İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Yasal boşluklar ve denetimsizlik suistimali getirdi; Sağlıkta büyük vurgun!

Yasal boşluklar ve denetimsizlik suistimali getirdi; Sağlıkta büyük vurgun!

Bazı serbest çalışan hekimlerin şişirerek yazdığı ‘sigorta reçetesi’ ile bazı eczacılar ve ecza depolarıyla yaptığı vurgun büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. Yaşananlar ise KKTC’nin suistimale açık ve denetimsiz sağlık sistemindeki çarpıklığı bir kez daha ortaya çıkardı.

Yayın Tarihi: 13/09/23 12:00
okuma süresi: 4 dak.
Yasal boşluklar ve denetimsizlik suistimali getirdi; Sağlıkta büyük vurgun!

KKTC’de devlet doktorlarının sigorta reçetesi yazmasının önündeki yasal engellerden, ilaç takip siteminin bir türlü hayata geçirilememesi ve sitemin bu halini denetlemekle yükümlü İlaç Eczacılık Dairesi ile Sosyal Sigortalar Dairesi’nin yeterli ve etkili denetim yapmaması kaosu derinleştiren bir nokta oldu.

Kamu hekimlerinin sigorta reçetesi yazma noktasında yasal engeli olmasından dolayı sigorta reçeteleri serbest hekimler tarafından yazılmakta.

Hastalar serbest hekimlerin kliniklerine giderek vizite parası ödüyor ve yüzlerce liralık ilaçları sigortalı oldukları için eczanelerden yüzde seksen indirimle alıyor.

Fakat vizite parası dahil olmayan sigortalı hasta ne yapacak sorusuna ise cevap bulunamazken, işte sağlıkta sistemsizliğin suistimali de burada başlıyor.

HEKİM ŞİFRE VERİR, ECZACI ‘ÇATIR ÇATIR’ REÇETE YAZAR

Uzun yıllardır kronikleşen bir sorun haline dönüşen sağlıktaki sistemsizlik bazı doktor ve eczacıların suistimali ile de içinden çıkılamaz bir hal aldı.

Bazı doktorların şifrelerini bazı eczanelere verdiği ve boş reçete vererek ‘sigorta ilacı’ yazdığı tespit edildi.

İlk başlarda vatandaşın mağduriyetini çözmek için ‘iyi niyet’ ile başlayan yasa dışı uygulama kötü niyetli ellerde ilaç vurgununa dönüştü.

Kıbrıs Postası’nın konuştuğu sağlık çevreleri ise bu durumun yasa dışı bir şekilde yıllardır yapıldığını, gelen giden bakana durumun özellikle Eczacılar Birliği tarafından aktarıldığını ve ilaç kayıt sistemine geçilmesi gerektiği konusunda baskı yapıldığı öğrenildi.

Geldiğimiz noktada ise KKTC’de ilaç kayıt sistemi olmadığı gibi bu mekanizmayı denetlemekle görevli İlaç Eczacılık Dairesi ve Sosyal Sigortalar Dairesi görevini yerine getirmemiştir.

VATANDAŞ HER YERDE MAĞDUR

Herkesin bilgili fakat 60 milyon TL olarak telaffuz edildiğinde vurgunun büyüklüğü daha da ortaya çıkan olay sonrasında vatandaş ise "Bizi koruyan kollayan eczacılar vardı. Devlet bize bakmadı. Biz nasıl özel hastaneye gidecektik? Nasıl yüzlerce liralık ilacın parasını ödeyecektik? Yıllarca bu ülkede çalışıp vergi verdik, bize eczacı ve doktorlar sahip çıkıyor" diyerek durumun sorumlusunun çarpık sistemin yaratıcı olan gelmiş geçmiş hükümetler olduğunu ortaya çıkardı. Özellikle yatağa bağlı veya hareket engeli olan yaşlı veya engelli bireylerin sağlık hizmetinden kaliteli şekilde yararlanmadığı ortada iken üstüne ilaca ulaşma noktasında da sıkıntı yaşanması vatandaşı mağdur etti.

KAMU HEKİMLERİ ‘SİGORTA REÇETESİ’ YAZABİLMELİ…

Diğer taraftan kamu hekimlerinin sigortalardan yararlanacak şekilde bir reçeteyi yazamaması bu suistimali ortaya çıkaran en önemli sebeplerden görülmekte.

Akıl almaz şekilde kamuya kayıtlı doktorların yine kamu denetiminde olması gereken Sosyal Sigorta kapsamındaki reçeteleri yazması önündeki engel yeniden tartışmaya açıldı.

Devlet hastanelerine her bir vatandaşın kolayca ulaşımı olması ve yazılacak reçetelerin, dolayısıyla sosyal sigortalardan çıkacak paranın miktarının daha fazla olma durumunun yaşanacak olması suistimali de peşinden getirdi.

İDDİA BÜYÜK

Olayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gündemine gelmesi ile birlikte konu derinleşti. Herkesin bildiği ama kimsenin harekete geçmediği olayda polisin perşembe günü yaşanan 60 milyon TL’lik vurgunda adı geçen bazı eczacı ve doktorlara soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Hatta bazı eczacı ve doktorların mal varlıkların el konulduğu öğrenilen olayda, Sağlık Bakanlığı’nın nasıl bir tavır izleyeceği ise merak konusu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.