İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Nazım Çavuşoğlu: Daha önce toplantılar yaptık ama fiyat politikasında yetkim yok

Nazım Çavuşoğlu: Daha önce toplantılar yaptık ama fiyat politikasında yetkim yok

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, özel okullara yapılan fahiş fiyat zamlarına değindi. Yetkisi olmadığı için özel okulların telkinlerini dikkate almadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Daha önce toplantılar yaptık ama fiyat politikasında yetkim yok” dedi.

Yayın Tarihi: 10/05/23 11:23
okuma süresi: 5 dak.
Nazım Çavuşoğlu: Daha önce toplantılar yaptık ama fiyat politikasında yetkim yok

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

Bakan Çavuşoğlu özel okullara yapılan zamlara işaret ederek, kendisinin hem eğitim bakanı olarak hem de şahıs olarak fahiş zamlardan rahatsız olduğunu ifade etti.

“Toplumu yanıltmamak gerekir, ben defalara özel okul yatırımcılarını çağırdım toplantıya… onlar giderlerinin bu şekilde olduğunu savunuyorlar” diyen Çavuşoğlu, devletin fırsat eşitliliği, eğitim hakkı verme zorunluluğunun olduğunu ama bunu kendi okullarında yapması gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Özel okula çocuğunu verenler nedenlerin, tam gün eğitim, az öğrenci, grev olmaması gibi sebepler olduğunu söylüyor” ifadelerini kullanarak, velilerin ‘fiyat politikasını aşağı çekelim’ yönünde bir istekleri olduğunu kaydetti.

“Bunların yanında birde bize akıl verenler var” şeklinde konuşan Çavuşoğlu, CTP Genel Başkanı Erhürman’ın hukuken süreci anlattığı esnada başbakanlık döneminde ‘kişisel ilişkileri ile ricalarda bulunduğunu’ söylediğini ifade etti.

Aslında ücretleri belirlemenin kendi ellerinde olmadığının önlerine çıktığını dile getiren Çavuşoğlu, “Özel okula ihtiyacı ortadan kaldırdıkça piyasayı rahatlatabiliriz…” dedi.

“DAHA ÖNCE TOPLANTILAR YAPTIK AMA FİYAT POLİTİKASINDA YETKİM YOK”

“Bu ülkede yapamayacağımız şeyleri söyleye söyleye geldiğimiz nokta belli, bırakın ben doğruları söyleyeyim” diyen Çavuşoğlu, daha önce toplantılar yaptıklarını ama fiyat politikasında yetkileri olmadığının altını çizdi.

“YETKİM OLMADIĞI İÇİN ÖZEL OKULLAR TELKİNLERİMİ DİKKATE ALMIYOR”

Yetkileri olmadığını bu yüzden de özel okulların telkinlerini dikkate almadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Doğru formül halkın özel okullara gitmesini ortadan kaldırmaktır” dedi.

Adıyaman depreminden dolayı gündeme getiremediklerini ama özel eğitimde tam gün eğitime geçtiklerini de kaydeden Çavuşoğlu, “Ben bugüne kadar tam gün eğitimi çok sağlıklı bir şekilde konuştum, tam gün eğitim demek haftada 15 saat ders artışı demektir… Bizim haftada 35 saat olan bir eğitim sistemimiz var ve burada öğretmen ihtiyacı, müfredatın genişletilmesi gibi büyük sorunlar olacak” ifadelerini kullandı.

“BU YIL TAM GÜN EĞİTİME 2 GÜN İLE BAŞLAYACAĞIZ”

Neredeyse 1000 civarında öğretmenin tam gün eğitime geçilmesi ile birlikte gerekli olacağının altını çizen Çavuşoğlu, tam gün öğretime bu yıl 2 gün ile başlayacaklarını söyledi.

2 gün ile başlayacak olmalarının sebebini de açıklayan Bakan Çavuşoğlu, “Bu düzeni kuracak öğretmen lazım, kafeteryaların düzeltilmesi lazım… 3 yılın içerisinde haftanın 5 gününü de tam gün eğitim sistemine tamamlayacağız” dedi.

“FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATACAĞIZ”

Çavuşoğlu, “Ben doğruları söylüyorum, fırsat eşitliği yaratacağız…” şeklinde konuşarak bütün müfredat çalışmalarının yapılmakta olduğuna ve gelecek yıl der saatinin 41 saate çıkacağına işaret etti.

“SİSTEMİ ÖZEL OKULLARA MUHTAÇ ETMEKTEN YAVAŞ YAVAŞ KURTARACAĞIZ”

Çavuşoğlu, yavaş yavaş sistemi özel okullara muhtaç etmekten kurtaracaklarını dile getirdi.

Öğretmenler yasası konusuna da değinen Çavuşoğlu, bu konuda toplumu yanıltma yönünde büyük bir başarı sergilendiğini ifade ederek, “Biz öğretmen ihtiyacımızı azaltmak niyetindeydik ama gördük ki 25 derse girmesi gereken öğretmen 20 derse giriyor. Bu yasa ile öğretmenler ders saatlerini dolduracaklar” dedi.

“SENDİKALARIN BENİ VE ÖĞRETMENLERİMİ GÜÇLENDİRECEĞİ FİKİRLERE AÇIĞIM”

Öğretmenler yasasını salı günü büyük ihtimalle görüşmeye başlayacaklarının altını çizen Çavuşoğlu, “Sendikaların katkı yapabileceği, beni güçlendireceği, öğretmenimi güçlendireceği fikirlerine açığım” şeklinde konuştu.

“AÖA BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZDİR”

Atatürk öğretmen akademisi ile ilgili yaptıkları düzenlemeler konusunda geri adım atmaya niyetleri olmadığını da ifade eden Çavuşoğlu, “Bizi akademiyi kapatmakla ilgili suçluyorlar ama biz her yıl 80 öğrenci alıyoruz, akademi bizim göz bebeğimizdir ve yaşatılması gerekir” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.