İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Aksa ile yeni sözleşme KIB-TEK’e pahalıya patladı!

Aksa ile yeni sözleşme KIB-TEK’e pahalıya patladı!

KIB-TEK ile Aksa arasında Temmuz ayında imzalanan yeni sözleşmenin ardından artan maliyet faturalara yansıdı… Aksa’nın hizmet bedeli olarak eski sözleşme kapsamında KIB-TEK’e kestiği son fatura ile Dolar kurlu yeni sözleşme sonrası kesilen ilk fatura arasında yaklaşık 40 milyon TL’lik fark oluştu.

Yayın Tarihi: 27/12/23 17:00
okuma süresi: 3 dak.
Aksa ile yeni sözleşme KIB-TEK’e pahalıya patladı!

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ile AKSA arasında 19 Temmuz 2023 tarihinde imzalanan ve 15 yıllık alım garantisini öngören sözleşme sonrası maliyetler adeta fırladı…

“Kalecik II” olarak nitelendirilen eski sözleşme ile “Kalecik III” olarak nitelendirilen yeni sözleşme kapsamında Dolar kuru üzerinden hizmet bedeli olarak kesilen faturalar arasındaki fark KIB-TEK’in uğradığı zararı gözler önüne serdi.

YENİ SÖZLEŞME PAHALIYA PATLADI!

AKSA, eski sözleşme gereği 7 Ağustos 2023 tarihinde KIB-TEK’e 296 milyon 944 bin 309 TL 27 kuruşluk bir fatura gönderirken, yeni sözleşmenin yürürlüğe girmesinin ardından 7 Eylül 2023 tarihinde ise 12 milyon 544 bin 165 Dolar 36 cent tutarında bir fatura kesildi.

(AKSA'nın eski sözleşme gereği KIB-TEK'e kestiği son fatura)

KIB-TEK, yeni sözleşmeye geçer geçmez verilen hizmette bir değişim olmamasına rağmen dönemin döviz kurları dikkate alındığında AKSA’ya bir önceki aya kıyasla 39 milyon 615 bin 648 TL daha fazla para ödedi.

(AKSA'nın yeni sözleşme gereği KIB-TEK'e kestiği ilk fatura)

Söz konusu faturalara ilişkin ödeme yapılacağında ise faturanın kesildiği tarih yerine ödemenin yapıldığı tarihteki döviz kurları dikkate alınıyor. Yani döviz yükseldikçe KIB-TEK’in AKSA’ya ödediği miktar da artıyor.

AKSA’YA ÖDENEN FATURALARIN BEDELİ VATANDAŞA YANSIDI

KIB-TEK yeni sözleşmenin ardından AKSA’ya ödenen miktarın artmasıyla birlikte elektrik tarifelerine zam yapmaya başladı. Bütün elektrik tarifeleri Ekim ve Kasım aylarında yaklaşık yüzde 22 oranında zamlandı.

AKSA’ya sadece bir ayda yaklaşık 40 milyon TL daha fazla ödeme yapılmasına neden olan yeni sözleşmenin bedeli vatandaştan çıkartılmaya çalışılırken, yeni elektrik zamlarının da ‘kaçınılmaz’ olduğu düşünülüyor.

TUĞCU: TOPLUM YENİ AKSA SÖZLEŞMESİNİN BEDELİNİ DOLAR ÜZERİNDEN ÖDÜYOR

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabah Postası’ isimli programda konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Ahmet Tuğcu, toplumun yeni Aksa sözleşmesinin bedelini dolar üzerinden ödediğini belirtti.

El-Sen Başkanı Ahmet Tuğcu, faturaların ödenecek günkü kurdan TL’ye çevrilip ödendiğine vurgu yaparak, “Kıb-Tek kar amacı gütmeden maliyetleri topluma yansıtıyor. Yasa gereği bu zorunludur. Fakat Aksa için bu geçerli değil” dedi.

“Kalecik III” isimli sözleşmeyi KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun da hükümetin de okuduğuna inanmadığını belirten Tuğcu, “Eğer okusalardı bunu imzalamazlardı” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.