İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Cumhurbaşkanlığı: "Baskılar karşısında günü kurtarmaya yönelik ilkesiz bir açıklama"

Cumhurbaşkanlığı: "Maraş’ın BM yönetimine devri artık anlamsız"

BM Güvenlik Konsey'inin 23 tarihli açıklamasına ilişkin KKTC Cumhurbaşkanlığı yazılı açıklama yaparak: "Kapalı Maraş bölgesindeki hak sahiplerinin haklarına kavuşmalarının önüne bir engel çıkarma girişimi olarak görüyor ve kınıyoruz" dedi.

Yayın Tarihi: 24/07/21 18:57
okuma süresi: 5 dak.
Cumhurbaşkanlığı: "Maraş’ın BM yönetimine devri artık anlamsız"
A- A A+

Cumhurbaşkanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Maraş açılımına ilişkin BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan kınama ve açıklamalara dikkati çekerek, Rum tarafı ve Yunanistan'ın baskıları karşısında günü kurtarmaya yönelik ilkesiz bir açıklama olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Kapalı Maraş açılımı ile Kıbrıs Türk tarafı tam da BM Güvenlik Konseyi kararları ile 2020 Başkanlık Açıklamasının öngördüğü amacı yerine getirmektedir. Bu açıklamayı Kapalı Maraş bölgesindeki hak sahiplerinin haklarına kavuşmalarının önüne bir engel çıkarma girişimi olarak görüyor ve kınıyoruz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin dün yaptığı 23 Temmuz tarihli açıklamasına ilişkin KKTC Cumhurbaşkanlığı değerlendirmesi:

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı'nın 23 Temmuz 2021 tarihinde yapmış olduğu açıklamayı Rum tarafı ve Yunanistan'ın baskıları karşısında günü kurtarmaya yönelik ilkesiz bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Dışişleri Bakanlığımız bu konuda gerekli açıklamayı yapmış olmakla birlikte, aşağıdaki hususları bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN 550 (1984) VE 789 (1992) SAYILI KARARLARI...

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararları ile Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı'nın 9 Ekim 2020 tarihli açıklaması Maraş'ın herhangi bir yerine sakinleri dışında başkalarının yerleşimini engellemeye ve bunu mümkün kılabilmek için söz konusu bölgenin BM yönetimine devredilmesini sağlamaya yönelikti.

 Bölgenin BM yönetimine devri bölgeye eski sakinlerinin dışında başkalarının yerleşmesini önlemeye yönelik bir araç olarak öngörülmüştü.

Kapalı Maraş açılımı ile Kıbrıs Türk tarafı tam da BM Güvenlik Konseyi kararları ile 2020 Başkanlık Açıklamasının öngördüğü amacı yerine getirmektedir.

“BÖLGENİN BM YÖNETİMİNE DEVRİ ARTIK ANLAMSIZ KALMAKTADIR… KARARI KINIYORUZ…”

Kıbrıs Türk tarafı uluslararası hukuka uygun şekilde Kapalı Maraş'ı münhasıran eski sakinlerine açacağına göre bunu mümkün kılabilmek için sözü edilen kararlarda öngörülen bölgenin BM yönetimine devri artık anlamsız (irrelevant) kalmaktadır. Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı'nın 23 Temmuz 2021 tarihinde yapmış olduğu açıklama geçmiş kararlar ve açıklamanın amacını göz ardı etmekte ve ne yazık ki Rum tarafının baskısı altında esas amacın gerçekleşmesini engeleyecek şekilde anlamını yitirmiş olan bir unsuru öne çıkarmaktadır.

Bu nedenle bu kararı, Kapalı Maraş bölgesindeki hak sahiplerinin haklarına kavuşmalarının önüne bir engel çıkarma girişimi olarak görüyor ve kınıyoruz.

“KIBRIS'TA, EGEMEN EŞİT VE EŞİT ULUSLARARASI STATÜ HAKKINA SAHİP İKİ HALK VE İKİ EGEMEN DEVLET GERÇEĞİNİ HATIRLATIRIZ”

Diğer yandan,  BM Genel Sekreteri son Cenevre görüşmesinden sonra, sahadaki gerçeklere dayanarak, Kıbrıs'ta iki taraf arasında resmi müzakereleri başlamak için ortak bir zemin olmadığını kabul ederken ve böyle bir zeminin oluşturulması için Üst Düzey BM Görevlisi Jane Holl Lute çalışmalar yürütürken, Güvenlik Konseyi Başkanı'nın sözde "Kıbrıs halkının" istekleri doğrultusunda siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dayalı kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüme olan bağlılıktan ve Genel Sekreter'e verdiği destekten söz etmesini ciddi bir çelişki olarak görüyoruz. Bu vesileyle, Kıbrıs'ta, egemen eşit ve eşit uluslararası statü hakkına sahip iki halk ve iki egemen Devlet olduğu gerçeğini hatırlatmak isteriz.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre'de düzenlenen 5+BM gayriresmi toplantısı sırasında yaptığı öneriler zemininde Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsüne dayalı sürdürülebilir, kazan-kazan bir anlaşmaya varılması çabalarına devam edecektir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Elliot Alderson 25/07/21 03:03
Kilavuzu karga olanin basi dertten kurtulmaz. Turkiyenin hali ortada. Siraya.buraya geldi. Burayi.da mahvetsin hele

Haberi Facebook'ta gör