İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Fuat Oktay: Refahı artan bir Kıbrıs’ın tanınması çok daha hızlı olacaktır

Fuat Oktay: Refahı artan bir Kıbrıs’ın tanınması çok daha hızlı olacaktır

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Refahı artan bir Kıbrıs’ın tanınması çok daha hızlı olacaktır, çok daha güçlü olacaktır.” dedi.

Yayın Tarihi: 09/11/22 18:39
Güncelleme Tarihi: 09/11/22 21:45
okuma süresi: 4 dak.
Fuat Oktay: Refahı artan bir Kıbrıs’ın tanınması çok daha hızlı olacaktır

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, BRT'de katıldığı özel yayında Aziz Karaaziz'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC'de ve BRT'de bulunmanın ayrı bir güzellik olduğunu ifade ederek, 85 milyonun ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini söyledi.

Kıbrıs konusuna değinen Oktay, iki eşit ve egemen devlet dışında hiçbir çözümün artık masada olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Tatar'ın da müktesep hakların teslimi ile alakalı olarak teklifte bulunduğunu, ancak son bir buçuk yılda hiçbir ilerleme olmadığını kaydetti.

"BM'NİN KENDİNE HAYRI YOK"

"BM'nin kendine hayrı yok. Cumhurbaşkanımız da zaten ‘dünya beşten büyüktür’ derken bunu ifade etmiştir" diyen Oktay, "Artık iki farklı halk ve toplumdan değil iki eşit egemen devletten bahsediyoruz, KKTC'nin tanınması çağrımız vardır TC bunun için elinden geleni yapmaktadır. Her görüşmede ana gündem maddelerimizden biri KKTC'dir. Bu hafta da Erdoğan, Özbekistan'da bunu dile getirecektir. En azından gözlemci statüsüyle. Bu artarak devam edecektir" dedi.

"TEHDİTLER AZİM VE KARARLILIĞI ARTIRDI"

Kıbrıs konusunda ABD'nin farklı sebeplerle olsa da, güvenliği doğrudan etkileyecek oyunları bölgede oynamasına güvenlik tehditleri oluşturmasına müsaade etmeyeceklerini de ifade eden Oktay, Kıbrıs konusunda da bunun böyle olduğunu belirtti.

TC'nin sonuna kadar güvenlik garantisi verdiğini, bunu ABD, Rum ve Yunanistan'ın da bildiğini dile getiren Fuat Oktay, tehditlerin azim ve kararlılığı artırdığını, buradaki her vatandaşın güvenliği için hiçbir şeyden çekinmediklerini söyledi.

Oktay, "Arzumuz ilgili devletlerin bu gerçeklerin farkına varması ve silahsız bir adanın her iki toplumun yararına olacağını bilerek, politikalarını buna göre belirlemesidir. TC savunma sanayisine bakıldığında ne demek istediğimizi anlamamak mümkün değildir" dedi.

"ÇEŞİTLİ PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"

Ekonomiye de değinen Fuat Oktay, iş birliği protokolünün yapılmak istenen şeylerin plan ve programlı halı, yol haritası olduğunu anlattı.

Yol haritasına bakıldığını, eğitim, kültür, turizm ve her alanda net projelerin görüldüğünü ifade eden Oktay, bugünkü açılışın da bunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Özellikle projeler bazında tavizsiz bir duruşta olduklarını, ekonominin tarım, eğitim ve turizme bağlı olduğunu anımsatarak, bu alanlarda çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

"KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN BİR KKTC İSTİYORUZ"

Türkiye’de pandemi öncesi seviyeleri yakaladıklarını kaydeden Oktay, çok hızlı bir şekilde ayağa kalktıklarını, bu yıl 50 milyon turist ve 40 milyar dolar turizm gelirini geçtiklerini belirtti. KKTC'nin buradan pay almamasının söz konusu olmadığını, kendi ayakları üzerinde duran, üreten ve ürettiğini ihraç eden bir KKTC istediklerini ve burada kararlı olduklarını söyleyen Oktay, TC turizminden pay alma konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

"Refahı artan ve kendi ayakları üzerinde duran bir KKTC, en büyük arzumuzdur. Ama bu da içeriden olur, dışarıdan zorlama ile bu olmaz. Seçimler var ve seçimlerde her grup bunu konuşmalı, buna odaklanmalıdır" diyen Oktay, kadın girişimcilerin bu açıdan muhteşem olduklarını, kadınların hazır ve motive olduklarını kaydetti.

Planlanan projelerin hayata geçirilmesi için bir gün bile kaybedilemeyeceğini kaydeden Oktay, bunun çocukların geleceğinden alındığını sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.