İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Başbakan Üstel: Yerel seçimler, kasım ayının son pazar günü yapılacak

Başbakan Üstel: Yerel seçimler, kasım ayının son pazar günü yapılacak

Başbakan Üstel, Belediyeler Reformu ile belediyelerde belirli aralıklarla yaşanan görev değişimlerinde yaşanan zaman kayıplarının önünde geçileceğini belirtti. Üstel, yerel seçimlerin kasım ayının son pazar günü yapılacağını belirtti.

Yayın Tarihi: 29/08/22 10:15
Güncelleme Tarihi: 29/08/22 12:33
okuma süresi: 7 dak.
Başbakan Üstel: Yerel seçimler, kasım ayının son pazar günü yapılacak

Başbakan Ünal Üstel BRT’de yayınlanan ‘Manşet +’ programına katılarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Üstel, Belediyeler Reformu ile belediyelerde belirli aralıklarla yaşanan görev değişimlerinde yaşanan zaman kayıplarının önünde geçileceğini belirtti.

"BELEDİYELER REFORMU İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIN 2008 YILINDA BAŞLADI"

"Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa” konusunda konuşan Başbakan Üstel, belediyeler reformuyla ilgili sürecin 2008’de başladığını ve o yıl “siyasi bir kararla” köylerin belediyelere bağlandığını ancak sonrasında konuya hiç el atılmadığını anlattı.

2008’de köyler belediyelere bağlanırken UBP’nin muhalefette olduğunu hatırlatan Üstel, “O zaman UBP muhalefetini yaptı ama iktidar parmak çoğunluğu ile yasayı geçirdi. 2008’den sonra bir şey yapılmadı, sadece köyler belediyelere bağlandı ve bırakıldı” dedi.

 “TOPLUMU BU KADAR GERMEYE KİMSENİN HAKKI YOK”

Meclis'in geçen hafta belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili tasarıyı görüştüğü olağanüstü oturumunda muhalefet milletvekillerinin kürsüyü işgal ettiğini ifade eden Üstel, “Yaşananları herkes görgü, toplumu bu kadar germeye kimsenin hakkı yoktur. Bugüne kadar hiç olmadı, Meclis kürsüsü işgal edildi. Bunu halkın görmesine, yaşamasına gerek var mıydı? Bana göre yoktu. Eksiğimiz olabilir, Anayasa Mahkemesi’ne de gidebilir. Anayasa Mahkemesi’nden bazı maddeleri de dönebilir… Hiç önemli değil. Düzeltir tekrar yaparız, yeter ki yapalım” ifadelerini kullandı.

“BİZ HER ŞEYİMİZİ VERDİK AMA SENDİKALARDAN BEKLEDİĞİMİZ KARŞILIĞI BULAMADIK”

Sendikaların da "Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa” ile ilgili tutumunu eleştiren Üstel, şöyle konuştu:

“Sendikalar ‘çalışanlar mağdur olacak’ diye feryat etmeye başladı. Sendikaları çağırdık, ‘çalışanların hiçbiri mağdur olmayacak, özlük haklarına dokunulmayacak, belediyeleri güçlendireceğiz’ dedik. Güvenceyi verdik, ‘ne isterseniz yazın getirin aynen koyacağız’ dedik. Ama maalesef hâlâ bağırırlar, amaç siyasi, amaç bana göre ülkeyi yıpratmak…

Perde getirisinde diyorlar ki, belediye sayısının azaltılmasına itirazları yok… Sendikacı arkadaşlarıma saygım ve sevgim büyük ama çalışanlara ne istediyseniz verdik hâlâ niye bağırıyorsunuz? Biz her şeyimizi verdik ama sendikalardan beklediğimiz karşılığı bulamadık.”

Birçok belediyede mali sıkıntılar olduğuna da vurgu yapan Üstel, halka iyi ve doğru hizmet vermek adına çalıştıklarını belirterek, muhalefet edenleri popülizm yapmamaya çağırdı.

“YEREL ŞEÇİMLER, KASIM AYININ SON PAZAR GÜNÜ YAPILACAK”

Belediyeler Reformu’na yönelik yapılan eleştirilerin, siyaseti yıpratmak adına olduğunu belirten Ünal Üstel, “Yerel Şeçimler, kasım ayının son pazar günü yapılacak.” dedi.

