İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Halkın Partisi: Parti kararlarından 'beğenmediklerine uymama' ayrıcalıkları olamazdı

Halkın Partisi: Parti kararlarından 'beğenmediklerine uymama' ayrıcalıkları olamazdı

Milletvekilleri Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers'ın, HP'den istifa ettiklerini duyurmaları üzerine partiden yazılı açıklama geldi. HP konu ile ilgili “Parti kararlarından beğenmediklerine uymama ayrıcalıkları olamazdı” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 22/11/22 16:15
okuma süresi: 4 dak.
Halkın Partisi: Parti kararlarından 'beğenmediklerine uymama' ayrıcalıkları olamazdı

Halkın Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada iki milletvekili Jale Refik Rogers ve Ayşegül Baybars’ın istifasıyla ilgili olarak “Halkın Partisi sayesinde milletvekili olan bahse konu isimler kendi partileri tarafından alınmış olan karara uymadıkları gün siyaset ahlakı gereği zaten Halkın Partisi’nden istifa etmeliydiler. Yani bu istifa altı ay önce gerçekleşmeliydi, geç bile kalmışlardır” denildi.

Açıklamada “Kendi partisinin kararlarına uymayan ancak bu davranışları karşısında disipline sevk edildiklerinde de kendi partilerini mahkemeye veren bu kişiler ile Halkın Partisi çok uzun süre önce zaten yollarını ayırmıştı” ifadeleri kullanıldı.

“Kimse partide günlerce, saatler süren toplantılar sonucunda demokratik oylamayla alınmış olan kararlara uymadığı için disipline verildi diye onca emekle kurulan partinin itibarını zedeleyecek davranışlar içerisine giremez” denilen açıklamada devamla “Gerek bu iki ismin, gerekse çoğunluğu partimize kendileri tarafından üye yapılan ve uzun süredir faal olmayan akraba ve yakın arkadaşlarının partimizden ayrılmaları şaşırtıcı değil, sadece geç kalınmış bir adımdır” vurgusu yapıldı.

“PARTİ KARARLARINDAN BEĞENMEDİKLERİNE UYMAMA AYRICALIKLARI OLAMAZDI”

Ayrıca “Hiç kimse, milletvekili de olsa, partinin yetkili karar organlarındaki seçilmiş üyelerinin kolektif iradesinin üzerinde değildir. Kimse parti kararları içerisinden beğendiklerine uymak, beğenmediklerine uymamak gibi bir lükse ya da ayrıcalığa sahip değildir” de denilen açıklamada “Meclis’ten çekilme şeklindeki parti kararına rağmen Meclis’te kalarak ve üstelik de sanki Halkın Partisini temsil ediyormuş gibi davranmaya devam ederek kendilerini bu noktaya getiren ve kamuoyunda bir isim olmalarını sağlayan Halkın Partisi’nin itibarına da, alınan sine-i millet kararına da zarar vermişlerdir” ifadelerine yer verildi.

HP’den yapılan açıklamada ayrıca “Açıklamalarında dile getirdikleri gibi ilkelere gerçekten ve samimiyetle bu kadar çok önem veriyorsalardı Halkın Partisi sayesinde elde ettikleri milletvekilliği makamını hiç tereddüt etmeden bırakmayı göze alırlardı” da denildi.

 “HALKIN PARTİSİ KARARLI ŞEKİLDE MÜCADELESİNE DEVAM EDECEK”

Açıklamanın devamı şu şekilde:

Halkın Partisi toplumsal fayda temelinde ilkeli bir siyaset yürütmektedir ve bu olumsuz siyasi ortam içerisinde bunun da bedelini ödemekten çekinmemektedir. Daha önce çeşitli müdahaleler ile Halkın Partisi’ne kan kaybettirmek için her tür çabayı ortaya koyanların bugün toplum nezdindeki siyasi itibarı herkesin malumudur. Bugün kamuoyu ile paylaşılan bu istifaların Halkın Partisi’ne gönül verenlerin mücadelesini engellemesi mümkün değildir. Partimiz kararlı şekilde ilkeli duruşuna ve mücadelesine devam edecektir.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.