SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Dr. Umut Altunç: Yeni bir terim hayatımıza girdi; tripledemi!

Dr. Umut Altunç: Yeni bir terim hayatımıza girdi; tripledemi!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Umut Altunç, koronavirüsün artık baskın hastalık olmaması nedeniyle çoğalma ve yayılma fırsatı bulan diğer RSV ve İnfluenza virüslerinin 2022 yılı itibariyle koronavirüs ile birlikte küresel salgın etkenleri haline geldiğini bu virüslerin nezle, grip belirtileri ile başlayıp zatürreye kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 15/11/22 12:15
Güncelleme Tarihi: 15/11/22 15:20
okuma süresi: 4 dak.
Dr. Umut Altunç: Yeni bir terim hayatımıza girdi; tripledemi!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Umut Altunç, kış ayının gelmesi ile viral olan salgın hastalıkları ve tedavi şekillerini Kıbrıs Postası ile paylaştı.

“TRİPLEDEMİ HAYATIMIZA GİRDİ”

Altunç, Koronavirüs pandemisi ile birlikte hayatımıza giren maskelerin, izole yaşam ve kısıtlamaların geride kalmış gibi gözüktüğünden bahsederek, iki yıl boyunca aldığımız bu önlemlerin aslında bizleri sadece Koronavirüse karşı değil pek çok bulaşıcı Solunum yolu hastalığına karşı da koruduğunu kaydetti.

Baskın enfeksiyon Koronavirüsün, iki yıl boyunca diğer virüslere yaşam şansı vermediğini dile getiren Altunç, 2022 sonbaharında ise işler tersine döndüğünden bahsetti. Altunç, pandemi etkisini yitirdiğini ve daha önce hiç kullanmadığımız yeni bir terimin ‘tripledimi’nin hayatımıza girdiğini belirtti.

Altunç, “Tripledemiyi yaşadığımız bu dönemlerde, sayılan tüm bu nedenlerle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 6 ayın üzerindeki tüm çocuk ve erişkinlerin ortaya çıkabilecek ağır tabloları önlemek amacıyla mevsimsel grip aşılarını yaptırmalarını önermektedir!”  dedi.

“NEZLE GİBİ BAŞLIYOR BRONŞİT ZATÜRREYE DÖNEBİLİYOR”

Triplenin ‘üçlü’ anlamına geldiğini ve pandemi ile birleştirildiğinde ‘üçlü salgın’ şeklinde kullanıldığını dile getiren Altunç, “Koronavirüsün artık baskın hastalık olmaması nedeniyle çoğalma ve yayılma fırsatı bulan diğer RSV ve İnfluenza virüsleri 2022 yılı itibarı ile Koronavirüs ile birlikte küresel salgın etkenleri haline dönüştü!” dedi. 

Tüm dünyada bu üç virüsün aynı anda neden olduğu salgın hastalık döneminin pek çok tıp otoritesi tarafından ‘tripledemi’ olarak adlandırıldığına değinen Altunç, RSV virüsünün ilk belirtilerinin ise burun akıntısı, hapşırık, kuru öksürük ve hafif ateş olduğunu belirtti.

Altunç, hastalığın bu şekilde başladığını ve bağışıklık direnci düşük küçük bebekler, yaşlı bireyler veya kronik hastalığı olan kişilerde alt Solunum yollarına inip bronşit veya zatüree hastalığına neden olabildiğini söyledi. 

“SPESİFİK BİR ANTİ-VİRAL İLAÇ TEDAVİSİ YOKTUR”

RSV’nin sağlıklı kişilerde hemen her zaman hafif bir hastalık tablosu ile seyrettiğini ifade eden Altunç, bu nedenle burun akıntısı, öksürük ve ateş belirtilerine yönelik yardımcı ilaçların genellikle tedavi için yeterli olduğunu vurguladı. Altunç, “RSV Virüsüne yönelik spesifik bir anti-viral ilaç tedavisi yoktur!” dedi.

Altunç, RSV aşısının çok pahalı ve temin edilmesi de uygulanması da zor bir aşı olması nedeniyle sadece risk grubundaki çocuklara özellikle prematüre bebeklerde uygulanmakta olduğuna da ayrıca değindi.

Hastalığın bronşit veya zatüree’ye neden olduğu zaman eşlik edebilecek bakterilere yönelik antibiyotik tedavisi kullanılabileceğini ifade eden Altunç, “Bunun haricinde antibiyotiklerin hastalık tedavisinde yeri yoktur!” vurgusunda bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör