İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Sucuoğlu’nun ‘erken seçim’ söylemine, Erhürman’dan “Çehov’un silahı” benzetmesi: “Bir sahnede patlar”

Sucuoğlu’nun ‘erken seçim’ söylemine, Erhürman’dan “Çehov’un silahı” benzetmesi: “Bir sahnede patlar”

CTP Genel Başkanı Erhürman, Faiz Sucuoğlu’nun “erken seçim” ifadesini “Çehov’un silahı” terimine benzetti, “Bir sahnede patlar” dedi. UBP ile koalisyon konusunda ise Erhürman, ülkedeki her 3 insandan birinin CTP’nin vizyonuna oy verdiğini, CTP’nin bu vizyon temelinde koalisyon kurabileceğini, Sucuoğlu’nun ise seçim sonrası verdiği ilk röportajda, ‘Bizim görüşümüzü destekleyen ortak ile koalisyon kuracağız’ dediğini anımsattı.

Yayın Tarihi: 03/02/22 11:43
okuma süresi: 5 dak.
Sucuoğlu’nun ‘erken seçim’ söylemine, Erhürman’dan “Çehov’un silahı” benzetmesi: “Bir sahnede patlar”
Özel Haber

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına telefonla bağlanarak, UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun yine aynı programda dün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SUCUOĞLU’NUN ‘ERKEN SEÇİM’ SÖYLEMİNE ÇEHOV’UN SİLAHI BENZETMESİ

Sucuoğlu’nun erken seçimden söz etmiş olmasının altını çizmek gerektiğini vurgulayan Erhürman, “Tiyatroda Çehov’un silahı diye bir laf var. Oyunun bir yerinde silah görünüyorsa, bir sahnede patlaması beklenir. Ülke seçimden yeni çıkmışken, Başbakanlık görevinin en büyük adayı olan Sayın Sucuoğlu’nun erken seçimi ortaya atması, hangi hükümet kurulursa kurulsun erken seçim kavramının gündemde kalmasını doğurdu” dedi.

Sucuoğlu ile gayrı resmi görüşme kapsamında bir kahve içtiklerini, bunun gizli bir şey olmadığını ifade eden Erhürman, “Samimi bir ortamda, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. [Hükümet kurma] görevi aldıktan sonra ilk ziyaretini CTP’ye gerçekleştireceğini söyledi” ifadelerini kullandı.

“ÜLKE SİYASETİNİ TAKİP EDEN HERKES, OLASI BİR KOALİSYONDA CTP’YE İHTİYAÇ DUYULMADIĞINI SÖYLER”

Ülke siyasetini takip eden herkesin, CTP’nin içinde bulunacağı bir koalisyona ihtiyaç duyulmadığını, ortada 30 Milletvekilli bir koalisyon ihtimalinin bulunduğunu anımsatan Erhürman, “Meclis aritmetiği ortada. Bizim de görüşümüz, CTP’ye ihtiyaç duyulması ihtimalinin zayıf olduğu yönünde” şeklinde konuştu.

“SUCUOĞLU, SEÇİMDEN SONRAKİ İLK RÖPORTAJINDA ‘BİZİM GÖRÜŞÜMÜZÜ DESTEKLEYEN ORTAK İLE KOALİSYON KURACAĞIZ’ DEMİŞTİ”

Faiz Sucuoğlu’nun, seçimlerin ardından ilk röportajını Anadolu Ajansı’na verdiğini ve “Bize yakın, bizim görüşümüzü destekleyen ortak ile koalisyon kuracağız” sözlerini sarf ettiğini anımsatan Erhürman, CTP’nin, sözü edilen ‘görüşü’ destekleyen tarafta olmadığına işaret etti.

CTP, KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNE ‘BAKANLIK SAYISI’ İLE DEĞİL, İLKELER ÜZERİNDEN BAŞLAR”

CTP’nin her zaman için koalisyon görüşmelerine ‘bakanlık sayısı’ ile değil; ilkeler üzerine başladığını ifade eden Erhürman, “İlkeler üzerinde uyan bir zemin var mı? Sayın Sucuoğlu, kendi görüşlerini destekleyen bir partiyle koalisyon kurmak istediklerini çok açık bir şekilde söyledi” ifadelerini kullandı.

“SUCUOĞLU’NUN, 2015’TEKİ CTP – UBP HÜKÜMETİ’NİN PROGRAMINDA KIBRIS SORUNUNUN YER ALMADIĞI YÖNÜNDEKİ İFADESİ DOĞRU DEĞİL”

Kıbrıs Postası’nda dün gerçekleşen yine aynı yayında, Sucuoğlu’nun, “2015 yılında da CTP – UBP Hükümeti’nin kurulduğunu ve Hükümet Programı’nda Kıbrıs sorunu ile ilgili hiçbir ifadeye yer verilmediği” iddiasında bulunduğunu söyleyen Erhürman, bunun doğru olmadığını, söz konusu dönemli Hükümet Programı’nda Kıbrıs sorunu ile ilgili 3 büyük paragrafın bulunduğunu ve bu paragraflarda, 11 Şubat belgesi ile BM Güvenlik Konseyi görüşlerine atıfta bulunulduğunu vurguladı.

“ÜLKEDEKİ HER 3 İNSANDAN BİRİ CTP’NİN VİZYONUNA OY VERDİ”

Seçim sonrası ortaya çıkan aritmetiğin, “CTP muhalefette kalsın” olmadığını, aksine ülkedeki her 3 insandan 1’inin, CTP’nin vizyonuna destek verdiğini vurgulayan Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz ortaya koyduğumuz vizyonda 3 temel unsura dikkat çektik. Birincisi, kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi, ikincisi ülkeyi planlı bir şekilde yönetmek, üçüncüsü de uzun bir süredir dışa kapalı tutulan ülkeyi doğru zeminde dünyayla buluşturmak. CTP’ye oy veren her 3 insandan 1’i, bu vizyona bakarak oy verdi. Bu vizyonun ülkeyi yönetmesini istediler. İnsanlar bu vizyona oy verirken muhalefette kalsın diye vermedi. Biz de eğer herhangi bir hükümette yer alacaksak, doğal olarak bu vizyon temelinde hükümette yer alabiliriz. Çünkü biz bu insanlara söz verdik.”

Seçim gecesi sarf ettiği “muhalefette kalacağız” sözünü tam da bu nedenle söylediğini, aritmetiğe bakıldığında, UBP’ye yakın partilerle 30 Milletvekilli bir koalisyonun kurulabileceğini gördüklerini kaydeden Erhürman, “Biz de bu kapsamda güçlü bir ana muhalefeti üstleneceğiz dedik” şeklinde konuştu.

“VEKİL SAYISININ ÇOK OLMASI, İSTİKRAR ANLAMINA GELMİYOR”

2015 yılında kurulan UBP – CTP Hükümeti’nin 39 vekille kurulduğunu, ömrünün 9 ay sürdüğünü ifade eden Erhürman, “Vekil sayısının çok olması, istikrar anlamına gelmiyor. Birbirine güven duyabilen partiler koalisyon kurar” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.