ADLİ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

Ülkeye ciddi miktarda paralarla giriş yapan zanlılara ek tutukluluk

Ülkeye ciddi miktarda paralarla giriş yapan zanlılara ek tutukluluk

Ülkeye tasarrufundaki ciddi miktardaki paralar ile giriş yapmak isterken tespit edilerek tutuklanan zanlı Selim Tayşi’nin aynı ismi taşıyan oğlu Selim Tayşi soruşturma kapsamında 4 gün daha tutuklu kalacak.

Yayın Tarihi: 16/08/22 07:26
Güncelleme Tarihi: 16/08/22 08:19
okuma süresi: 3 dak.
Ülkeye ciddi miktarda paralarla giriş yapan zanlılara ek tutukluluk
A- A A+

Ülkeye tasarrufundaki ciddi miktardaki paralar ile giriş yapmak isterken tespit edilerek tutuklanan zanlı Selim Tayşi’nin aynı ismi taşıyan oğlu Selim Tayşi dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı. 

Mahkemede yeminli şahadet veren polis çavuşu Yahya Suiçmez olguları aktardı. Polis, zanlının “Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket” suçuna methaldar olduğunu belirtti.  

Polis, 6 Ağustos 2022 tarihinde, saat 21.31'de Ercan Havalimanı’ndan KKTC' ye giriş yapan Selim Tayşi'nin (60) yolcu beraberinde bulundurduğu 800 bin Euro parayı Ercan Gümrük Şubesine 'yatırım amaçlı’ getirdiğini beyan etmesine müteakip, konu şahsın beyanları şüpheli görülerek yapılan tahkikatta 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılmış 500 bin Euro’luk ‘iş kurmak amaçlı’ ve 1 Temmuz 2022 tarihinde ise 600 bin Euro’luk ‘yatırım yapmayı düşünüyorum’ açıklamalı iki beyanının daha olduğunun tespit edildiğini anlattı.

Polis, 9 Ocak 2022-14 Temmuz 2022 tarihleri arasında Lefkoşa'da Ercan Havalimanı'ndan KKTC'ye yolcu olarak giriş yapan Selim Tayşi’nin (28) "Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket ve 4/2008 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı hareket suçlarından halen tutuklu bulunan" babası Selim Tayşi’nin (60) istemi üzerine ve talimatı doğrultusunda 10 bin Euro üzerinde olan parayı Gümrük Yetkililerine bildirmesi gerekirken her seferinde beraberinde bulundurduğu 150 bin Euro'yu 10 kez Ercan Havalimanı'nda gümrük yetkililerine beyan etmeyerek KKTC'ne toplamda 1 buçuk milyon Euro getirmek suretiyle “Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket” ettiğini belirtti. 

Polis, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinde suçunu itiraf ettiğini ve iki seferde getirdiği toplam 1 milyon 500 bin Euro’yu zanlı Ökkeş Taş’a teslim ettiğini mahkemeye aktardı. Taş’ın da mahkeme emri gereği tutuklanmış olup tahkikatın devam ettiğini söyledi.

Polis, baba-oğul iki zanlının birçok kez giriş çıkış yaptığını ve Türkiye’den çıkışlarında toplam 12 bin Euro’yu beyanlarının bulunduğunu mahkemeye aktardı.

Polis, tahkikatın devam ettiği belirterek, aranan kişiler olduğunu, alınması gereken ifadeler olduğunu söyleyerek, baba-oğul zanlının 4 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için iki zanlının 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör