EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 5 dak.

Ekonomik Paket açıklandı… İlk 6 ay ödemesiz kredi... Faiz oranı ise yüzde 13

Ekonomik Paket açıklandı… İlk 6 ay ödemesiz kredi... Faiz oranı ise yüzde 13

Başbakan Ünal Üstel Cumhuriyet Meclisi Mavi Salonu’nda ekonomi paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Üstel, pakette, hayvan üreticileri ve güneş enerji paneli kurulacak girişimcilere de kaynak ayrıldığını belirtti. Sosyal yardım alan ve engelli vatandaşlara hibe verileceğinin altı çizen Üstel, turizm ve sanayi sektöründe elektrik indiriminin sağlanacağı da ifade etti.

Yayın Tarihi: 30/06/22 12:07
Güncelleme Tarihi: 30/06/22 13:11
okuma süresi: 5 dak.
Ekonomik Paket açıklandı… İlk 6 ay ödemesiz kredi... Faiz oranı ise yüzde 13
A- A A+

Başbakan Ünal Üstel Cumhuriyet Meclisi Mavi Salonu’nda ekonomik paket ile ilgili açıklamalarda bulunarak, açıklanan pakette hayvan üreticileri ve güneş enerji paneli kurulacak girişimcilere de kaynak ayrıldığından bahsetti. Sosyal yardım alan ve engelli vatandaşlara hibe verileceğinin altı çizen Üstel Turizm ve sanayi sektöründe elektrik indiriminin sağlanacağını da ifade etti.

“KOALİSYON HÜKÜMETİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK”

“Hükümetin güvenoyu alması sonrası bugün 41'inci günü...” diyerek, 1 Temmuz’da Anayasa gereği Meclisin tatile girdiğini belirten Üstel, “Koalisyon hükümeti çalışmalarına devam edecek” diye konuştu.

“OLAĞANÜSTÜ ÇAĞRILARLA MECLİS TOPLANACAK VE YASALARI GEÇİRECEĞİZ”

Komitelerde biriken yasa tasarıları olabilirse meclis olağanüstü kurulunun toplanabileceğine değinen Üstel, “Kısa sürede yaptığımız dört Meclis toplantısında on yasayı Meclisten geçirdik” açıklamasında bulunarak, bu yasaların yanında da halkın beklentisi ve ihtiyacı olan birçok yasayı komitelere aktardıklarından bahsetti. Üstel, “Olağanüstü çağrılarla meclis toplanacak ve yasaları geçireceğiz” dedi.

“BU YAZ BAKAN VE MİLLETVEKİLİ ARKADAŞLARIMIZA TATİL YOK”

“Bu yaz bakan ve milletvekili arkadaşlarımıza tatil yok” diye konuşan Üstel, hep birlikte çalışacakları konusuna vurgu yaptı.

Üstel, günlerdir Başbakanlık önünde devam eden grev ile ilgili olarak ise “Maliye bakanının girişimiyle ve çalışmalarla mağdur insanların maaşlarının hepsi bugün ödeniyor” açıklamasını yaptı.

Üstel, ülkeye gelen jeneratörlerinse yaklaşık 10 gün içinde devreye gireceğinden bahsetti.

"HALKIMIZIN KISMEN RAHATLAMASI İÇİN KÜÇÜK EKONOMİK PAKET HAZIRLADIK” 

“Halkımızın kısmen rahatlaması için küçük ekonomik paket hazırladık” ifadelerini kullanan Üstel, büyük bir rahatlama getirmeyecek bile olsa insanların daha derin bir nefes almış olacağına değindi.

100 milyon TL işletme kredisi konusuna vurgu yapan Üstel, “Vergi yükümlüsü gerçek ve tüzel kişilerin yararlanabileceği her işletme azami 150 bin TL kredi kullanabilecek” açıklamasında bulundu.

"KGF TARAFINDAN %80 GARANTİ, İLK 6 AY ÖDEMESİZ KREDİ..."

Üstel, KGF tarafından yüzde 80 garanti sağlanacağından, ilk 6 ay ödemesiz şekilde yapılacağından ve kredilerin faiz oranının %13 olarak belirlendiğinden bahsetti.

Kredilerde faiz dışında komisyon ve benzeri masraf ve pul verigisi alınmayacağının özellikle altını çizen Üstel, “Azami 150 bin TL'ye kadar kredi kullanılabilecek, KGF tarafından yüzde 80 garanti sağlanacak, yine ilk 6 ay ödemesiz 42 ay olarak düzenlendi” dedi.

Üstel, Hayvancılık ve tarımla uğraşan kişilere hazırlanan paketin 20 Milyon TL olduğunu dile getirdi.

“KREDİ KAPSAMINDA HER İŞLETME AZAMİ 200 BİN TL'YE KADAR KREDİ KULLANABİLECEK”

“Kredi kapsamında her işletme azami 200 bin TL'ye kadar kredi kullanabilecek” ifadelerini kullanan Üstel, “KGF tarafından %80 garanti, yine ilk 6 ay ödemesiz, faiz oranı yine %13 pul vergisi yine alınmayacak” dedi.

KKTC'de faaliyet gösteren ihracatçılara yönelik 60 milyon TL'lik krediden bahseden Üstel, “İhracatçıların yüzde 21 faiz oranıyla paketi kullanması mümkün kılındı” diye konuştu.

Üstel, “Ülkemizde Türkiye Halk Bank tarafından kullandırılan ve ihtiyacı olan tüm işletmecilerin kullanabileceği kredi...” açıklamasını yaparak, “Esnafa %9,5 atmış aya vade azami 275 bin TL...” dedi.

Kadın girişimci kredisinin %16 olduğunu söyleyen Üstel, “Faiz oranıyla 36 aya vadeli azami 150 bin TL, genç girişimci kredisi %16, faizi 36 aya kadar vadeli azamisi 350 bin TL” açıklamasını yaptı

Üstel, mevcut küçük işletmelerinde bu kredilere başvurabileceğine vurgu yaptı...

“Ülkemizde sosyal yardım alanlara 2 bin TL engelli vatandaşlara ise bin TL bayramlık katkı verilecek” diye konuşan Üstel, “Sosyal yardım maaşı alanlara yılda bir kez hayat pahalılığı 6 ayda bir olarak düzenlendi, temmuz ayı sonunda maaşlarına yansıtılacak” dedi.

“25 MEGAVATLIK GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ KURULMASINA İZİN VERİLECEK” 

Üstel, Otelciler Birliği’ne üye olan otellere, “25 megavatlık güneş enerjisi paneli kurulmasına izin verilecek” ifadelerini kullandı.

Vakıflar idaresine ait taşınmazların tüm kiralarının bundan sonra TL üzerinde yapılacağını söyleyen Üstel, gerçekleşecek enflasyona göre artış yapılacağına dikkatleri çekti.

“30 Haziran 2022'ye ait gerçekeleşecek hayat pahalılığı Temmuz maaşlarına yansıtılacak ve Temmuz sonu ödenecek” diye konuşan Üstel, prim desteği için ise Ağustos 2022 den sonrasının yeniden değerlendirileceği konusuna vurgu yaptı.

İşte Detaylar: 

Ekli dosyayı görüntüle

EKONOMİK DESTEK PAKETİ
#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör