İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

DAÜ-SEN’den uzlaşı için yeni süreç çağrısı 

DAÜ-SEN’den uzlaşı için yeni süreç çağrısı 

DAÜ-SEN, “Öğretmeni yok sayarak topluma ve eğitime hizmet edemezsiniz” diyerek, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Başbakan Ünal Üstel’e, uzlaşı aranacak yeni bir süreç başlatma çağrısı yaptı.

Yayın Tarihi: 09/08/22 16:50
okuma süresi: 3 dak.
DAÜ-SEN’den uzlaşı için yeni süreç çağrısı 
A- A A+

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), “Öğretmeni yok sayarak topluma ve eğitime hizmet edemezsiniz” diyerek, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Başbakan Ünal Üstel’e, uzlaşı aranacak yeni bir süreç başlatma çağrısı yaptı.

DAÜ-SEN tarafından yapılan yazılı açıklamada, yasa değişikliklerinin, başarılı bir şekilde hayat bulup olumlu sonuçlar verebilmesi için süreçlere paydaşların etkin katılımının önemli bir temel değer olduğu ifade edildi. 

Paydaşların birlikte uyumlu hareketinin, birçok alanda verimliliği ve üretkenliği artıran en önemli unsurlardan biri olduğu belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi: 

“Son dönemde Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenleri yok sayarak, yapmaya çalıştığı yasal değişikliklerle olumlu sonuç alması mümkün değildir. En önemli paydaşlardan biri olan öğretmenlerin yok sayılması sadece çatışma ve gerginliğe yol açacaktır. Nitekim son bir haftadır böyle bir tabloya şahit oluyoruz.” 

Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın, Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesinde çok önemli bir yere sahip olan Atatürk Öğretmen Akademisi’nin varlığını tehlikeye atacak maddeler de içerdiği savunulan açıklamada, yasayla ilgili çalışmanın sağlıklı bir süreç işletebilmek için bir an önce durdurulması ve tüm paydaşların katkılarıyla yeniden ele alınması gerektiği kaydedildi. 

Açıklamada, “bu süreçte yaşanan eylemler nedeniyle öğretmenlerin saatlerini, günlerini, yıllarca mahkemelerde geçirmesine sebep olmanın ise verimlilik çalışmasına en büyük darbe olacağı” savunuldu. 

DAÜ-SEN açıklamasında, “Bakanlığa ve hükümete düşen görev, çatışma ortamını körüklemek değil, iş barışını sağlamak için talep edilen diyalog sürecine olumlu cevap verip, sağlıklı bir süreç yürütmek olmalıdır” ifadeleri kullanıldı. 

Eğitim alanındaki tüm sorunların katılımcı bir anlayışla ele alınması ve istişare edilmesi talebiyle eylem yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın duruşunun desteklendiği ve mücadelelerinin selamlandığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu ve Başbakan Üstel, çatışma değil uzlaşı aranacak yeni bir süreç başlatmaya davet edildi. 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.