“Biz 'radikal tedbirler alacak ve ülkeyi yeniden şekillendireceğiz' dedik ve ilk adımı yerel yönetimlerden attık” diyen Başbakan Üstel, 51/95 Sayılı Belediyeler Yasası’nda değişiklik yapılması ile ilgili de komite çalışmalarının sürdüğünü ve bunun da seçimden önce geçeceğini kaydetti.

Yerel seçimin kasım ayının son pazar günü yapılacağını anımsatan Üstel, bundan sonraki yerel seçimlerin de 4 yılda bir kasım ayının son pazar günleri olacağını söyledi.

Üstel, "Belediyeler Reformu kapsamında uzmanlar ile yapılan görüşmeler sonucu 6 ilçe, 6 bucak, 6 belediye olarak belirlemekti ancak sonraki çalışmalar ile 12, 16 ve son olarak Ad- Hoc Komite’de alınan karar ile belediye sayısı 18’e yükseltildi." dedi.

Üstel, Belediyeler Reformu ile ilgili muhalefetin göürüşüne de yer vererek, “Muhalefetin isteği seçime 28 belediye ile gidilmesi ve belediyeleri dizayn edelim ve 4 sene sonrası için plan yapalım. Biz ise; belediyeleri daha güçlü ve halka daha iyi hizmet verebilme amacıyla çalışmamızı bir an önce hayata geçirmek istiyoruz.” dedi.

“RADİKAL KARARLAR YA ALACAN, YA DA GİDECEN”

Üstel, “Radikal kararlar ya alacan, ya da gidecen. Pandemi sürecinde dünya gibi ülkemizde sorunlar yaşıyor. Ekonomimizi ayakta tutabilmek için çalışmalarımızı, planlarımızı hayata geçirmek durumundayız, kaybedecek vaktimiz yok.” dedi.

“YEREL İDARELER, KANAYAN EN BÜYÜK YARAMIZ. KANAYAN YARALAR TEDAVİ EDİLMELİ"

En büyük eksikliğin yerel idarelerde olduğunu vurgulayan Üstel, “Yerel idareler, kanayan en büyük yaramız. Kanayan yaralar tedavi edilmeli. Ülkemizin kaybedecek vakti yok. Alınan kararlar hayata geçirilmeli.” dedi.

İlk olarak yerel idarelerde düzenlemeye gidilmesinin sebebinin halka daha iyi hizmet vermek olduğunu kaydeden Üstel, “Halkın daha iyi hizmet alabiilmesi en büyük hakkı.” dedi.

ASGARİ ÜCRET VE GÖÇ YASASI…

Hükümetin diğer icraatlarından da bahseden Üstel, asgari ücretin ilk kez vergiden muaf tutulduğunu, “Göç Yasası” kapsamında kamuya girenlere ise hayat pahalılığı oranının daha yüksek yansıması için vergi dilimlerinde düzenleme yapılacağını anlattı. Üstel, kamu reformunun da hükümetin hedefleri arasında olduğunu söyledi.

“ARTIK ÜNİVERSİTELER GETİRDİĞİ ÖĞRENCİDEN SORUMLU OLACAK”

15 Kasım’da açılması hedeflenen yeni Ercan Havalimanı ile ülkeye daha çok uçak geleceğine inanç belirten Üstel, öğrenci veya turist olarak gelen ancak halkın huzurunu bozanları ise affetmeyeceklerini vurguladı.

Ülkeye öğrenci veya turist olarak gelen ancak halkın huzurunu kaçıran kişilerin sınır dışı edileceğini ifade eden Üstel, yabancıların huzuru kaçırmasını önlemek için e-vize uygulaması üzerinde çalışıldığını anlattı. Üstel, “Artık üniversiteler getirdiği öğrenciden sorumlu olacak. İnsanımızın huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

KIB-TEK ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başbakan Üstel, KIB-TEK’teki yapısal sorunları gidermek için yeni bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu ve kurumun düzeltilmesi için “a’dan z’ye incelendiğini" söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.