SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Yeşil reçeteli ilaçları satın almak için 'kurul şartı' getirildi

Yeşil reçeteli ilaçları satın almak için 'kurul şartı' getirildi

Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde hastalar, yeşil reçeteli ilaçlara ulaşmakta zorluk yaşıyor. Sistemdeki değişiklik nedeniyle hastaların önce doktor kontrolünden geçirilmeleri, sonrasında ise reçeteyi kurula onaylatmaları gerekiyor.

Yayın Tarihi: 22/06/22 09:55
okuma süresi: 4 dak.
Yeşil reçeteli ilaçları satın almak için 'kurul şartı' getirildi
Nurgül ECE
A- A A+

Çocuğuna yeşil reçeteli ilaç almak için her ay Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümüne gidip reçetesini onaylatan vatandaş, bu ay farklı bir uygulamayla karşılaştı.

Kıbrıs Postası’na konuşan vatandaş, “Her ay çocuğuma yeşil reçeteli ilaç satın alabilmek için gittiğim Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde reçetemi onaylatıp, sigortadan faydalanıp, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden Dikkat Eksikliği/Hiperaktive Bozukluğu (DEHB) yeşil reçeteli ilacı (Concerta) satın alabiliyordum. Bugün reçetemi onaylatmak için gittiğim hastanede, yetkililer tarafından verilen bilgiye göre, yeşil reçeteli ilaçların ülkede suiistimal edildiği gerekçesiyle, 'devlet hastanesi çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümünde görev alan iki doktorun yazdığı reçete, kurulda onaylandıktan sonra ilaçların İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden alabileceğim' bilgisi verildi” dedi.

“VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR”

Kıbrıs Postası’na konuşan vatandaş, Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yeni uygulamanın, kağıda yazılı olarak duvara asıldığını, herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını ve bu yüzden mağdur olduğunu ifade ederek, “Sağlık konusu hafife alınacak bir konu değil, alınan kararların önceden bilgilendirilmesi gerekiyor. Kurul sırası bekleyeceğim için, bugün almak istediğim ilaçlar, sigorta tarafından karşılanmayacak" dedi. Gerekli bilgilendirmelerin zamanında yapılması gerektiğini söyleyen vatandaş, “Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirildikten sonra verilen reçete ile kurul sonrasında ilaçlarımı satın alabileceğim, benim ekonomik durumum elverişli olmayabilir. Bugün almak istediğim ilaçlar, kurula girmediğim için sigorta tarafından karşılanmıyor. Kurul sırası için bir ay bekleyeceğim. Bugün bu ilacı almam gerekiyor ve 200 TL vereceğim” ifadelerini kullandı.

YEŞİL REÇETELİ İLAÇLARI SATIN ALMAK İÇİN KURUL ŞARTI GETİRİLDİ

Kıbrıs Postası’nın Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından edindiği bilgiye göre, yeşil reçeteli ilaçların satın alınabilmesi için, hastaların, Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümünde iki doktorun kontrolünden geçildikten sonra kurul şartı ile ilaçların satın alınabileceği bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri konuyla ilgili açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Hiperaktive için kullanılan yeşil reçeteli ilaç hakkında üretilen karar, ülkemizde çok fazla suiistimal edilmesi üzerine alınan bir karardır. Hastalar, ilaçlarını satın alabilmek için Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki doktorların kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Doktor tarafından verilen reçete, kurula girdikten sonra kişi ilaçlarını yine alabilecektir.” 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu sorunun en fazla bir ay boyunca yaşanabileceğini söylerken diğer taraftan çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümünde sadece iki doktorun olduğunu ve randevularda aksaklıkların yaşanabileceğini belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör