İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

KKTC’de faaliyet gösteren özel bakımevi çalışanlarına yönelik uygulamalı eğitimler tamamlandı

KKTC’de faaliyet gösteren özel bakımevi çalışanlarına yönelik uygulamalı eğitimler tamamlandı

Yaşlı Hakları Hareketi Projesi, KKTC’de faaliyet göstermekte olan tüm özel bakımevlerinde çalışan bakıcılara yönelik uygulamalı eğitimler tamamlandı.

Yayın Tarihi: 19/07/23 19:35
Güncelleme Tarihi: 19/07/23 20:28
okuma süresi: 3 dak.
KKTC’de faaliyet gösteren özel bakımevi çalışanlarına yönelik uygulamalı eğitimler tamamlandı

Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VII Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği tarafından uygulanan, Yaşlı Hakları Hareketi Projesi, Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet göstermekte olan tüm özel bakımevlerinde çalışan bakıcılara yönelik Uygulamalı Yaşlı Bakımı Eğitimleri düzenledi.

Eğitimler Haziran ayı boyunca sürdü ve faaliyet gösteren toplam 4 özel bakım evinde çalışan 28 bakıcı ve 4 bakımevi sahibi eğitimlere katılım gösterdi.

Eğitimlerde, acil durumlar ve acil durum müdahaleleri, temel yaşam desteği, girişimler ve yara bakımına dayalı konuları, eğitimciler Doç. Dr. Gülten Sucu Dağ, Öğr. Görevlisi Serpil Çağlıyan Payas, Dr. Gülcan Dürüst Sakallı, Uzm. Hemşire Aziz Aşık modeller üzerinde çalışarak uygulamalı olarak anlattılar.

Uzm. Hemşire Laden Serinsu, hareket kısıtlılığı ve yutma güçlüğü bulunan bireylere yönelik bakım girişimleri ve yara bakımına yönelik uygulamalı olarak bilgiler aktardı.

Dr. Ayşe Aydındoğmuş ise, bakımevlerinde yaşayan bireylerle iletişim, fiziksel, sözel ve kimyasal tespit, bakım takip formları ve yaşlılarda çeşitli aktivitelere yönelik eğitim verdi.

Eğitimlere katılan tüm bakıcılar, modeller üzerinde öğrendiklerini uygulama fırsatı edindi.

Proje Koordinatörü Dr. Aydındoğmuş, bu tür eğitimlerin devamının çok önemli ve hayati olduğuna, özel veya kamu ayırt etmeksizin yaşlı bakımına dair eğitimlerin yasal bir zorunluluk haline gelmesi ve yılın belirli aylarında tekrar edilmesi gerektiğini aktardı.

Dr. Aydındoğmuş ayrıca yüksek performans gösteren tüm eğitimcilere, eğitime katılım gösteren bakıcılara ve bakımevi sahiplerine, projeyi finanse eden Avrupa Birliği’ne, hayata geçiren Prof. Dr. Hatice Jenkins’e ve eğitimler süresince destek sağlayan Şirin Canan Damdelen Özkaynak’a teşekkür etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.