilişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sözen, yeni gelişme ve açılımın Rum tarafını adım atmaya zorlayacak ‘aşamalı bir plan’ değerlendirmesi yaptı ve bunun bir başlangıç olduğunu kaydetti.

Sözen sözlerini şöyle tamamladı; “Bu biraz da Kıbrıslı Rumları adım atmaya zorlayacak aşamalı bir plana benziyor; Biraz da oyun bozan, doğrusu oyunu değiştirebilecek bir adım…  Bu ama dediğim gibi bir başlangıç görünümünde… Rum Yönetimi bilindiği gibi buna sıcak bakmıyor ama neticede 300 başvuru var ki bu durumda Rum tarafını zorlayacak, adım atmasına itici güç olacak bir hamle olduğunu da görebiliriz…”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kuzey Kibrisli21/07/21 18:44
50 senede bir doğru laf eder….

Haberi Facebook'ta gör