SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

Ünal Üstel: “200 bin doz aşı daha geldiğinde istediğimiz noktaya geleceğiz”

Ünal Üstel: “200 bin doz aşı daha geldiğinde istediğimiz noktaya geleceğiz”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, ev karantinası sisteminin yavaş yavaş genişletileceğine dikkat çekerek, 200 bin doz aşının daha gelmesiyle birlikte istenilen noktaya gelineceğini belirtti.

Yayın Tarihi: 20/04/21 12:05
okuma süresi: 5 dak.
Ünal Üstel: “200 bin doz aşı daha geldiğinde istediğimiz noktaya geleceğiz”

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa katıldı.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen 40 bin doz aşıya işaret eden Üstel, kısa süre içerisinde 50 yaş ve üzeri kişilerin de aşılanacağına dikkat çekti.

AŞI MERKEZLERİ ÇOĞALACAK

Aşı merkezlerinin de bugünden itibaren çoğalacağını söyleyen Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Haziran ayında hedefledikleri oranda aşılamanın yapılmasıyla birlikte açılımların gerçekleşeceğini dile getirdi.

“HEP BİRLİKTE ÜLKEYİ BİR NOKTAYA GETİRECEĞİZ”

Kapalı devre turizm sistemine gelen kişilerin dışarı çıkmasının sağlanması gerektiğine de vurgu yapan Üstel, “Bunun arkasının gelmesiyle Haziran ayında bu süreci tamamlayacağız… Esnafımız, eğitimcimiz, turizmcimiz sıkıntı içerisinde… Bundan sonraki süreçte halkımızla, sektörle, muhalefet partileriyle, sendikalarla birlikte bu ülkeyi bir noktaya getireceğiz” dedi.

Ünal Üstel, ara seçim konusunda muhalefet partilerle bir anlaşma yapılması gerektiğine de dikkat çekerek, “Birlik ve beraberlik ile ilerleyeceğimiz bir zamandır. Şu anda ülkemizi ayağa kaldırma zamanıdır” şeklinde konuştu.

“PROTOKOLLER KAPSAMINDA AĞIR YAPTIRIMLAR VAR”

Ülkenin çok zor günlerden geçtiğine vurgu yapan Ünal Üstel, turizmin başlamaması halinde çarkların duracağını, kapalı devre turizm sisteminde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin koymuş olduğu kriterler çerçevesinde hareket edildiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Üstel açıklamasında şöyle devam etti:

“Hayatta risksiz hiçbir şey yoktur. Riski ortadan kaldıracak kararlar alırsanız sorun olmaz... Otellerle yapılan protokoller var kapsamında ağır yaptırımlar var…”

“EV KARANTİNASINI YAVAŞ YAVAŞ GENİŞLETECEĞİZ”

Belirlenen kriterler çerçevesinde başlatılan ev karantinası sistemi hakkında da konuşan Üstel, şöyle devam etti:

“Ev karantinasını yavaş yavaş genişleteceğiz. İnsanını da aşılayacaksın ki çift aşılı gelen rahat dolaşabilsin… Yüzde 50-60 oranında tamamlamayı hedefliyoruz. 200 bin doz aşı daha geldiğinde istediğimiz noktaya geleceğiz.

“KAPANMA BİZİM GÜNDEMİMİZDE YOK”

Mayıs ayı içerisinde bir açılım yapacağız. Üst Komite ile görüşme içerisindeyiz. Her şey vaka artışına göre gidiyor. Halk ne kadar kurallara uyarsa o kadar açılıma hız verirler. Kapanma bizim gündemimiz de yok. İnsanımız kurallarla yaşamayı öğrenirse, kapanma yaşamayız. Bir yandan aşılanmaya hız veriyoruz. Bundan sonraki süreçte ise ülkemizin önü açılır ve rahat ederiz...

“TÜRKİYE HER ATTIĞI ADIMDA BAŞARILI OLUYOR…”

Türkiye her attığı adam da başarılı oluyor. Aşı denemesinde yaptığı çalışmalarda bir noktaya geldiler. Haziran sonrasında seri üretimi başlayacaktır. Hem Türkiye rahatlayacaktır hem de biz rahatlayacağızdır. KKTC burada da dünyanın ambargolarla karşı karşıya, bize bu aşıyı göndermiyorlar. Türkiye biz her istediğimiz de bize aşıyı da verir, gerekli finansmanı da sağlar. Ana vatanın aşısı da ortaya çıktığında, bizde büyük bir nefes alacağız.”

“UBP NE KURULTAYLAR ATLATTI…”

UBP’nin bu ilk kurultayı olmadığına vurgu yapan Üstel, şöyle konuştu:

“UBP ne kurultaylar atlattı… Birbirimizi üzmeden yol alabilirsek daha güzel günlere gideceğiz. Ekim’de kurultay var, bazı kesimlerin beklentisi var 'o olacak bu olacak' diye bir şey yok. UBP’nin ne ilk kurultayıdır ne de son…”

“ARA SEÇİM ŞART MI? 1 SENE SONRA GENEL SEÇİMLE BİRLİKTE YAPALIM…”

Herkesin sağduyulu hareket etmesi gerektiğini ifade eden Üstel, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) seçimden kaçmadığını belirtirken, “Bu ekonomi bu kadar daralırken, maliyenin girdileri küçülürken, insanlarımız bu kadar sıkıntı içerisindeyken, çarşıda insan yokken ülkeyi nasıl seçime götüreceksiniz… Ülkeye bir nefes aldırdıktan sonra konuşalım seçim tarihini… Ara seçim bana göre olmaz. Olursa ülkeye de zarar veririz. Ekonominin çarklarını çevirmeye çalışırken, illa şart mı ara seçim? Yoksa bunu bırakalım 1 sene sonra genel seçimle birlikte yapalım” ifadelerini kullandı.

“TIP-İŞ BİR PRTOKOLLE EYLEMLERİNE SON VERECEKLER”

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın (TIP-İŞ) grevde olmasına da işaret eden Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan (KHK) kadro açılmadığını ve bu yüzden doktorların sözleşmeli olarak çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekti.

Bu sorunların süratle halledildiğini vurgulayan Üstel, bütün sağlık çalışanlarının bağlı olduğu birimlerle temas halinde olduğunu, dün Sendika yetkilileriyle görüştüklerini ve bir protokol çerçevesinde eylemlerine son vereceklerini aktardı.  

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.