ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Sahte diploma zanlısı Muhittin Özsağlam sınavlara girmeden diploma aldı!

Sahte diploma zanlısı Muhittin Özsağlam sınavlara girmeden diploma aldı!

KSTÜ'de yürütülen sahte diploma olayıyla ilgili dün tutuklanan ve geçmiş dönemlerde bakanlık özel kalem müdürü olarak görev yapan Muhittin Özsağlam mahkemeye çıkarıldı. Zanlının, sınavlara girmeden sahte diploma aldığı, okula kaydının 2022 yılı içerisinde yapıldığı ve aynı gün içinde mezun olarak gösterildiği tespit edildi.

Yayın Tarihi: 28/02/24 15:10
Güncelleme Tarihi: 28/02/24 15:29
okuma süresi: 4 dak.
Sahte diploma zanlısı Muhittin Özsağlam sınavlara girmeden diploma aldı!

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından Güzelyurt'ta faaliyet gösteren Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTÜ) yürütülen sahte diploma soruşturması kapsamında dün öğleden sonra tutuklanan ve geçmiş dönemlerde bakanlık özel kalem müdürü olarak görev yapan Muhittin Özsağlam, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

“Sahte belge düzenleme”, “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla para temini" suçlarından tutuklanan zanlı Muhittin Özsağlam iki gün tutuklu kalmasına emir verildi.

BİRKAÇ DAKİKA İÇERİSİNDE 61 DERS NOTU GİRİLDİ, AYNI GÜN 4 YILLIK DİPLOMA HAZIRLANDI

Mali polis Ali Erdelhun mahkemede olguları aktardı. Polis, zanlının 13 Eylül 2022 tarihinde, üniversitenin Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji bölümüne kayıt olduğunu, birkaç dakika içerisinde 61 ders notu girilerek, zanlıya sahte ders notu verilerek, aynı gün 4 yıllık diploma hazırlandığını belirtti. Polis, zanlının diplomayı Milli Eğitim Bakanlığı’nda onaylattıktan sonra 18 Ekim 2020 tarihinde KKTC Başbakanlık Personel Dairesi’nde tedavüle sürdüğünü, 4 barem artışı alabileceğine dair uygunluk yazısı verildiğini açıkladı.

BAREM İÇİ ARTIŞ HESAPLAMASI HENÜZ TAMAMLANMADI

Polis, zanlının Devlt Hazine ve Muhasebe Dairesi’nden bahse konu sahte diplomaya istinaden almış olduğu barem içi artış hesaplamasının henüz tamamlanmadığını açıkladı. Polis, 27 Şubatta tutuklanan zanlıdan izahat istendiğinde Açık Öğretim Üniversitesi’nde daha önceden iktisat fakültesi ve kamu yönetimi bölümünden ön lisans mezunu olduğunu ve burada aldığı derslerin de üniversiteye saydırarak muaf olup geriye kalan yüzde 10’luk derslerin sınavlarına girmediğini, sadece Serdal Gündüz’ün kendisine verdiği ödevleri yaptığını ve başarılı olup mezun olduğunu söylediğini aktardı.

Polis, zanlının diploması ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aslı gibidir onaylı fotokopisi ve transkriptinin emare olarak alındığını belirtti.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NDA ŞU ANDA MEMUR STATÜSÜNDE GÖREV ALIYOR

Polis, zanlı Hasan Boşnak’ın sorusu üzerine zanlının 19 Eylül 2022 tarihinde, üniversiteye 61 ders kaydı girildiğini, aynı dakika içerisinde 61 dersten geçer not aldığına dair kayıt düşüldüğünü açıkladı. Polis, Boşnak’ın bir başka sorusu üzerine ise zanlının Faiz Sucuoğlu’nun başbakan olduğu dönemde özel kalem müdürü olduğunu, daha sonra Çalışma Bakanlığı’na görevlendirildiğini ve şu anda memur statüsünde olduğunu açıkladı.

KAMU YÖNETİMİNDEN ALDIĞI DERSLERİ SAYDIRDI ANCAK ÜNİVERSİTEDE BU DERSLERLE İLGİLİ KAYIT BULUNMADI

Polis, zanlının 2 yıllık kamu yönetiminden aldığı dersleri saydırdığını ancak üniversitede bu derslerle ilgili kayıt bulamadıklarını söyledi. Polis, zanlının 2 yıllık açık öğretime ait derslerini gösteren transkripti kendilerine verdiğini, bunun incelemesinin sürdüğünü belirtti.

Polis, zanlının avukatının sorusu üzerine ise Özsağlam’ın uyku apnesi sorunu olduğunu, cihaz yardımıyla uyuduğunu, tutuklu kalacağı sürede bu imkanı sağlayacaklarını belirtti.

2 GÜN TUTUKLU KALACAK

Polis, alınması gereken ifadeler olduğunu, zanlının sahte diplomayı tedavüle sürerek ne kadar barem içi artış alıp ne kadar bir suç geliri elde ettiğinin araştırdığını belirterek, 2 gün süre istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 2 gün tutuklu kalmasına ve doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.