İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Erhan Arıklı: Limanların özelleştirilmesi konusunda ön rapor hazırlandı, yol haritası belirlenecek

Erhan Arıklı: Limanların özelleştirilmesi konusunda ön rapor hazırlandı, yol haritası belirlenecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, limanların özelleştirilmesine ilişkin formüllerin istişareyle bulunacağını dile getirerek, “Limanların özelleştirilmesi konusunda ön rapor hazırlandı, yol haritası belirlenecek” dedi.

Yayın Tarihi: 07/11/23 17:29
okuma süresi: 3 dak.
Erhan Arıklı: Limanların özelleştirilmesi konusunda ön rapor hazırlandı, yol haritası belirlenecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Tolga Atakan’ın bakanlığı döneminde Liman İşçileri Sendikası Şirketi’ne iki yıllık ek süre verilmek istendiğini ve kendisinin buna tepki gösterek, karşı çıktığını belirtti.

Anayasa'ya aykırı olmasına rağmen şirketin faaliyete devam ettiğini belirten Arıklı, 2022’de göreve geldiğinde, uzatmayı reddettiğini ve tasfiye kararı çıkardığını söyledi. Arıklı, tasfiye memurunun sadece çekleri imzaladığını, şirketin de göreve devam ettiğini kaydederek, sorunun kangrenleştiğini vurguladı.

Arıklı, bu gelişmeler ışığında, Başbakanın bir yıl uzatma kararı alınması ve bir yılın sonunda şirketin makineleri bedelsiz bırakarak gitmesi yönünde inisiyatif aldığını ve kararın Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini belirtti.

Bu karar üzerine daha önceden emekli olan kişilerin bu makineler üzerinde hak iddia ettiğini dile getiren Arıklı,  bu kişilerin mahkemeye gidip, haklarını arayabileceklerini söyledi.

Konunun içini kararttığını ve yaraladığını kaydeden Arıklı, yüzbinlerce liralık paranın limanlarda hizmetlerin sürdürülmesi için harcanması gerekirken kişiler tarafından kullanıldığını ve yasal tüm yollar denenmesine rağmen bir şey yapılamadığını belirtti.

Arıklı, limanların özelleştirilmesi konusunda ön rapor hazırlandığını ve yol haritasının belirleneceğini ifade etti.

Limanların özelleştirilmesine ilişkin formüllerin istişareyle bulunacağını dile getiren Arıklı, Kalecik’te bir liman yapılması ve Gazimağusa Limanı'nın yolcu ve turizme ayrılması düşüncesinde olduklarını söyledi.

Danışmanlık firmasıyla anlaşma yapılacağını dile getiren Arıklı, Türkiye Özellştirme İdaresi’nden de yardım istediklerini kaydetti.

Türkiye Özelleştirme İdaresi’nden teknik heyetin sunum yaptığını belirten Arıklı, Maliye Bakanlığının da danışma firması için ihaleye çıkacağını belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.