İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Ayşegül Baybars: Derinya'daki sosyal konut projesi 2018’de benim dönemimde başlatıldı

Ayşegül Baybars: Derinya'daki sosyal konut projesi 2018’de benim dönemimde başlatıldı

Eski İçişleri Bakanı ve Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, Derinya’da başlattıkları sosyal konut projesinin 2018’de yerli mimar ve mühendislerle kendi döneminde hazırlandığının altını çizdi.

Yayın Tarihi: 20/01/23 10:55
okuma süresi: 6 dak.
Ayşegül Baybars: Derinya'daki sosyal konut projesi 2018’de benim dönemimde başlatıldı
Sosyal Medya

Derinya’da yapılması planlanan sosyal konut projesi ile ilgili açıklama yapan Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, sosyal konut projesinin 2018 yılında, vatandaşların barınma ihtiyacını karşılmak için başlatılan bir proje olduğunu söyledi.

Başbakan Ünal Üstel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Derinya bölgesindeki sosyal konut alanını devreye alarak, bu bölgede TOKİ iş birliğiyle sosyal konut projelerinin yakın zamanda başlatılacağı duyuruldu.

"PROJEYİ BAŞKA YERDE ARAMAYA GEREK YOK"

Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, sosyal konut projesi ile ilgili “Projeyi başka yerde aramaya gerek yok” başlığıyla kişisel sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Ayşegül Baybars, Derinya’da yapılması planlanan sosyal konut projesinin, 2018 yılında vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için başlatılan sosyal konut projelerinin ilk adımı olduğunu ifade etti.

Ülkedeki barınma sorunun çözülebilmesi için 2019 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile 140 dönümlük arazi ayrıldığını hatırlatan Ayşegül Baybars, 140 dönümlük araziyle birlikte ülkedeki barınma sorununu çözmeye yönelik adımlar attıklarına belirtti.

"KENTLERDEKİ KONUT SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN PLANLAMA YAPTIK”

“Mağusa, Güzelyurt, İskele, Girne ve Lefkoşa bölgelerinde sadece kırsalda değil kentlerdeki konut sorununu çözmek için planlama yaptık” diyen Baybars, geçmiş dönemde yaptıkları hane halkı anketlerine ve ihtiyaç analiz raporlarına işaret etti.

Baybars, imar planı çerçevesinde yerel mevzuata, ülkenin coğrafi, kültürel ve yaşam alışkanlıklarına uygun konut projelerinin 2020 yılı başında tamamlanmış ve 26 Şubat 2020 tarihinde yaptıkları lansman ile kamuoyunun bilgisine sunduklarından bahsetti.

Baybars, Mağusa, Maraş, sosyal konut projesine göre, yerli mimar ve mühendislerin hazırladığı, Şehir Planlama Dairesi'ndeki uzman plancıların destek verdiği, fizibilite raporlarının ülkenin gerçeklerine uygun hazırlandığı proje tamamlandığında yaklaşık 4 bin 200 kişiye sadece bir konut değil yeni yaşam alanı sunulmuş olacağını söyledi.

Baybars, “Hane halkı ve ihtiyaç analizlerine göre oluşturulan 2+1 ve 3+1 konut tipleriyle bin 192 daireden ve sosyal donatılardan oluşan yaşam şehri konseptiyle ilçenin yaşam alışkanlıklarına uygun, bölgenin dokusunu koruyan, engelli dostu ve çevreci bir bakış açısı ile hazırlanan projenin 3 etapta tamamlanması hedeflenmekteydi” dedi.

Konutların sadece sıcak bir yuva olmayacağını, çağdaş bir yaşam alanı yaratarak vatandaşlara uygun elverişli konut imkanı sunduklarını dile getiren Baybars, proje kapsamında; dükkanlar, okul, sağlık ocağı, spor sahaları, parklar ve etüt merkezleriyle birlikte çağdaş yaşama dair ihtiyaçların karşılanabilmesine yönelik kapsamlı bir planlama yapıldığını da ortaya koymanın önemini vurguladı.

İlk etapta projelendirme ile toplam 376 konutun inşaası ve bin 316 vatandaşa yeni yaşam alanı sunmanın hedeflendiğinin altını çizen Baybars, Güzelyurt’ta ise arazi uygunluğu ve bölgesel faktörler değerlendirilerek ilk etapta 3+1 konut tipiyle şekillenen projede 120 vatandaşa çağdaş konutlar sunmanın hedeflendiğini belirtti.

“Buna ilişkin projeler de tamamlanmış durumda idi” diyen Baybars, devletin devamlılığının esas olduğunu ifade etti.

Vatandaşa hizmeti istikrarlı bir şekilde götürebilmek için hazırlanmış doğru projelerin başka hükümetler tarafından bir kenara itilmemesi gerektiğine değinen Baybars, “Hükümet, Ankara ziyareti sonrası topluma sosyal konut müjdesi vermiş olsa da, henüz ortada hiçbir şey olmadığı var olan ve ihaleye çıkmak için hazır hale gelen projeleri görmedikleri yapılan açıklamalardan bellidir” dedi.

"PROJE VARDIR, HAZIRDIR"

Yeni bir proje yapmaya gerek olmadığını da özellikle vurgulayan Baybars, “Proje vardır, hazırdır” şeklinde konuştu. Baybars, hükümetin bu konudaki tek ihtiyacının ise geçmiş dönemde kendi yaptıkları gibi projeye uygun finansman bulmak adına bankalarla temasa geçmek ve ödeme koşullarını düzenleyerek ihaleye çıkmak olduğunu söyledi.

"BU FIRSAT HÜKÜMET TARAFINDAN HEBA EDİLMEMELİ"

Ülkenin ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar çektiğini dile getiren Baybars, hem gençlerin hemde dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasına, darboğaz içerisinde olan özel sektöre eş zamanlı şekilde katkı sağlayacak bu fırsatın hükümet tarafından heba edilmemesi gerektiğini ifade etti.

“Kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi vaad eden hükümetin, gençleri uygun koşullarla konut sahibi yapmak kadar yerel sektörlerimize sahip çıkması gerekir” diyen Baybars, hükümetin yerli insan kaynağını kullanması, bu ülkenin kurumlarına sahip çıkmasının da asli görevi olduğundan bahsetti.

Baybars son olarak, başlatmış oldukları sosyal konut projesinin takipçisi olmaya devam edeceklerini kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.