İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Ürün Solyalı: Çavuşoğlu, diplomatik teamüllere uygun davranmadı

Ürün Solyalı: Çavuşoğlu, diplomatik teamüllere uygun davranmadı

CTP Milletvekili Ürün Solyalı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’ye verdiği yanıtı değerlendirerek, “Çavuşoğlu’nune zaketsizlik yaptığını ve diplomatik teamüllere uygun davranmadığını düşünüyorum” dedi. Solyalı ayrıca TL kullanımı nedeniyle yüzde 98 enflasyon yaşandığını da söyledi.

Yayın Tarihi: 14/06/22 11:43
Güncelleme Tarihi: 14/06/22 12:08
okuma süresi: 6 dak.
Ürün Solyalı: Çavuşoğlu, diplomatik teamüllere uygun davranmadı
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi Partisi (CTP) Milletvekili Ürün Solyalı, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk olarak, soruları yanıtladı.

“EKONOMİK VE DEMOKRATİK ANLAMDA ÇOK GÜNLER GEÇİRİYORUZ”

Solyalı, ekonomik ve demokratik anlamda çok zor günler geçildiğini kaydederek, “Demokratik anlamda fukaralaşma yaratılıyor. Fukarlaşmanın samimi şekilde ortaya çıktığı zaman 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimleri. AK Parti iktidarının burada çok ağırlıklı şekilde taraf olmaya başladığını çok sıklıkla görmeye başladık” dedi.

 “Cumhurbaşkanlığı seçimi, UBP kurultayının olamayışının, adaylarının çektirilişinin, hükümetin kurulupi kurulamaması...” açıklamasını yapan Solyalı, Türkiye ile ilişkilerin en kötü dönemlerini yaşadığını, bunun UBP ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katkısı olduğunu söyledi.

Sadece Kıbrıs’ın güneyine ‘eşit’ ve ‘egemenlik’ sözleriyle değil, Türkiye ve dünyanın başka alanlarına da eşit özneyle çıkılması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin adına karar verilen bir durum yaratıldığına vurguy yapan Solyalı, “Ciddi anlamda bizi yaralıyor. Hem özgüvenimizi sarsıyor hem de iddialı şekilde ortaya politikasını koymasını zayıflıyor.” dedi.

“TÜRKİYE’DE BAZI GAZETECİLER, PROTOKOLÜ ‘İLHAK’ OLARAK YORUMLUYOR”

Türkiye ile imzalnan protkolün tarihin en kötü protokellerden biri olduğunu kaydeden Ürün Solyalı, imzalanan protokolün Türkiye’de  bazı gazeteciler tarafından “ilhak” olabilecek derecede bir anlaşma olduğunun yorumlandığını kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin kendi ayakları üzerinde durmaya ve demokratik kalkınmaya ihtiyacı olduğunu belirten Solyalı, ev ödevini yapmaya ve zorunluluğu yerine getirme olduğunu da söylediklerini de söyledi.

Solyalı, “Ekonomik, sosyal, kültürel kalkınma planımızı 5 yıllık süre için ortak akıl ve ortak vicdanla hazırlayalım. Bu protokoller sisteminin kötü ilişkiden dolayı kötü alana yayıldı.” diye konuştu.

“TÜRKİYE HALKLARIYLA KAVGA HALİNDE DEĞİLİZ”

Kulislerde, UBP Genel Başkanı Faiz Sucoğlu,’nun 80 madde imzalamak için Türkiye’ye gittiğinin; fakat 130 madde imzaladığının konuşulduğunu söyleyen Solyalı, “Orada önünüze ekstra maddeler kondu, siz de imzaladınız. ‘Ne gelirse imzalarım yeter ki başbakanlık benim olsun’ bu yıkıcıdır. Hem Kıbrıslı Türklerin varoluşuyla alakalı yıkıcıdır, hem de Türkiye ile ilişkilerimizi daha da yıpratır pozsiyona getirir” diye konuştu.

Türkiye halklarıyla kavga halinde olmadıklarının altını çizen Solyalı, “Türkiye’deki halkların kıt kanaat geçinme halinde bizi finanse etmelerini takdirler karşılırız. Bu finansın doğru yerlere kullanılmasını isteriz.” dedi.

Türkiye ile imzalanan protokolün Anayasa değişiklik zorunluluğu getirdiğini ifade eden Solyalı, laiklik üzerinde tartışma yaratacak pozisyonu olduğunu söyledi.

Din İşleri ile olan sorumluluğun devletin merkezine alınacağı yönündeki ifadeyi değerlendiren Solyalı, laikliği merkezi hükümetin dışında kurgulandığını mahkemelerin de konuyu bu şekilde okuduğunu söyledi.

“PROTOKOL, MÜTHİŞ TEHLİKELİ”

Protokolü müthiş tehlikeli bulduklarını ve Türkiye’nin bakışını ve mühendisliğini ortaya koyduğunu anlatan Solyalı, “Bir saldırı var. Kıbrıslı Türklerin özgürlüklerine, ekonomik, demokratik yaşamına ve laik duruşuna... Kavga etmemiz gereken yerde Türkiye iktidarıyla kavga etmeliyiz; ama onları ikna edecek kapasiteyi de kendimizde bulmalıyız.” dedi.

“TATAR DA HÜKÜMETİN MÜDAHALE İLE KURULDUĞUNU SÖYLÜYOR”

Mevcut hükümetin müdahale ile kurulduğunun Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından da söylendiğini ifade eden Solyalı, bunun saklanmadığını ve ilişkiler tarafından fayda sağlamayacağını belirtti.

“ÇAVUŞOĞLU, DİPLOMATİK TEAMÜLLERE UYGUN DAVRANMADI”

Cumhuriyet Meclisi’nde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaşanan diyalogla ilgili de konuşan Solyalı, şu ifadeleri kullandı:

Çavuşoğlu, geldi, hoşgeldi. Misafir olarak kabul etmeye hazırız. Tarihsel, hukuki, coğrafi birçok paylaşımımız olan bir dışişleri bakanı... Vizyon olarak, buraya misafir ya da iki kardeş vizyonunu yansıtamadı... Üsten bakan, ders verme için geldiğini varsayan, yanlışın farklı fikirlere de ya da egemenler tarafından dayatılan bir fikri savunmak değil. CTP olarak ortaya koyduğumuz dünya tarafından kabul edilen federasyon fikrinin Türkiye tarafından reddedilmesi...” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun rahatsız bir ilişki biçimiyle adaya geldiğine vurgu yapan Solyalı, “Nezaketsizlik yaptığını ve diplomatik teamüllere uygun davranmadığını düşünüyorum” dedi.

“TL KULLANIMI NEDENİYLE YÜZDE 98 ENFLASYON YAŞANIYOR”

Ekonomik konularla ilgili de sözler sarf eden Solyalı, TL kullanımı nedeniyle yüzde 98 enflasyon yaşandığını, insanların ise açlık sınırından öteye geçtiğini belirtti.

8 bin 500 TL’lik açlık sınırı olduğunu asgari ücretin ise 6 bin 90 TL olduğunu belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör