İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Kudret Özersay'ın milletvekilliğinden çekilmesine yönelik tezkere Mecliste okundu

Kudret Özersay'ın milletvekilliğinden çekilmesine yönelik tezkere Mecliste okundu

Meclis Genel Kurulu'nda HP Genel Başkanı, Milletvekili Kudret Özersay’ın milletvekilliğinden çekilmesine ilişkin tezkeresi okunarak, bilgiye sunuldu. Başkanlık Divanı da yarın Özersay'ın istifasını değerlendirecek.

Yayın Tarihi: 30/05/22 15:17
okuma süresi: 6 dak.
Kudret Özersay'ın milletvekilliğinden çekilmesine yönelik tezkere Mecliste okundu
A- A A+

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü toplantısını tamamladı. Toplantıda, HP Milletvekili Kudret Özersay’ın milletvekilliğinden çekilmesine yönelik tezkere okundu, komite üyeliklerine yönelik değişiklikler bilgiye sunuldu, YYK üyeleri belirlendi.

İlk olarak onaya sunulacaklar bölümünde Genel Kurul’un yarınki bileşiminin, 3 Haziran Cuma gününe ertelenmesine ilişin kararı oy birliğiyle onaylandı.

Ardından, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere görüşüldü.

ŞAHALİ: YASADA BELİRTİLEN BAĞLI BAKANLIK TANIMI 'İLGİNÇ'

Bu sırada CTP Milletvekili Erkut Şahali söz alarak, Yönetim Kurulu’nun çalışmasına imkan sağlayacak bir değişiklik olduğunu söyleyerek, yasada belirtilen bağlı bakanlık tanımının “ilginç” olduğunu belirtti.

Şahali, dairenin hangi bakanlığa bağlı olacağının pazarlık konusu olacak bir duruma getirildiğini savundu.

Serbest Limanla ilgili kuşkulu durumlar olduğunu savunan Şahali, farklı bakanlıkların sorumluluğu altında bulunan ve eski eser restorasyonunda kullanılan taşın, çıkarılması, işlenmesi gibi tüm süreçlerin Turizm Bakanlığı kontrolüne verileceğini, bu konunun yakın takipçisi olacaklarını kaydetti.

Şahali, ivediliğe olumsuz oy vereceklerini söyledi.  

BAŞBAKAN ÜSTEL: BU YASA TASARISIYLA SERBEST BÖLGENİN ÇALIŞMASI SAĞLANACAK

Şahali'yi yanıtlayan Başbakan Ünal Üstel, uzun süreden beri kurum kuruluş ve dairelerle ilgili koalisyon hükümetleri oluşturulurken görüşmeler yapıldığını söyleyerek, bununla ilgili sıkıntılar yaşandığının da gözlemlendiğini belirtti.

Üstel, Bakanlıkların Kuruluş İlkeleri Yasası bulunmadığından koalisyonlar oluşturulurken kurum ve kuruluşların bağlı olduğu bakanlıklarla ilgili değişiklikler yapıldığını dile getirerek, bu yasayı çalışacaklarını ve Meclis'e getireceklerini ifade etti.

Üstel, bu yasa tasarısıyla serbest bölgenin çalışmasının sağlanacağını vurguladı.

Tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

KOMİTE ÜYELERİ DEĞİŞTİRİLDİ

İdari Kamu Sağlık İşleri Komitesi’nde Ziya Öztürkler’in bakan olması nedeniyle yerine Ahmet Savaşan, Ekonomi Maliye Bütçe Plan Komitesi'ne Olgun Amcaoğlu’nun bakan olması nedeniyle yerine Resmiye Eroğlu CANALTAY'ın atanmasına yönelik tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

Yerel Yönetimler Mevzuatına İlişkin Düzenlemeleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’de ise DP’yi temsilen Hasan Tosunoğlu yerine Serhat Akpınar atanmasına yönelik tezkere oy birliğiyle onaylandı.

Ardından Cumhuriyet Meclisi komitelerinin gündeminde bulunan yasa tasarılarının Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü'nün 91. maddesine atfen görüşülmeye devam edilmesine karar verildi.

Yasalar şöyle:

“Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi Yasa Tasarısı, Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Kozmetik Ürünleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Trafik Hizmetlerinin Planlanması, Koordinasyonu ve Denetimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile TC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı (Onay) Yasa Tasarısı, TC hükümeti ile KKTC hükümeti arasında E-Devlet Projesinin Yürütülmesine İlişkin Protokolün onaylanmasının uygun bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı, TC ile KKTC arasında ile Askeri sağlık alanında işbirliği protokolünün onaylanmasının uygun bulunmasına ilişkin (Onay) Yasa Tasarısı, TC ile KKTC arasında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin KKTC’de eğitim Araştırma Yerleşkesi (ASBÜ-KKTC) Kurmasına ilişkin anlaşmanın uygun bulunmasına ilişkin (Onay) Yasa Tasarısı, Yerel Kuruluş Organlarına İlişkin Seçimlerin Ertelenmesi (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Yol Güvenliği Yasa Tasarısı. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı, Para ve Kambiyo Değişiklik Yasa Tasarısı, Gümrük Vergileri Tarife Değişiklik Yasa Tasarısı, Gümrük ve İstihsal Değişiklik Yasa Tasarısı, Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı, Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin Özel Yasa Tasarısı, Yollar ve Binalar Değişiklik Yasa Tasarısı.”

ÖZERSAY’IN MİLLETVEKİLLİĞİNDEN ÇEKİLMESİNE İLİŞKİN TEZKERE OKUNDU

Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra HP Genel Başkanı, Milletvekili Kudret Özersay’ın milletvekilliğinden çekilmesine ilişkin tezkeresi okunarak, bilgiye sunuldu.

BAŞKANLIK DİVANI YARIN ÖZERSAY'IN İSTİFASINI DEĞERLENDİRECEK

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başkanlık Divanı’nın yarın 09.30’da toplanacağını ve Özersay’ın da katılacağı toplantıda bu konuya yönelik çalışma yapılacağını belirtti.

Töre, milletvekilliğinden çekilme prosedürünü bilgiye getirdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör